Veli-Der: Yeni eğitim sistemi öncekiler gibi hayal kırıklığı yarattı
03.08.2018 15:51 EĞİTİM
Buca Veli-Der, liselere yerleştirme sisteminin neden olduğu mağduriyetlerin, nakillerde tercih sayısı ve adres sınırının kaldırılmasıyla giderileceğini ifade etti

YAĞMUR ÖZTÜRK

Öğrenci Veli Derneği (VELİ-DER), yaptığı basın açıklamasında eğitime getirilen yeni sistemi eleştirdi. Buca Veli-Der adına açıklamayı okuyan Güzide Zeren, bu yıl uygulamaya konulan liselere yerleştirme sisteminin, getirilen her yeni sistemde olduğu gibi tam bir hayal kırıklığı yarattığını ifade etti.

MEB’in plansız, programsız hareket etmesinin eleştirildiği açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“LGS yerleştirme sonuçları açıklandı, sonuçlara bakıldığında sevinenden çok, üzülenler oldu. Nasıl ki yüz binlerce öğretmen atama beklerken, on binlerce öğretmen açığı varsa, yüz binlerce öğrencinin açıkta kaldığı liselere girişte de tam 342 bin kontenjan boş kaldı! Çoğu da meslek lisesi ve imam hatip.”

"ADRES SINIRI KALKMALI"

Yeni sistemin sorunlarının giderilmesi için Veli-Der şu taleplerde bulundu:

“Diğer liselere dönüştürülen klasik liseler tekrar açılmalı ve herkes evine en yakın okula lafta değil, gerçek anlamda gidebilmeli. Nakillerde tercih sayısı sınırı ve adres sınırı kaldırılmalıdır.”

"İDARECİLERİN İŞ BİLMEZLİĞİ"

İdarecilerin iş bilmezliği yüzünden yüzde 5'lik dilime giren öğrenciler, 100 üzerinden 98.5 not ortalaması olanlardan evine en yakın okula giremeyenler, hiçbir yere yerleşemeyenler olduğu belirtildi. Bunun sebebi şöyle açıklandı:

“MEB’in tercih sınırını 5 ile sınırlaması ve aynı okul türünden sadece 3 tercih hakkı tanıması, on binlerce öğrencinin yerleşememesine ve evlerinden uzak okullara zorlanmasına neden oldu. MEB, kimse istemediği okula yerleşmeyecek açıklaması yapsa da 91 bin öğrencinin yerleşemediği sonuçlara göre, sadece 21 bin kişilik Anadolu lisesi kontenjan kalması, öğrencilerin imam hatip veya meslek liselerine mecbur kalmasına neden oldu.”

"İNİSİYATİF KOMİSYONA BIRAKILMASI EĞİTİM HAKKI İHLALİ"

Güzide Zeren, yönetmelikte, “Tercih esas alınacak” denilmesine rağmen kılavuzda inisiyatifin komisyona bırakıldığını ve bunun eğitim hakkı ihlali olduğunu söyledi.

Zeren konuşmasında, “Şu an 100 bine yakın çocuk yerleşememiş durumdadır. Bu hatadan bir an önce dönülmeli, yönetmelikteki hüküm uygulanmalıdır. En kritik nokta ise yerleşme sonuçlarına bakıldığında öğrencilerin açıkta kalmaktan kaynaklı zorunlu ‘tercihte’ bulunduklarını gösteriyor. Tercih sayısı sınırı, ‘adres’ sınırı gibi dayatmalar öğrencileri istemedikleri okulları yazmaya zorunlu bırakmıştır. Fiili bir yerleştirme söz konusudur ama asıl gerçeklik öğrencilerin istemedikleri okul türlerine maruz bırakıldığıdır. Bu yerleşme sayıları ve oranları da bu yüzden gerçekçi değildir” dedi.

Zeren, mağdur olan öğrenci ve velilere; itiraz etme ve mağduriyetlerinin giderilmesi için dilekçe ve dava açarak süreci takip etme çağrısında bulundu.