WP: Suudilerin Kaşıkçı'yı yakalama planı ABD istihbaratına takılmış
10.10.2018 11:09 DÜNYA

ABD istihbaratının yaptığı bir dinlemede, Suudi Arabistanlı yetkililerin, Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'yı yakalamak üzere plan yaptıklarının tespit edildiği iddia edildi.

Washington Post gazetesinin istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Kaşıkçı’nın kaybolmasından önce Suudi yetkililerin muhalif gazeteciyi yakalamak üzere kendi aralarında yaptıkları görüşmeler Amerikan istihbaratının dinlemesine takıldı.

AA'nın aktardığına göre haberde söz konusu görüşmelerde Suudi yetkililerin Kaşıkçı’yı kandırarak Suudi Arabistan’a getirmeyi ve burada ele geçirmeyi planladıkları belirtildi.

Suudi yetkililerin Kaşıkçı’yı sorgulamak için mi yoksa öldürmek için mi yakalamak istediği ve Amerikalı yetkililerin Suudi Arabistan vatandaşı olan Kaşıkçı’yı konu hakkına bilgilendirip bilgilendirmediği bilinmiyor.

'DEVLET DESTEKLİ SOĞUK KANLI BİR CİNAYET'

Washington Post Yönetim Kurulu Başkanı Fred Ryan da yaptığı yazılı açıklamada, Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan konsolosluğundan ayrıldığını gösteren bir kanıt olmadığını söyledi.

Ryan, "Kaşıkçı'nın nerede olduğunu Suudi ve Türk hükümetine defalarca sorduk ama herhangi bir tatmin edici yanıt alamadık" dedi.

Fred Ryan, "Bunun yerine Kaşıkçı'nın akıbetiyle ilgili haberler onun devlet destekli soğuk kanlı bir cinayete kurban gittiğini gösteriyor. sessizlik, inkar ve ertelemeler kabul edilemez. Gerçeği bilmek istiyoruz" ifadelerine yer verdi.

KAŞIKÇI'NIN KAYBOLMASIYLA İLGİLİ 15 KİŞİNİN GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

2 Ekim'de Suudi Arabistan Konsolosluğu'na girdikten sonra haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ortadan kaybolmasına karıştığı iddia edilen 15 Suudi vatandaşına ait olduğu belirtilen görüntüler ve fotoğraflar yayımlandı.

Sözkonusu 15 kiişinin Türkiye'ye Atatürk Havalimanı'ndan giriş yaparken görüntüleri ortaya çıktı.

wp-suudilerin-kacikci-yi-yakalama-plani-abd-istihbaratina-takilmis-518852-1.

Akşam'ın haberinde adları ve doğum tarihleri açıklanan 15 kişinin iki özel jetle Riyad'dan kalkıp, Atatürk Havalimanı'na inen iki özel jetle seyahat ettikleri belirtiliyor.

Görüntülerdeki kişilerin, Atatürk Havalimanı'nda kontrolden geçtikten sorra inen 9 Suudi kontrol noktasından geçip araçlarla önce otele, ardından da konsolosluk binasına gittikleri söyleniyor.

Şahısların aynı gün Türkiye'den ayrıldıkları belirtiliyor.

İşte Kaşıkçı'nın kaybolduğu gün konsolosluktaki hareketlilik:

KAYBOLMADAN 3 GÜN ÖNCE BBC'YE KONUŞMUŞ

Kaşıkçı’nın kaybolmadan 3 gün önce Londra’daki bir konferans sonrasında İngiliz BBC’ye mülakat verdiği de ortaya çıktı.

Kaşıkçı, röportajda da, “Suudi Arabistan’da büyük bir değişim yaşanıyor. Bu daha önce hiç görmediğimiz bir şey. Eleştiri yapan gazeteciler tutuklanıyor. Tutuklananlar muhalif bile değil. Bu olaylar insanları korkutuyor” diyor.. Birçok arkadaşının sebepsiz tutuklandığını duyduğunu ve bu nedenle Suudi Arabistan’a dönmediğini dile getiriyor.

Kaşıkçı’nın kaybolduğu gün konsolosluktaki Türk personele ne oldu? Kaşıkçı’nın kaybolduğu gün konsolosluktaki Türk personele ne oldu?

NE OLMUŞTU?

Suudi rejiminine muhalif görüşleriyle bilinen The Washington Post gazetesi yazarı Kaşıkçı, 2 Ekim’de evlilik işlemleri için başkonsolosluğa gitmişti. Bu tarihten sonra gazeteciden haber alınamıyor. Emniyet “Kaşıkçı konsolosluktan çıkmadı” derken, Suudi yetkililer Reuters muhabirine kapılarını açıp Kaşıkçı’nın binada olmadığını öne sürmüştü. Son olarak Türkiye, kaybolan gazeteci Cemal Kaşıkçı için Suudi Arabistan’ın İstanbul başkonsolosluğunu arama izni istemişti.