Vatikan'dan, CHP'li vekilin bağış iddiasına yalanlama
09.02.2018 22:33 GÜNCEL
Vatikan'dan, CHP'li Haluk Pekşen'in "Erdoğan, Papa'yla görüşme için bağış yaptı" iddiasına yalanlama geldi

CHP milletvekili Haluk Pekşen, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Papa Francesco ile görüşmek için bağış yaptığını iddia etmişti. Vatikandan, konuya ilişkin bir açıklama geldi.

Vatikan'dan yapılan çıklamada, Vatikan Sözcü Yardımcısı Paloma Garcia Ovejero, “Olabilecek en güçlü şekilde yalanlıyoruz” dedi.

Erdoğan, 5 Şubat’ta Vatikan’a giderek Papa Francesco ile görüşmüştü. Görüşmenin ardından CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, TBMM’ye sunduğu soru önergesinde “Vatikan’a Papa’yı ziyarete giden Erdoğan’ın bu ülkeye yüklü miktarda bağış yapmış ve bu sayede Papa ile görüşebilmiştir” iddiasında bulunmuştu.

Erdoğan, Papa ile görüşmek için Vatikan'a bağış mı yaptı? Erdoğan, Papa ile görüşmek için Vatikan'a bağış mı yaptı?

BBC Türkçe’den Övgü Pınar, iddiayı Vatikan Basın Ofisi’ne sordu. Vatikan Sözcüsü Greg Burke de iddiayı yalanlayarak “Bir devlet lideri Papa ile görüşmek isterse Papa kendisiyle görüşür” diye konuştu.

Vatikan Sözcü Yardımcısı Paloma Garcia Ovejero, “Kesinlikle doğru değil. Olabilecek en güçlü şekilde yalanlıyoruz. Ne Erdoğan’ın ne de herhangi bir devlet liderinin bağış yaparak karşılığında Papa ile görüşmesi diye bir uygulama söz konusu olamaz” dedi.