Anasayfa YAZARLAR Ya sev, ya terk et

Ya sev, ya terk et

Körkütük bir aşığın, zift gibi arabeske batmış bir adamın kız arkadaşına ettiği melankolik bir laf değil, lümpen milliyetçiliğin, muhalefetin her türlüsüne yıllardır söyleyegeldiği bir tehdit cümlesi bu; kapıdışarı etmeyi içeren. Ya benimsin ya kara toprağın, dünkü çocuk sayılır.

İlk kimler gitti; hikaye eskidir ve insanlığın ilk devirlerine uzanmayı gerektirir. Ama Kıbrıs’a, Mora’ya insanların sürüldüğü biliniyor, haşmetli bir padişahın fermanıyla, neredeyse altı yüz yıl evvel.

Şu geçen yüzyılın başlarında Deyri Zor’a, çöllere, sıcak kumlara gönderilenler akıllarda; onların toprağı yoktu ve sürüldüler. Almanya’yı hatırlayın; nedense böyle büyük trajedilerde hep nihai sözcüğü kullanılır: Meseleyi tarihe intikal ettirmek, bitirmek ya da gömmek gibi; kazılıp içine atıldığı yerden bir süre sonra ortalığa fırlayacağı iyi bilinse de.

Bilenler bilir; Ağrı hadisesi sırasında bu durumu yansıtan bir karikatür o zamanın gazetelerini süslemişti; tarihi Kürdistan burada yatıyor, diye, altta bir mezar üstte elinde bayrak çok kızmış bir adam vardı.

Mübadelede milyonlar gitti; milyonlar geldi; ne gidenler, ne gelenler mutluydu, her iki tarafta da gelenlere kızgınlık, her iki tarafta ayrılığa tepki, kopulan topraklara bitmeyen bir özlem, tarifi imkansız acılar kaldı bakiye.

Doğu’da patlayan, adına nedense resmi tarih kitaplarında isyan denen hadiselerde gidenler şanslıydı, ülkenin batısında bir süre konakladılar ve yıkılan köylerine dönmeleri bir kaç yılı buldu. Sivas’ta mesela bir kamp kurulmuştu, önde gelen aileler ağırlanmış ve geriye gitmelerine izin çıkmıştı.

Dersim, koparılıp gönderilme uygulamasında en farklısı oldu. Yirmi bini geçen insan, her aileden dört kişiyi geçmeyecek şekilde hiç bilmedikleri, görmedikleri, duymadıkları köylere serpiştirildiler, adları muhacirdi. Sessiz köy içlerinde birbirini görmek, konuşmak, biraraya gelmek mümkünatsız, her haftanın pazar günü, kasabalarda, şehirlerde kurulan pazarlarda biraraya gelmek, Zazaca konuşmak ancak mümkündü. İzin çıktığında, verimli tarlaları, taş duvarlı evleri, sürülmemiş toprağı kafalarından hemen silip, bir çırpıda döndüler yakılmış köylerine, tam dokuz yıl devrildikten sonra.

On iki eylül’de tam otuz bin kişi gitti, politik sebeple yollara düşen bu sonuncular mülteci adını aldı, yazgılarında taksici, bulaşıkçı, garson, çöpçü olmak vardı, ülkelerinin yönetimini değiştirmek istemiş ama askeri darbeye pek de direnmeden yenilmişlerdi, gözaltında ölmemek, işkencede sakat kalmamak, darağacına çekilmemek için, ülkelerinden el mahkum kaçmışlardı. On bir yıl sonra çıkan afla çoğu döndü.

Bu son bir kaç yılda, KHK ile işinden atılan, kürsüsünden kovulan, ağaç kökü yemeye mahkum edilenler bir gün dönerler mi, yoksa yeni yurtlarında kalakalıp ölürler mi, şimdiden bilinmez.

Erdoğan, geçen hafta ülkenin belli yurttaşlarını kastederek, defolun Kürdistan’a gidin, deyiverdi. Ne politik atışmaların heyecanı, ne ağızdan çıkan bir söz, ne de milliyetçi ortağa bir selam olabilir bu, ya sev ya terk et’in ileri bir versiyonu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,688AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan’dan ortak yayınla ilgili açıklama: Yarın medyada çok daha önemli bir şey göreceksiniz

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazeteci Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım'ın karşı karşıya geldiği...

Ekrem İmamoğlu TRT Haber’de soruları yanıtladı

Halkın oylarıyla seçilen ancak YSK tarafından mazbatası iptal edilen İBB Başkanı Ekrem...

Öykü Arin için Sağlık Bakanlığı’na çağrı: 100 bin numune ‘Öykü’lerin umudu

BERKAY SAĞOLAntalya'da lösemi tedavisi gören 4 yaşındaki Öykü Arin...

Askerlik süresini 6 aya indiren madde kabul edildi

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç Başkanlığı’nda toplandı. Genel Kurul'da...

TİM, Erdoğan’ın ‘dış güçler’ senaryosuna film çekti

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Erdoğan'ın Ağustos ayındaki dolar artışına ilişkin söylediği 'dış...

Trump, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan’ın bakanlık adaylığını geri çekti

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan'ın, Bakanlık adaylığını geri çektiğini...

Fatih Portakal: Erdoğan’ın özür dilediği var mı?

Gazeteci Fatih Portakal, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, halkın oylarıyla seçilen İBB Başkabu Ekrem...

Çorum’da yıldırım isabet eden çoban yaşamını yitirdi

Çorum'da sağanak etkili olurken, Boğazkale ilçesinde yıldırım isabet eden çoban Davut Atıl (28)...

Ekrem İmamoğlu, ulaşım sektöründe çalışanlarla buluştu

Halkın oylarıyla seçilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ulaşım sektöründe çalışanlarla bir araya...

İzmir- Ankara yolu ulaşıma kapandı

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde etkili olan kuvvetli sağanak nedeniyle İzmir-Ankara kara yolunda ulaşım...

Sonraki haber