Vatandaşlık hak edilmeli!


Kıbrıs Sorunu’na yönelik olarak “kuru, sıkı” konuşmak ötesinde hiç bir şey yapmayanlar KKTC Hükümeti’ne veryansın etmekteler. Hukuk devleti kurallarına aykırı olarak kendilerine verilen vatandaşlıkları “yan cebime” dercesine kabul etmiş olduklarını görmezden gelip, şimdi geri alınan vatandaşlıklarıyla ilgili olarak KKTC Cumhurbaşkanı Talat ya da Başbakanı Soyer’i eleştirirken yüzleri de kızarmıyor.


Kuzey Kıbrıs seçmeninin “seçmek istemediği şahıs ve partileri seçsin” diye her türlü kural ayaklar altına alınarak vatandaş yapılıp seçmen konumuna getirilen kişiler “bu antidemokratik uygulamayı nasıl kabul edebilirler?” aklım almıyor. gündeme gelse “en milliyetçi” söylevlerle bunu red edecek olanlar bugün bir de “vatandaşlığımı alsanız da kalbim KKTC için atar” tarzı laflar edince gülünç oluyorlar. Çok merak ediyorum, “eğer Türkiye’de kendilerinin seçmediği partileri seçsin” diye çok sayıda insan her türlü hukuk devleti kuralları çiğnenerek “TC vatandaşı ve bu sayede seçmen yapılsaydılar” ve “seçime katılıp oy verseydiler” kimler nasıl bağırıp, çağırırdı?


Ama aynı kişiler “kahraman milliyetçiler” olarak Kuzey Kıbrıs için “neyin doğru, neyin de yanlış olduğunu” Kuzey Kıbrıs insanlarından daha iyi bildikleri iddiasındalar. Bu tavır söz konusu şahısların demokrasiden ne anladıklarını da açıkça sergilemekte!


KKTC’de eskiden adetmiş. Eğer iktidarda olanların “ekmeğine yağ sürecek kişi konu-mundaysan” hemen bir Rum koçanlı arazi, silah ruhsatı ve vatandaşlık hediye edilirmiş. Günümüz de CTP-BG hükümetleri bu uygulamaya son verdikleri ve geçmiş ile de hukuk devleti kuralları içinde hesaplaştıkları için eleştirilmekteler. Oysa övülmeleri gerekiyor.


Vatandaşlık hak edilmeli! KKTC Adaleti “Bu vatandaşlık işlemleri usulsüzdür” dediği için kıyameti koparanlara karşı Türkiye SOL’u da sessiz kaldı. Oysa SOL, hukuk devletine sahip çıkmalı. SOL, Kuzey Kıbrıs’ta halkın da tasvip etmediği bu usulsüz vatandaşlık dağıtımına karşı tavır almalı.


Hukuk devletini savunmak olmalı Türkiye SOL’unun görevi. Kuzey Kıbrıs’ta yıllarca Kıbrıs’ta olmayan, hatta hiç Kıbrıs’a gelmeyen ve verdikleri adreslerde bir evin bile olmadığı ortaya çıkan “KKTC vatandaşlarına” aslında vatandaş olmadıklarını hatırlatan Kuzey Kıbrıs SOL’unu desteklemeliyiz. Onları Türkiye SAĞ’ının ve Türkiye’ye özgü “acaip” milliyetçi SOL’unun haksız saldırılarına karşı yalnız bırakmamalıyız.

BİZİ TAKİP EDİN

360,161BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,247TakipçiTakip Et
7,971AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL