Anasayfa GÜNCEL Vergi yükü emekçinin sırtında

Vergi yükü emekçinin sırtında

BES Genel Başkanı Akpınar, emekçilerin patronlardan daha çok vergi ödediğine vurgu yaparak, “Gelir vergisinin son 10 yıllık ortalamasına göre, verginin yüzde 92’sini emekçi ödüyor” dedi

KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Serpil Akpınar, Vergi Haftası kapsamında kutlama yapılmayacağını, halkın ödediği vergi yüküne dikkatin çekileceğini belirtti. Akpınar, “Gelir vergisinin son 10 yıllık ortalaması alındığında, toplanan verginin yüzde 92’si emekçilerin ödediği vergilerden oluşmaktadır. Emekçiler patrondan daha çok vergi ödüyor. Vergide adalet istiyoruz” dedi.

Akpınar düzenlediği basın toplantısında, 30 yıldır her yıl Şubat ayının son haftasında kutlanan Vergi Haftası’nda, Maliye ve Hazine Bakanlığı tarafından düzenlenen etkinliklere katılmayacaklarını bildirdi. Akpınar, alternatif etkinliklerle emekçilere vergi adaletsizliğini anlatmaya çalışacaklarını belirterek, “Tüm maliye emekçilerini, göstermelik Vergi Haftası etkinliklerinin figüranı olmamaya, sendikamızın yapacağı eylem ve etkinliklere katılmaya davet ediyoruz” çağrısı yaptı.

ASGARİ ÜCRETİN ÜÇTE BİRİ VERGİYE GİDİYOR

Türkiye’de vergi sisteminin dolaylı vergilerden oluştuğunu belirten Akpınar, şöyle konuştu: “Dolaylı vergilerin toplam vergi gelirleri içerisindeki oranı yüzde 70 seviyesindedir. Kişilerin gelir düzeyine bakılmaksızın herkesten aynı oranda alınan hem vergi hem de gelir dağılımı adaletsizliğine yol açan dolaylı vergilerde, Türkiye OECD ülkeleri arasında birinci sıradadır. Bir litre benzinin yüzde 55’i, bir cep telefonunun yüzde 41’i, bir otomobil fiyatının yüzde 77’si vergilerden oluşuyor.  Elektrik ve su faturalarında dörder, beşer kalem vergi ile karşı karşıya kalıyoruz. Başta gıda olmak üzere eğitim, sağlık, giyim gibi zorunlu mal ve hizmet alımlarında KDV, ÖTV dolaylı vergileri peşin olarak ödüyoruz. Ortalama bir hesaplama ile asgari ücretin üçte birinin vergilere gidiyor. Sermaye çevrelerine ise muafiyet ve istisnalar tanımlanıyor.”

“VERGİDE ADALET İSTİYORUZ”

Milyon Dolar kazanan futbolcuların yüzde 15 gelir vergisi öderken, yoksuluk sınırı altındaki maaş alanların yüzde 20 gelir vergisi dilimine sokulmasının adaletsizliğine dikkati çeken Akpınar, taleplerini şöyle özetledi:

“Sinekten yağ çıkarırcasına emekçilerden vergi alırken, sermaye çevrelerine getirdiği istisna ve muafiyetlerle Türkiye’yi vergi cennetine çeviren anlayışa artık yeter diyoruz. Vergide adalet istiyoruz. Bakanlığın denetim işlevi tartışmaya açılmalı, kayıt dışı ekonomiyle mücadele konusunda tüm maliye emekçilerinin işlevlendirileceği denetim süreçleri planlanmalıdır. Maliye emekçilerinin gelir/gider birimleri başta olmak üzere, kurum içi özel sınavlar bir an önce açılmalı ve periyodik hale getirilmelidir.”

- Reklam -

SON HABERLER

Mansur Yavaş: 10 puandan fazla fark atacağız

Mansur Yavaş, seçim çalışmaları kapsamında Yenimahalle'de bulunan Başkent Oto Sanayi ve Şaşmaz...

Güney Kore’de Mitsubishi’nin varlıklarına el koyma kararı

Japonya'nın Kore Yarımadası'ndaki sömürge yönetimi döneminde 'Koreli işçileri zorla çalıştırdığı' suçlamasıyla mahkum...

Hint kültüründe baharın gelişi: Holi Festivali

Senegal, Bangladeş, Nepal ve Hindistan gibi ülkelerde Hint kültüründe baharın gelişini simgeleyen...

AKP’liler MHP’lileri hastanelik etti

Kırşehir'in Mucur ilçesinde AKP'liler, MHP'li aday Hasan Hüseyin Köşker'in kardeşi Hulusi Köşker'in...

Danıştay’dan hukuksuz bildiri kararı

Danıştay 8. Dairesi üniversitelerde izinsiz bildiri dağıtmaya kınama cezası veren maddeye yapılan...

Galatasaray Başkanı: Görevimizin başındayız

Galatasaray'da zorunlu seçim kararı ile sonuçlanan genel kurulun ardından başkan Mustafa Cengiz...

İran’da sel felaketi: 11 ölü

İran'da sel felaketi sonucu 11 kişi hayatını kaybetti, 35 kişi yaralandı.

Tanzim sonrası sebze fiyatlarında yüzde 220’ye varan artış

Tanzim satışlarıyla birlikte başlayan indirimler kalıcı olmadı. Son günlerde hal esnafının sebze...

Ebeveynlerinin sünnet etmeye çalıştığı bebek yaşamını yitirdi

İtalya'da evde yapılmaya çalışılan sünnet 5 aylık bir bebeğin ölümüne neden oldu....

İtalya’da yerel seçimleri aşırı sağ kazandı

İtalya'nın güneyindeki Basilicata bölgesindeki yerel parlamento seçimlerini aşırı sağ partilerin ittifakı kazandı....