Yalandan kim ölmüş?
KEMAL ULUSALER KEMAL ULUSALER

Çevrenize bir bakın, olup bitenler AKP’nin son viraja doğru hızla yaklaşmakta olduğunun birer belirtisi gibi gelmiyor mu size?

O dillerinden düşürmedikleri geçmediğimiz yolların, köprülerin yapımcısı şirketlere dur duraksız para ödüyoruz. Devletin yapmakta olduğu yollara ise yılbaşından bu yana tek bir çivi bile çakılmadı. AKP kamunun elinde ne varsa sattı bitirdi. Kaynaklarımızı göz göre göre sömürdü bitirdi. Halkın bilmem neresini öpeceğini söyleyenler daha da palazlandı. Tarikatlar iyiden iyiye semirdi. Ayakkabı kutularıyla anılan Halkbank reklam üstüne reklam verip imaj tazelemeye çalışırken, yeni kutular Katar orijinli bankaya taşındı ki yakında onun da kokusu çıkacaktır.

Kamu varlıkları talan edildi, köşeyi dönen döndü, geriye ne kaldı?

Hani özelleşince her şey güzelleşecekti?

Hani ucuzluk gelecekti? Daha kaliteli hizmet alacaktık hani?

Hani şeffaf bir piyasamız olacaktı?

Ne oldu?

Enerji fiyatları aldı başını gitti. Faturalarda kalem sayısı arttı, verginin vergisi alındı/alınıyor. Faturalardan pay alan TRT bugün salt AKP’ye çalışıyor.

Ya kaliteli hizmet? Büyük kentler başta olmak üzere her yer karanlığa gömüldü. Fabrikalar, atölyeler durdu. Gerilim dalgalanmalarından zarar görmedik cihazımız kalmadı.

Tekel konumuna gelen şirketler bu hâkim durumlarını kötüye kullanmaktan kaçınmadılar. Nitekim Rekabet Kurulu geçen ay bu gerekçeyle beş elektrik şirketine soruşturma açtı.

Bu şirketler nelerle suçlanıyor?

»Çeşitli eylem ve davranışlarla bağımsız tedarikçilerin faaliyetlerini zorlaştırmak,

»Tüketicilerin kendi tedarikçilerini seçme hakkını engellemek vs vs…

Elektrikte promosyon savaşları başladı. Pek yakında serbest tüketici mağdurları dernekleri ile tanışmaya başlarız. Konutlar birbiri ardına karartmayı yaşamaya başlar. Geleceği gören EPDK Başkanı şimdiden vatandaşı uyarıyor; ”Serbest tüketici dikkatli olmalı.”

Yine geleceği gören ve elektrik kesintileri sonucu yaşanabilecek ölüm olaylarını tahmin eden EPDK; “Elektrikle çalışan diyaliz destek ünitesi, solunum cihazı ve benzeri mahiyette yaşam destek cihazlarına bağımlı olan ve destekleyici belgelere sahip tüketicilerin elektriği kesilemez” kararı aldı.

Peki devletin denetleme görevi yok mu? Elektrik Mühendisleri Odası’nın web sayfasını bir ziyaret edin ve görün, devletin bugünkü yüzü AKP, vatandaşı koruma görevini savsaklayıp yerine özel şirketlere nasıl kaynak aktarıyor…

Peki, elektrikte arkamızı kolladık, önlemimizi almaya çalıştık, ya başka alanlarda durum ne?

Önümüz yaz, havalar ısınmaya başladı, bu demektir ki akaryakıt istasyonlarında pompalara da dikkat edeceğiz. Özellikle LPG (otogaz) alımında pompa hileleri yaz aylarında çoğalır. Yaz aylarında propan/bütan karışım oranları değişir ve basınç üzerinde belirgin farklılıklar olur. LPG’nin sıcaklık farkından oluşan miktar değişmelerinden dolayı tüketicilere eksik LPG verilmesini engelleyen otomatik sıcaklık kontrolü (ATC) sisteminin devrede olması gerekir. Geçen yıl pompada yapılan hilelerden dolayı kesilen ceza miktarı, 3,5 milyon lirayı bulmuş. 2012‘de bu rakam 4,035 milyon lira idi. Biraz düşmüş gibi gözükse de bu hemen her yıl bu civarda seyrediyor.
Tabii bu, yapılan denetimler sonucu tespit edilenler. Bir de tespit edilemeyen binlerce pompayı düşünün.

Peki, ne yapacağız? Memleketi Evet/Hayır olayına kilitleyen AKP’den bizlere fayda değil zarar gelir. O zaman iş başa düşüyor. Sizlere birkaç tüyo;

•Olabildiğince deponuz tamamen boşaldığında gaz alın ve mutlaka tamamen doldurun. Normalde tanklar yüzde 80 oranında dolar. Dolayısıyla 30 litrelik bir depoya 30 ve üzeri gaz basıldığını gösteriyorsa o pompa hilelidir.

•Yakıt alırken aracınızın başından ayrılmayın,

•Mutlaka fiş/fatura alın. İlan panosu ile faturadaki fiyatı karşılaştırın.

Benzin alacaklar için, olabildiğince sabah veya akşam saatlerini tercih edin.

Argo deyimle bir başka kazık yediğimiz alan da doğalgazdır. Kış boyu “Hep 100 liralık gaz alıyorum bu sefer çok çabuk bitti” yakınmalarıyla karşılaştık. AKP zam yok dedikçe faturalar var dedi.

Zaten ne derler bilirsiniz; ”Yalandan kim ölmüş?“