Anasayfa DÜNYA Venezuela, Libya olmayacak!

Venezuela, Libya olmayacak!

Avrupa Parlamentosu, Venezuela’da kendini geçici devlet başkanı ilan eden muhalif Juan Guaido’yu tanıma kararı aldı. İngiltere’deki pek çok Marksist akademisyen ise Venezuela’nın Libya olmasına izin vermeme çağrısı yaptı

ABD Başkanı Donald Trump ile müttefiklerinin geçici devlet başkanı olarak tanıdığı Juan Guaido için, Avrupa Parlamentosu da sıraya girdi. Öte yandan, Birleşik Krallık Parlamentosu üyesi İşçi Partisi’nden John McDonnell, Pakistan asıllı Britanyalı yazar Tarık Ali, akademisyen Lindsey German ve daha pek çok Marksist araştırmacı ve politikacı Venezuela ile dayanışma çağrısında bulundu. Çağrıda, “ABD’nin rejim değişikliği girişimini desteklemesinin hiçbir anlamı yoktur. Şayet başarılı olursa, Irak’taki, Libya’daki gibi feci müdahalelerin önünü açabileceğini fark etmek gerekir. Biz buna karşı çıkıyoruz” ifadelerine yer verildi.

ABD’nin sahtekârlığı belgeli

Çağrıda ABD emperyalizminin her zaman aynı taktiği uyguladığı vurgulanarak, “Venezuela’daki ekonomik krizin kasıtlı bir politika ile nasıl şiddetlendirildiğini vurgulamak gerekiyor. Bir yıldan uzun bir süre önce, Honduras’ta yaşananları hatırlayın, ekonomik ve sosyal sorunların neden olduğu bir başka Latin Amerika ülkesi, orada da sokak protestolarına ve şiddet açığa çıktı. Ülke yoksullaştırıldı Honduras’ta, ABD yanlısı Juan Orlando Hernández’in başkan olarak seçilmesindeki ABD sahtekârlığı çok açıkça belgelendi. Petrol fiyatları, önceki cumhurbaşkanı Hugo Chavez’in kendi ülkesinde ve kıtasında yoksulların yardımına yetişmesini engelleme girişimini bastırdı. ABD ve diğer ülkeler tarafından yaptırımların uygulanmasını engelledi. Uzun yıllar boyunca Güney Amerika’da ABD müdahalesinin korkunç ve açıkça belgelenmiş tarihi göz önüne alındığında tarafımız bellidir” ifadelerine yer verildi.

Halka ümit vermeyenlere karşı

Açıklamada “Trump ve Bolsonaro’nun aşırı sağdaki hükümetleri, Venezuela’ya veya Latin Amerika’daki halka ümit vermiyor. İnsanların Venezuela hakkındaki görüşleri ne olursa olsun, ABD’nin rejim değişikliği girişimini desteklemesinin hiçbir anlamı yoktur. Şayet başarılı olursa, Irak’taki, Libya’daki gibi feci müdahalelerin önünü açabileceğini fark etmek gerekir. Bunun yerine, ileriye giden yol Meksika ve Bolivya cumhurbaşkanlarından gelen diyalog çağrısına kulak vermektir. Yaygınca kabul edilenden yalan haberler yerine ve bilgili bir arka plana kulak vermek hepimizin görevidir” denildi.

***

AP, hızını alamadı

ABD Başkanı Donald Trump ile müttefiklerinin ‘Geçici Devlet Başkanı’ olarak tanıdığı Juan Guaido için Avrupa Parlamentosu (AP) da karar çıkardı. Guaido’yu ‘Geçici Devlet Başkanı’ olarak tanıyan AP, Avrupa Birliği hükümetlerini aynısını yapmaya çağırdı. Hızını alamayan parlamenterler, kararda, seçilmiş Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun hükümetine bağlı büyükelçiler yerine Guaido’nun kendi kafasına göre atadığı büyükelçilerin AB devletleri tarafından akredite edilmesi talebine de yer verdi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,680AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Ekrem İmamoğlu, TRT Haber canlı yayınına katılacak

YSK kararı ile mazbatası iptal edilen CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan...

Anadolu Efes final serisinde 3-2 öne geçti

Anadolu Efes, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisi 5. maçında Fenerbahçe...

Ağrı’da aşırı yağışların yol açtığı selde 4 kişi hayatını kaybetti

Ağrı'nın Diyadin ilçesinde etkili olan selde 2'si çocuk, 4 kişi hayatını kaybetti.

Erdoğan: Herkesi kucaklamak için geliyorum diyen kişi, bu milletin, devletin valisine it diyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadim Dostlar Buluşması programında konuştu....

Rusya: Sınırlarımıza yaklaşan Amerikan B-52N’lere önleme yapıldı

Su-27 savaş uçaklarının, Karadeniz ve Baltık Denizi yönünden Rusya sınırlarına yaklaşan Amerikan...

Ekrem İmamoğlu’nun burs desteği sözüne İBB’den açıklama

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ve AKP'nin İstanbul Büyükşehir...

Arap Birliği Genel Sekreteri: Türkiye neo-Osmanlıcılık kisvesi altında Siyasal İslam’ı teşvik ediyor

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Türkiye ve İran'ı Ortadoğu'da genişleme...

İstanbul seçimine 6 gün kaldı: İmamoğlu ve Yıldırım bugün ne yaptı?

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine yönelik iptal kararının...

İmamoğlu: Her şey çok güzel oldu

YSK kararı ile mazbatası iptal edilen Ekrem İmamoğlu, Küçükçekmece'de miting düzenledi. İmamoğlu...

CHP’li Ağbaba: Çalınan Türkiye’nin itibarıdır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 31 Mart'ta yapılan...

Sonraki haber