-Reklam-
Anasayfa ARŞİV Yakışanı yapmak kültürü

Yakışanı yapmak kültürü

Seçim dönemi yüz akıyla kapandı. Gönül koyduğumuz, kırıldığımız, hatta üzüldüğümüz keşke olsaydı diye içimizden geçirmekle kalmayıp dillendirdiklerimiz de oldu. Mesela Ferhat Tunç mutlaka Dêrsim’den seçilmeliydi. Ha keza Adıyaman’dan Veli Büyükşahin, Antep’ten Akın Birdal seçilmesini istediklerimizdendi. Diğerleri de öyle. Ama bu kadar oldu.

Hep “böyle yönetilmek bu ülkeye yakışmıyor” diye sitem ediyoruz ya! Aslında çok da sitem etmeye hakkımız yokmuş meğer. Sonuçta, halk(lar) nasıl yönetildiğini ve nasıl yönetilmek istediklerini biliyor ve tercih haklarını da ona göre kullanıyor. AKP üçüncü dönemdir hem de bu kez yüzde elli ve 326 milletvekili ile yeniden iktidarda. Bakalım “Ustalık” dönemi diye telaki ettikleri bu yeni dönemin hakkını nasıl teslim edecekler.

Kendi kavlimce birkaç iyi laf etmekte yarar var galiba…

Kızıldere’de silah arkadaşlarını şehit verip bunca yılın siyasal süzgecinden alnının akıyla çıkan devrimci, sosyalist, Ertuğrul Kürkçü artık Parlamento’da.

Hatip Dicle ile Leyla Zana ve arkadaşlarının 90’lı yılların başında polis zoruyla meclisten mahpusa atılmalarını henüz kamuoyu unutmadı. O günlerin anlı şanlı aktörleri; Tansu Çiller, Mehmet Ağar, Ünal Erkan ve diğerleri! Sahi; Susurluk, Faili Meçhuller, Köy yakmaları ve boşaltmaları, AHİM yargılamaları ve hak ihlalleri gibi dönemle anılan kavramlar da gündeme gelmese anılan şahsiyetler kimin umurunda.  Ama haklı talepkârlıklarıyla hep gündemde olan Zana ve Dicle ile arkadaşları 18 yıl aradan sonra yeniden atıldıkları mecliste olacaklar.

Bizlerin arkadaş kimliğimizle iyi tanıdığımız, ama ülkenin ancak sert bir kültürel sanatsal girişle tanıma şerefine nail olduğu, “Beynelmilel” Sırrı Süreyya Önder de mecliste olacak.

Ertuğrul’la Sırrı’ya, biliyorum ki; kravat takmak zor gelecek. Neylersin ki, hayatın böyle garabetleri de var. Hep sokakta, meydanlarda yaka üryan göğüs büryan konuşacak değiller ya! Biraz da “engin feyizlerini” meclisin “pişkin şürekâlarıyla” paylaşsınlar. Hem meclis müfredatının yabancısı olduğu kimi “söylemleri”  bu kez solculardan dinlemeye ziyadesiyle ihtiyaçları var benden söylemesi!

Şerafettin Elçi; Bayındırlık Bakanıyken 1977’lerde demişti “Ben Kürdüm, bu ülkede Kürtler yaşıyor” diye. Sonra başına bir dolu felaket gelmişti. Şimdi artık bu koca ülkede “Kürtlerin yaşadığını” ve “Kürtlerin var olduğunu” bilmeyen kalmadı. Otuz yıllık mücadelenin hayrına herkes bir iyice malum gerçeği öğrendi, kavradı ve dahi hafızasına silinmemecesine kaydetti. Şimdi bu öğretme ve öğrenmenin çözüme dair sürecinde sıra. Bu sebeple Şerafettin Elçi gibi şahsiyetlere diplomatik ve üst perdeden bir dille, biraz da bir önceki meclis aritmetiğinde Ahmet Türk’ün de üslubunda varlık bulduğu gibi anlatmak, paylaşmanın zamanı geldi de geçiyor bile!

İzleri birbirine karışmış CHP ve MHP’nin seçim öncesi süreçte politika üretemedikleri ortada. Ayrıca bu üretimsizliğe müsaitler. Buna ne dilleri ne de çapları elveriyor. O halde yeni meclisin ana muhalefetinin blok adaylarında olacağı gün gibi aşikâr. Yani ez cümle BDP gövdeli bağımsızlar; Emek, Demokrasi ve Özgürlük-Barış bloğunun sorumluluğu hayli yüksek. Politikanın çıtasını epeyce yükselttiler. Seçim öncesi desteğimiz gibi gözlerimiz ve nefesimiz de onlarla birlikte olacak…

Not: 19 Haziran Pazar günü saat 13.00 Kızıltepe Şeyh Davut Yalçınkaya Halkevi,    

 
19 Haziran Pazar günü saat 17.30 Mardin Eğitim Sen

20 Haziran Pazartesi saat 20.00 Nusaybin Mittani Kültür Merkezi

Söyleşi: Gidenlerin Ardından: Şeyhmus Diken-Mıgırdiç Margosyan-Udi Yervant-Lal Laleş

 

 

 

- Reklam -

SON HABERLER

CNN Türk’ten ‘Ekrem İmamoğlu’ kararı

CNN Türk'ün, ‘Ekrem İmamoğlu görevi devraldı’ haberinde fotoşoplu resim kullandığı gerekçesiyle Ana...

Gerici çevrelerin aşı reddine karşı hekimlerden uyarı: Aşı her yıl 3 milyon hayat kurtarıyor

Dünya genelinde aşı karşıtlığı gün geçtikçe artarken, Türkiye’de son 6 yılda aşı...

Meslek liseleri sermayeye devredilemez

İzmir Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanlığı ile TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi...

CHP’den linç girişimine ilişkin yeni veriler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıya ilişkin parti içinde oluşturulan araştırma...

CHP Oğuzeli İlçe Başkanı öldürüldü!

Antep'in Oğuzeli ilçesinde CHP'li İlçe Başkanı İlhan Keskinsoy öldürüldü. Antep Valiliğinden yapılan...

Cemaat eleştirisine ceza AYM’den döndü

Anayasa Mahkemesi (AYM), köşe yazısı nedeniyle bir bankanın itibarına zarar verdiği gerekçesiyle...

WhatsApp’a ekran görüntüsü yasağı geliyor

WhatsApp, kullanıcıların sıklıkla kullandığı bir özellikte değişikliğe gidiyor. Henüz resmi bir açıklamanın...

Özel’den İletişim Başkanı Altun’a: Haddini bil ve sus

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çubuk’ta linç...

YSK’deki süreç ‘hukuki’ değil ‘hissi’

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçimlerin hemen ardından çoğunluğu AKP’den gelen itirazlar nedeniyle...

‘Linç girişimine karşı tavır almamak korkunçtur’

Duayen hukukçu, İstanbul Barosu eski başkanlarından Avukat Turgut Kazan, Kılıçdaroğlu’na yönelik linç...

Sonraki haber