Veli-Der: Yeni sistem diğerleri gibi hayal kırıklığı yarattı
04.08.2018 08:39 EĞİTİM

YAĞMUR ÖZTÜRK

Öğrenci Veli Derneği (VELİ-DER), Buca Şubesi dün bir basın açıklaması yaptı. Veliler, bu yıl uygulamaya konulan liselere yerleştirme sisteminin, getirilen her yeni sistemde olduğu gibi tam bir hayal kırıklığı yarattığını ifade etti.

‘Adres sınırı kalkmalı’

Basın açıklamasını okuyan Güzide Zeren, yeni sistemin sorunlarının giderilmesi gerektiğini belirterek, “Diğer liselere dönüştürülen klasik liseler tekrar açılmalı ve herkes evine en yakın okula lafta değil, gerçek anlamda gidebilmeli. Nakillerde tercih sayısı sınırı ve adres sınırı kaldırılmalıdır” dedi.

‘İmam hatiplere mecbur kalındı’

Güzide Zeren, “MEB’in tercih sınırını 5 ile sınırlaması ve aynı okul türünden sadece 3 tercih hakkı tanıması, on binlerce öğrencinin yerleşememesine ve evlerinden uzak okullara zorlanmasına neden oldu. MEB, kimse istemediği okula yerleşmeyecek açıklaması yapsa da 91 bin öğrencinin yerleşemediği sonuçlara göre, sadece 21 bin kişilik Anadolu lisesi kontenjan kalması, öğrencilerin imam hatip veya meslek liselerine mecbur kalmasına neden oldu” ifadelerini kullandı.

Yönetmelikte, “Tercih esas alınacak” denilmesine rağmen kılavuzda inisiyatifin komisyona bırakıldığını ve bunun eğitim hakkı ihlali olduğunu da vurgulayan Zeren, şöyle devam etti:

“Şu an 100 bine yakın çocuk yerleşememiş durumdadır. Bu hatadan bir an önce dönülmeli, yönetmelikteki hüküm uygulanmalıdır. En kritik nokta ise yerleşme sonuçlarına bakıldığında öğrencilerin açıkta kalmaktan kaynaklı zorunlu ‘tercihte’ bulunduklarını gösteriyor. Tercih sayısı sınırı, ‘adres’ sınırı gibi dayatmalar öğrencileri istemedikleri okulları yazmaya zorunlu bırakmıştır. Fiili bir yerleştirme söz konusudur ama asıl gerçeklik öğrencilerin istemedikleri okul türlerine maruz bırakıldığıdır. Bu yerleşme sayıları ve oranları da bu yüzden gerçekçi değildir.”

Zeren, mağdur olan öğrenci ve velilere; itiraz etme ve mağduriyetlerinin giderilmesi için dilekçe ve dava açarak süreci takip etme çağrısında bulundu.