Anasayfa DÜNYA Venezuela, Libya olmayacak!

Venezuela, Libya olmayacak!

Avrupa Parlamentosu, Venezuela’da kendini geçici devlet başkanı ilan eden muhalif Juan Guaido’yu tanıma kararı aldı. İngiltere’deki pek çok Marksist akademisyen ise Venezuela’nın Libya olmasına izin vermeme çağrısı yaptı

ABD Başkanı Donald Trump ile müttefiklerinin geçici devlet başkanı olarak tanıdığı Juan Guaido için, Avrupa Parlamentosu da sıraya girdi. Öte yandan, Birleşik Krallık Parlamentosu üyesi İşçi Partisi’nden John McDonnell, Pakistan asıllı Britanyalı yazar Tarık Ali, akademisyen Lindsey German ve daha pek çok Marksist araştırmacı ve politikacı Venezuela ile dayanışma çağrısında bulundu. Çağrıda, “ABD’nin rejim değişikliği girişimini desteklemesinin hiçbir anlamı yoktur. Şayet başarılı olursa, Irak’taki, Libya’daki gibi feci müdahalelerin önünü açabileceğini fark etmek gerekir. Biz buna karşı çıkıyoruz” ifadelerine yer verildi.

ABD’nin sahtekârlığı belgeli

Çağrıda ABD emperyalizminin her zaman aynı taktiği uyguladığı vurgulanarak, “Venezuela’daki ekonomik krizin kasıtlı bir politika ile nasıl şiddetlendirildiğini vurgulamak gerekiyor. Bir yıldan uzun bir süre önce, Honduras’ta yaşananları hatırlayın, ekonomik ve sosyal sorunların neden olduğu bir başka Latin Amerika ülkesi, orada da sokak protestolarına ve şiddet açığa çıktı. Ülke yoksullaştırıldı Honduras’ta, ABD yanlısı Juan Orlando Hernández’in başkan olarak seçilmesindeki ABD sahtekârlığı çok açıkça belgelendi. Petrol fiyatları, önceki cumhurbaşkanı Hugo Chavez’in kendi ülkesinde ve kıtasında yoksulların yardımına yetişmesini engelleme girişimini bastırdı. ABD ve diğer ülkeler tarafından yaptırımların uygulanmasını engelledi. Uzun yıllar boyunca Güney Amerika’da ABD müdahalesinin korkunç ve açıkça belgelenmiş tarihi göz önüne alındığında tarafımız bellidir” ifadelerine yer verildi.

Halka ümit vermeyenlere karşı

Açıklamada “Trump ve Bolsonaro’nun aşırı sağdaki hükümetleri, Venezuela’ya veya Latin Amerika’daki halka ümit vermiyor. İnsanların Venezuela hakkındaki görüşleri ne olursa olsun, ABD’nin rejim değişikliği girişimini desteklemesinin hiçbir anlamı yoktur. Şayet başarılı olursa, Irak’taki, Libya’daki gibi feci müdahalelerin önünü açabileceğini fark etmek gerekir. Bunun yerine, ileriye giden yol Meksika ve Bolivya cumhurbaşkanlarından gelen diyalog çağrısına kulak vermektir. Yaygınca kabul edilenden yalan haberler yerine ve bilgili bir arka plana kulak vermek hepimizin görevidir” denildi.

***

AP, hızını alamadı

ABD Başkanı Donald Trump ile müttefiklerinin ‘Geçici Devlet Başkanı’ olarak tanıdığı Juan Guaido için Avrupa Parlamentosu (AP) da karar çıkardı. Guaido’yu ‘Geçici Devlet Başkanı’ olarak tanıyan AP, Avrupa Birliği hükümetlerini aynısını yapmaya çağırdı. Hızını alamayan parlamenterler, kararda, seçilmiş Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun hükümetine bağlı büyükelçiler yerine Guaido’nun kendi kafasına göre atadığı büyükelçilerin AB devletleri tarafından akredite edilmesi talebine de yer verdi.

SON HABERLER

CHP’li Yücel Özen hayatını kaybetti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir eski İl Yöneticisi ve Tire Belediye Meclis...

Uber davası ertelendi

Uber'e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye'den men edilmesi talebiyle açılan dava, bilirkişi...

Yeni Zelanda saldırısında ölenlerin sayısı 51’e yükseldi

Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen saldırının ardından kendisinden haber alınamayan...

Akşener: Ekrem kardeşim niye kızdırdın bu kadar Tayyip Bey’i?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bir yerel seçime gidiyoruz ama sanırsınız...

MGK’den yerel seçim mesajı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. 4,5 saat süren toplantı sonrası...

Alper Taş’a sosyal medyadan büyük destek

Sosyal medya kullanıcıları CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın başlattığı #BenimİçinBeyoğlu...

10 maddede AKP ile birlikte kaybedilen Beyoğlu

Beyoğlu’nun AKP'li yıllarda yapılan değişim ve dönüşüm ile birlikte tarihi yapısı yok...

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası FED kritik faiz kararını duyurdu. FED faizi değiştirmeyerek yüzde...

Feridun Düzağaç’tan Alper Taş’a destek çağrısı

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

Saray’dan Yeni Zelanda açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yeni Zelanda'daki saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı.