Anasayfa YAŞAM Vergilerim nerelere gidiyor?

Vergilerim nerelere gidiyor?

Hep yazacaktım ancak aptal yerine konmak düşüncesi engel oldu bana, “bizlerden alınan vergiler nerelere gidiyor?” diye sorduğumda. Geçti artık korkum. Genelleme falan olmasın öyle, tek tek açıklama istiyorum. Ben bilemiyorum tam olarak. “Kalem kalem niçin-neden-nereye gidiyor ödediğim(iz) vergiler?” Öğrenmek benim “vatandaşlık hakkım” diyorum. İşte hemencecik “vatandaş kimdir, nedir, neyin nesi kimin fesidir” soruları çıkıyor karşıma… Onca yıl çalışmışım hizmet kesiminde (sektöründe). Ne mi? Sorma, en ağırlarından evlere temizliğe gitmesem de “hizmetçilik” bir anlamda, kendimi bildim bileli. Şimdi yine: “aydın(entel) takılma” diyeceksin belki, ne zaman sanattan söz açsam, gerçekte senin takıntınla. Yok, ilişkilendirilebilse de öyle Jean Genet’in oyunu “Hizmetçiler”(Les Bonnes)’i ya da işveren(patron) ve uşak’la nerelere uzan Joseph Losey’in “The Servant”ı gibi değil; her ne denli “uşak-hizmetçi” ikilisi aynı kapıya çıksa da; hani toptan, yönetenler seni iliğine dek sömürürken, sen nice çabalasan da sıfıra sıfır elde var sıfır oturup ezilmiş-ezik kalmışsan bir köşede yalnız başına. Geçtim ama bunları, sorum yalınca: “nereye gidiyor vergiler?” Eğitime mi(hangi eğitime?), sağlığa mı(hangi sağlığa?)… “Kültür-sanata mı(nasıl?)” diyerek sürdüreceğim diğer sorunları yoksunluklarımızı ya derken Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklamaları tuz biber ekiyor üstüne. Şöyle diyor(basından alıntılayarak): “Açıkladığımız tedbirler kapsamında elde edilecek gelirlerden 8 milyar liralık bir kaynağın münhasıran Savunma Sanayii Destekleme Fonu’na ilave gelir olarak aktarılmasını öngörüyoruz” diye konuşması, hükümetin savaş ekonomisi oluşturduğu yorumlarına neden oldu. Ağbal, “Jeopolitik riskler ve bu risklerin bütçede doğurduğu harcama ihtiyaçları” olduğunu da vurguladı. Jeopolitik risklerin bütçede doğurduğu harcama ihtiyaçlarını karşılamak için vergisel düzenlemeler yaptıklarına işaret eden Ağbal, Torba Kanun taslağında Savunma Sanayii Destekleme Fonu gelirlerini artırmak üzere toplanan vergilerden fona daha fazla pay veren düzenlemeleri de getireceklerini söyledi…”


Dur şimdi, anlamadım; “Jeopolitik riskler” önemli kuşkusuz, eğer tam açıklanırsa sevinirim, ne var ki benim için birincil “vergilerimin gittiği yerler” ve bu en başta “savaş” mı oluyor, denildine göre “hükümet savaş ekonomisine geçiyor” ise?! E peki, elkoyucu(emperyalist) savaşlara karşı olan ben neden ödüyorum bu dilim vergiyi. Hayır! Ayrıca yıllardır aldıklarınızın geri verilmesi(iadesini) isteminde bulunuyorum. Beni kim mi dinleyecek? Olsun yineleyeyim: Kulunuz köleniz bunca yıllık şu değersiz(naçiz) hizmetçiniz öncelikle “savaş vergisi” ödemek istemiyor.

“Bağışlayın,” mı diyorsunuz, “o aşırı gidiyor (haddini aşıyor), nasıl yapacak nasıl becerekse ama ‘savaş adına zırnık koklatmam’ mı diyor yoksa?!”…

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,133AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Sabahattin Önkibar’a saldıran zanlılar yakalandı

Gazeteci Sabahattin Önkibar’a saldıran 3 kişi ile bu kişilere araç kiralayan 1...

Muğla Yatağan’da 4.2 büyüklüğünde deprem

Muğla'nın Yatağan ilçesinde saat 15.07'de 4.2 şiddetinde deprem meydana geldi. Kısa süren...

Tekirdağ’da Erdoğan’a hakaretten gözaltı

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde bir kişi sosyal medyadan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a...

Afrika sıcakları geliyor

Hafta başından itibaren Afrika üzerinden gelen sıcak havayla ülkede sıcaklıkların hissedilir derecede artacağı...

Uçağı yarım saatten fazla bekleten Meksikalı bakan istifa etti

Meksika Çevre ve Tabii Kaynaklar Bakanı Josefa Gonzalez-Blanco, iş seyahatine çıkacağı uçağı yarım...

Bayraklı Belediyesi’nden işsizliğe karşı TÜSİAD ile işbirliği

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone...

İmamoğlu: İyilik kazanacak

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul seçimlerine yönelik iptal ve yenileme kararının ardından...

Korkusuz kedi kendisine saldıran çakalları kovaladı

ABD’nin Los Angeles eyaletinin Azusa bölgesinde Tigger isimli bir ev kedisi, kendisine...

Dış cephe temizliği sırasında sepetli vinç devrildi: 2 işçi yaşamını yitirdi

Bursa'da bir otelin dış cephe temizliğini yapan Adil Demir (52) ile Soner...

Açlık grevindeki Leyla Güven’den ilk açıklama: Bugünden itibaren her şey çok güzel olacak

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın açlık grevi ve ölüm orucuyla ilgili mesajını annelerle...

Sonraki haber