Anasayfa GÜNCEL Vergi yükü emekçinin sırtında

Vergi yükü emekçinin sırtında

BES Genel Başkanı Akpınar, emekçilerin patronlardan daha çok vergi ödediğine vurgu yaparak, “Gelir vergisinin son 10 yıllık ortalamasına göre, verginin yüzde 92’sini emekçi ödüyor” dedi

KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Serpil Akpınar, Vergi Haftası kapsamında kutlama yapılmayacağını, halkın ödediği vergi yüküne dikkatin çekileceğini belirtti. Akpınar, “Gelir vergisinin son 10 yıllık ortalaması alındığında, toplanan verginin yüzde 92’si emekçilerin ödediği vergilerden oluşmaktadır. Emekçiler patrondan daha çok vergi ödüyor. Vergide adalet istiyoruz” dedi.

Akpınar düzenlediği basın toplantısında, 30 yıldır her yıl Şubat ayının son haftasında kutlanan Vergi Haftası’nda, Maliye ve Hazine Bakanlığı tarafından düzenlenen etkinliklere katılmayacaklarını bildirdi. Akpınar, alternatif etkinliklerle emekçilere vergi adaletsizliğini anlatmaya çalışacaklarını belirterek, “Tüm maliye emekçilerini, göstermelik Vergi Haftası etkinliklerinin figüranı olmamaya, sendikamızın yapacağı eylem ve etkinliklere katılmaya davet ediyoruz” çağrısı yaptı.

ASGARİ ÜCRETİN ÜÇTE BİRİ VERGİYE GİDİYOR

Türkiye’de vergi sisteminin dolaylı vergilerden oluştuğunu belirten Akpınar, şöyle konuştu: “Dolaylı vergilerin toplam vergi gelirleri içerisindeki oranı yüzde 70 seviyesindedir. Kişilerin gelir düzeyine bakılmaksızın herkesten aynı oranda alınan hem vergi hem de gelir dağılımı adaletsizliğine yol açan dolaylı vergilerde, Türkiye OECD ülkeleri arasında birinci sıradadır. Bir litre benzinin yüzde 55’i, bir cep telefonunun yüzde 41’i, bir otomobil fiyatının yüzde 77’si vergilerden oluşuyor.  Elektrik ve su faturalarında dörder, beşer kalem vergi ile karşı karşıya kalıyoruz. Başta gıda olmak üzere eğitim, sağlık, giyim gibi zorunlu mal ve hizmet alımlarında KDV, ÖTV dolaylı vergileri peşin olarak ödüyoruz. Ortalama bir hesaplama ile asgari ücretin üçte birinin vergilere gidiyor. Sermaye çevrelerine ise muafiyet ve istisnalar tanımlanıyor.”

“VERGİDE ADALET İSTİYORUZ”

Milyon Dolar kazanan futbolcuların yüzde 15 gelir vergisi öderken, yoksuluk sınırı altındaki maaş alanların yüzde 20 gelir vergisi dilimine sokulmasının adaletsizliğine dikkati çeken Akpınar, taleplerini şöyle özetledi:

“Sinekten yağ çıkarırcasına emekçilerden vergi alırken, sermaye çevrelerine getirdiği istisna ve muafiyetlerle Türkiye’yi vergi cennetine çeviren anlayışa artık yeter diyoruz. Vergide adalet istiyoruz. Bakanlığın denetim işlevi tartışmaya açılmalı, kayıt dışı ekonomiyle mücadele konusunda tüm maliye emekçilerinin işlevlendirileceği denetim süreçleri planlanmalıdır. Maliye emekçilerinin gelir/gider birimleri başta olmak üzere, kurum içi özel sınavlar bir an önce açılmalı ve periyodik hale getirilmelidir.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,885AbonelerABONE OL

SON HABERLER

21 kişinin yaşamını yitirdiği Yeşilyurt Apartmanı davası başladı

Kartal'da 21 kişinin öldüğü ve 17 kişinin yaralandığı Yeşilyurt Apartmanı'nın çökmesine ilişkin...

CHP’li Öztrak: Millet artık bu seçimlerle yoruldu

CHP Sözcüsü Faik Öztrak konuşuyor.Öztrak'ın konuşmasından başlıklar...

Çöpte ölü bulunan bebeğin anne ve babası tutuklandı

İzmir'in Torbalı ilçesindeki bir çöp konteynerinde cansız bedeni bulunan yeni doğmuş erkek...

Mersin’de tren kazası: Ölü ve yaralılar var

Mersin'in Tarsus ilçesi Yenice Mahallesi'ndeki hemzemin geçitte yük treninin minibüsle çarpışması sonucu...

Palu ailesi davası devam ediyor: Bizi cinlerle korkuttu

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde, 11 yıl önce, Meryem Tahnal (35) ve kızı Melike'nin...

‘İşten atılan oyuncular geri alınsın’

İstanbul Bakırköy Belediye Tiyatrosu'nda işine son verilen oyuncuların işe geri alınması talebiyle...

TÜSİAD: Ekrem İmamoğlu’nu kutluyoruz

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), dün tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye...

Öykü Arin, 74 gün sonra ilk kez dışarı çıktı

İzmir'de, geçen yılın Kasım ayında, löseminin ender görülen türü Juvenil Miyelomonositik Lösemi...

Putin, Rus ordusuna savaş hazırlığı emri verdi

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu sabah saatlerinde düzenlediği basın toplantısında, Rusya ordusunun...

Bir Bakışta BirGün

YSK Başkanı Güven oy oranlarını açıkladı