Vesayet İçtüzüğü!

AKP, ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne uyum bahanesiyle hazırladığı TBMM İçtüzük taslağını Eylül’ün ikinci haftası siyasi partilere sunacak. Taslaktaki ayrıntılar, AKP’nin başkanlık sistemine geçerken sunduğu ‘kuvvetler ayrılığı güçlenecek’ iddiasının tam aksine ayrıntılar barındırıyor. AKP’nin yaptığı çalışma Meclis’in üzerinde sürekli Cumhurbaşkanı’nın elini hissetmesine yönelik maddelerle dolu.

Taslak önce Erdoğan’a gidecek

AKP İçtüzük Komisyonu, içtüzük ile ilgili çalışmalarının sonuna geldi. AKP İçtüzük Komisyonu, TBMM İçtüzük teklifini alternatifli hazırladı. Parlamenter sisteme göre yazılan mevcut içtüzükten yaklaşık 27 madde çıkarıldı. Yeni İçtüzük yazımını tamamlayan AKP, Eylül’ün ilk haftası hazırladığı taslak metni önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ardından da siyasi partilere sunacak.

İçtüzük taslağına göre TBMM’ye sunulan kanun teklifleri derhal Cumhurbaşkanlığına gönderilecek, Cumhurbaşkanlığı ise 10 gün içinde mütalaasını TBMM’ye iletecek. Ayrıca her yasama yılında en fazla üç kez serbest tartışma görüşmesi yapılabilecek. Serbest tartışmada Cumhurbaşkanı Yardımcısı veya bir Bakan hazır bulunarak istemi halinde 20 dakika kürsüden konuşabilecek.

ANKA’nın haberine göre, İçtüzük’teki bazı ayrıntılar şöyle:


Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulan kanun teklifleri, derhal Cumhurbaşkanlığına gönderilir. Cumhurbaşkanlığı 10 gün içinde mütalaasını Başkanlığa bildirir.

Serbest tartışma

Danışma Kurulunun önerisi ve Genel Kurulun onayı ile her yasama yılında üç birleşimden fazla olmamak üzere birleşimin başında 2 saat serbest tartışma görüşmesi yapılabilir. Bu görüşmede isteyen milletvekillerine yerlerinden ikişer dakika istem sıralarına göre söz verilir. Cumhurbaşkanı Yardımcısı veya bir bakan bu görüşmede hazır bulunur ve istemi halinde görüşmenin sonunda 20 dakika kürsüden konuşma yapabilir.

Söz hakkına sınır

Meclis Genel Kurulu’na duyurulmasında zaruret görülen olağanüstü acele hallerde 15 milletvekiline ikişer dakikayı geçmemek üzere, yerlerinden gündem dışı söz verilebilir. Bu sözler siyasi parti gruplarına güçleri oranında dağıtılır. Yürütme, olağanüstü acele hallerde gündem dışı söz isterse, Başkan, bu istemi yerine getirir. Yürütmenin açıklamasından sonra, siyasî parti grupları birer defa ve onar dakikayı aşmamak üzere, konuşma hakkına sahiptirler. Grubu bulunmayan milletvekillerinden birine de beş dakikayı geçmemek üzere söz verilir.

BİZİ TAKİP EDİN

359,103BeğenilerBeğen
54,898TakipçiTakip Et
1,081,556TakipçiTakip Et
7,460AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL