Anasayfa EĞİTİM ‘Yağmacı’ dergiler dikkate alınmayacak

‘Yağmacı’ dergiler dikkate alınmayacak

YÖK, para karşılığı yayın yaptığı belirlenen ve ‘yağmacı’ olarak nitelendirilen dergilerin akademik yükseltmelerde dikkate alınmayacağını açıkladı. ÖGESEN Başkanı Özkoçak, kararın mobbing aracına dönüşebileceği uyarısında bulundu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Türkiye’nin sahte ya da para karşılığı yayımlanan tez ve makale sayısında Hindistan ve Nijerya’nın ardından üçüncü sırada yer alması üzerine harekete geçti. YÖK’ten yapılan açıklamada, para karşılığı yayın yaptığı belirlenen ve “Yağmacı” adı verilen dergilerde yayımlanan bilimsel makalelerin akademik yükseltmelerde dikkate alınmayacağı belirtildi. Öğretim Elemanları Sendikası (ÖGESEN) Başkanı Vahdet Özkoçak, denetimin üniversite yönetimlerine bırakılması durumunda akademisyenlere yönelik mobbing aracı olarak kullanılabileceği uyarısında bulunarak merkezi uygulamaların hayata geçirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Üniversitelerarası Kurul (ÜAK), para karşılığı yayın yaptığı tespit edilen dergilerdeki bilimsel makalelerin akademik yükseltmelerde dikkate alınmamasını kararlaştırdı. Son yıllarda sayıları hızla artan ve eğitimcilerin tepkisine yol açan dergilere yönelik alınan bu karar, yükseköğretim alanında ilk olma özelliği taşıdı. Kurulun, yağmacı dergilerin yanı sıra şaibeli konferansları ve sempozyumları da mercek altına alacağı bildirildi.

ÖZELLİKLERİ BELİRLENDİ

ÜAK tarafından açıklanan karar, beş üniversite rektöründen oluşan komisyonun hazırladığı rapor doğrultusunda alındı. Komisyonun raporunda, “Yağmacı” olarak tanımlanan dergilerin özelliklerine de yer verildi. Buna göre, “Yayımlama için makale işleme ücretini zorunlu tutan, makaleleri hızlı yayımlama sözü veren, ilan ettiği konu dışında, birbiriyle ilgisi olmayan alanlarda makalelere yer veren” ve “Yayın ilkeleri açıklamasında eksiklik olan” dergiler, “Yağmacı” dergilerin özellikleri arasında sıralandı. Makale yayımı için ücret alan ancak akademik usule uygun yayın yapan dergilerin ayrıca değerlendirileceği açıklandı.

AÇIK SİSTEM İNŞA EDİLMELİ

Yağmacı dergilerin belirlendiği listelerin tüm üniversitelerde aynı ve şaibeye kapalı olması gerektiğine dikkat çeken ÖGESEN Başkanı Özkoçak, “Dergilerin tasnifi hızlı ama doğru yapılmalı, kişisel sorunların, ego tatmini uğraşlarının değil, bilimsel kriterlerin tabanda olduğu bir sınırlama ile listenin şeffaf oluşması sağlanmalıdır” dedi. Özkoçak, şöyle devam etti:

“Unutulmamalıdır ki hemen her derginin kendi dinamikleri vardır ve 10 bin TL’ye varan masrafların yazarlar tarafından paylaştırılarak ödenmesi için bazı miktarlarda para istenmektedir. Bu ve benzeri durumlar için de mutlaka editörler ve kurum, kuruluş dergisi ise o yetkililer ile de irtibatın sağlanabileceği açık bir sistem inşa edilmelidir. Öyle ki iftira, kişisel hırs ve hesaplarla 15 Temmuz sürecinde maalesef akademik camiada birçok yanlış karar alınmış, aldırılmıştır. Bu kötü olaylar bize hemen her konuda örnek olmalıdır. Gereken adımların atılması için de YÖK ve ÜAK çalışmayı hemen başlatmalıdır.”

HUZURSUZLUK ARTIYOR

Yükseköğretimde, “Çekememezliğin” fazla olduğunu ifade eden Özkoçak, jüri üyelerinin atama kararlarında sübjektif davranmasının önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. Özkoçak, aksi durumda bu adımın mobbing aracı olarak kullanılacağı uyarısında bulunarak “Norm Kadro Yönetmeliği ile oluşan belirsizlik hâd safhaya çıkar” diye konuştu. Doçentlik başvurularının 15 Mart’ta alınmaya başlanacağını anımsatan Özkoçak, “Böyle bir ortamda doçent adaylarının huzursuzluğu da artıyor. Liste hızlı bir şekilde açıklanmalı ve sürekli güncellenebilir hale gelmelidir” ifadelerini kullandı.

- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan: Seçimlerden sonra Ayasofya’yı cami ismiyle müsemma hale getiririz

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu'nda...

CHP’li Özel’den Süleyman Soylu’ya: Ey hadsiz, elinden geleni ardına koyma

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, CHP’ye ilişkin açıklamalarına...

Galatasaray, Avrupa ikincisi oldu

CEV CUP 2019 finalinin rövanş maçında Trentino İtas’a 3-2’lik setlerle mağlup olan...

Galatasaray’a kötü haber: Diagne sakatlandı

Galatasaray'ın Senegalli futbolcusu , ülkesinin Mali ile oynadığı hazırlık maçında sakatlandı.

Rusya ile Lübnan’dan ortak Suriye açıklaması

Rusya ile Lübnan, Suriye meselesinin siyasi ve diplomatik yollarla çözümünü savunduğunu bildirdi.

Adana’da narenciye paketleme tesisinde yangın

Adana'nın Yüreğir ilçesi Havutlu mahallesinde bir narenciye paketleme tesisinin deposunda yangın çıktı.

Bogdan Tanjevic’e ‘Hall of Fame’ üyeliği

A Milli Erkek Basketbol Takımı ve Fenerbahçe'nin eski başantrenörü Bogdan Tanjevic, FIBA "Hall...

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için başvurular başladı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) ataması yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için...

Sosyal medyadan Öykü Arin çağrısı: Harekete geç Sağlık Bakanlığı

İzmir’de lösemi tanısı konulan ve ilik nakli olmayı bekleyen 4 yaşındaki Öykü...

Akşener: Siyaseten sağ kalan tek kadın politikacıyım

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ben kadın olarak Türkiye'de yola çıkıp...

Sonraki haber