Veli-Der’den yeni sınav sistemine tepki: Sistem adaletsizlik getirecek
31.05.2018 17:27 GÜNCEL
LGS öncesi 18 ilde eylem düzenleyen Veli-der, sınavla birlikte çocukların istemedikleri okullara gitmek zorunda bırakılacağını vurgulayarak, “Dayatılan bu sistemi reddediyoruz” açıklamasında bulundu

YAĞMUR ÖZTÜRK

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der), 17 ille birlikte İstanbul’da Cağaloğlu’ndaki İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yeni sınav sistemine karşı eylem yaptı. Öğrenci, öğretmen ve velilerin katılımıyla gerçekleşen eylemde, ‘3 Anadolu, 3 Meslek, 3 İmam Hatip belirlerken mahallemize sordunuz mu?’ dövizi taşındı ve laik, bilimsel, nitelikli eğitim talepleri yinelendi.

Yeni sistemde okulların nitelikli-niteliksiz olarak ayrıldığını, bunun da sistemi getirenlerin öğrenci psikolojisinden anlamadığının bir kanıtı olduğunu ifade eden Veli-Der Başkanı İlknur Kaya Bahadır, “Çocuklarımızın evine veya okuluna en yakın liseye kaydı üzerinden yapılan güzellemelerin hiçbir karşılığı yoktur” dedi.

Bahadır, şöyle devam etti:

“Çocuklarımızın evine veya okuluna en yakın liseye kaydı üzerinden yapılan güzellemelerin hiçbir karşılığı yoktur. Bu sistem; çocuklarımızı Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin belirlediği okula gitmeye mahkûm eden bir sistemdir.”

"GEÇ KALMADIK"

Veli-Der Başkanı Bahadır, velilere çocuklarının geleceği için harekete geçme çağrısında bulundu. 2 Haziran’da yapılacak sınava itiraz etmek için geç olmadığını çünkü yerleştirme kılavuzunun açıklanmasının 25 Haziran’a ertelendiğini ifade Bahadır, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Asıl mücadele şimdi başlıyor.”

FARKLI YOLLAR, AYNI TALEPLER

Veli-Der basın açıklamasının ardından sesini duymayan MEB’e bir de posta güvercini ile mesaj yolladı. 1 milyon 200 bin öğrencinin etkileneceği bu sistemin 1 kişinin kararıyla ve 1 günde alınmasının eleştirildiği basın açıklamasında şu talepler yer aldı:

>>Çocuklarımızın 9 okul arasından 5 okulu tercih etmeye zorlanmasına karşı çıkalım. Tercihte çocuklarımıza tercih sayısı konusunda bir sınır konulmamalı, dayatılmamalıdır.

>>Ortaokullarla liselerin adres bölgesi üzerinden eşleştirilmesine karşı çıkalım. Her öğrencinin adres sınırı olmadan istediği okulu tercih etme hakkı vardır.

>>Her çocuk değerlidir ve her çocuğun istediği okulda eğitim görme hakkı vardır, diyelim.