alpertasbeyoglu

Veli-Der’den Diyanet Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusu

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) İzmir Şubesi, Diyanet işleri Başkanı Ali Erbaş hakkında, Anayasaya ve nefret suçu işlediği gerekçesi ile suç duyurusunda bulundu. Ali Erbaş istifaya çağrıldı.

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) İzmir Şubesi, Diyanet işleri Başkanı Ali Erbaş hakkında, Anayasa ve nefret suçu işlediği gerekçesi ile suç duyurusunda bulundu.

Konak İl binasında bir basın toplantısı düzenleyen Veli-Der İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Eylem Tunalı, Diyanet İşleri başkanı Ali Erbaş’ın, Mardin İsmail Kaya Camii’nde yaptığı konuşmada söylediği, “Kur’an okumayan çocuklar şeytanla beraberdir” ifadeleri üzerine re ’sen soruşma açılmasını beklediklerini, ancak gelinen aşamada bu yönde herhangi bir gelişme yaşanmamış olması nedeniyle, bugün itibarıyla suç duyurusunda bulunmaya karar verdiklerini söyledi.

“ÇOCUKLARIMIZ KULLANILMIŞTIR”

Çocuklar üzerinden yürütülen her türlü ideolojik kutuplaştırma ve ‘siyaset mühendisliği’ ile toplumun ve ülkenin sadece bugününün değil, geleceğinin de karartıldığını belirten Eylem Tunalı şöyle konuştu:

“Anayasa’ya göre “..Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir”! Maaşı “Kur’an okuyan/okumayan”; Müslüman/Gayrimüslim; inanan/inanmayan milyonlarca yurttaşın ödediği vergilerden karşılanan bir devlet memuru olan Diyanet İşleri Başkanı, bir kamu görevlisi olarak, hem bir Anayasa suçu; hem de “yurttaşların bir kısmının, diğerleri üzerinde kin ve düşmanlık duymasına yol açabilecek” bir nefret suçu işlemiştir! Kaldı ki bu “nefret suçu”, her zaman ve koşulda “yüksek çıkarlarını” savunduğumuz çocuklarımız kullanılarak işlenmiştir!”

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı istifaya çağıran ve özür dilemesini isteyen
Tunalı, “Bizler çocuklarımızı “inançlar” üzerinden kutuplaştırıp ayrıştırarak değil; sevgi, hoşgörü, barış ve özgürlük temalarıyla; laik ve bilimsel; pedagojik ve evrensel insani değerleri temel alarak yetiştirmeye devam edeceğiz! Çağ dışı hurafelerle, bilimin evrensel ilke ve değerlerinden uzak; tarikatların/cemaatlerin ideolojik kuşatması altında bırakılmak istenen çocuklarımızı korumak için sonuna kadar mücadele edeceğiz! Ellerinizi ve nefret kusan dilinizi çekin çocuklarımızın üzerinden!” diye konuştu.

BİZİ TAKİP EDİN

359,912BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,086,790TakipçiTakip Et
7,820AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL