Anasayfa ARŞİV Yalçın Ergündoğan dava kıskacına alındı

Yalçın Ergündoğan dava kıskacına alındı

Biliyorsunuz yazarımız Yalçın Ergündoğan yazdığı yazıları nedeniyle mahkemelik… Olay şu. Gazeteci Yalçın Ergündoğan, Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Haydar Baş‘la ilgili savlara yer verdiği bir haber yazıyor. Haber BirGün Gazetesi’nde ve sesonline.netinternet sitesinde daha sonra da bazı internet sitelerinde yer alıyor. Haberi beğenmeyenler Yalçın Ergündoğan‘a saldırıyor.


Ergündoğan’a epeyce destek yazısı çıktı. Biz bir yazıyı da gene kendi yönetimindeki sesonline.net’den aldık: “[Sesonline] 26 Nisan 2005’te BirGün gazetesinde yayınlanan “Müritleri Haydar Baş’a baş kaldırdı” haberi nedeniyle Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Haydar Baş’ın şikâyeti üzerine BirGün gazetesi yazarı ve Sesonline.net haber sitesi Genel Yayın Yönetmeni gazeteci-yazar Yalçın Ergündoğan hakkında 3 yıl hapis ve para cezası istemiyle açılan ceza davasına ilişkin duruşma İstanbul, Beyoğlu (Kasımpaşa) 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Ergündoğan hakkında ağır ‘tazminatlar’ içeren 3 dava daha açılmış durumda… [  “Kim bu Haydar Baş?” / Fatih Altaylı, “Cühela ve ukala” / Nur Batur, “Çirkin saldırı…” / Esra Cengiz, “Bir bedduamız eksikti…” / Ümit Otan ]


Hatırlanacağı üzere; İstanbul, Beyoğlu 2.Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ‘ceza’ davasının geçen duruşmasında, Yalçın Ergündoğan‘ın avukatı Tora Pekin‘in talebi üzerine istenen Haydar Baş ve resmi nikâhlı eşi Ayşe Baş ile üzerine kayıtlı görünen 19 çocuğunun “nüfus kayıt örnekleri” mahkeme heyetince incelenmişti.


Haydar Baş‘ın vekilleri ise, “müvekkiliyle ilgili bu konunun hukuka aykırı olarak soru önergesiyle TBMM gündemine de sokulduğunu, bu şekilde ‘kişilik haklarına’ zarar verildiğini ifade ederek Yalçın Ergündoğan‘ın cezalandırılmasını” talep etmişti.


ERGÜNDOĞAN: KAMU GÖREVİMİ YAPTIM


Davalarla ilgili olarak gazeteci-yazar Yalçın Ergündoğan mahkemeye verdiği ifadesinde şunları söylemişti:


“Bana ve gazeteme atılı suçu(!) kabul etmiyorum. Yaptığımızı, açıkçası doğru haber verme ve toplumu bilgilendirme gibi kamusal bir görev sayıyorum. Yayınımızdan sonra konu kamuoyunun gündemine girebilmiştir. CHP Milletvekili Gökhan Durgun tarafından verilen soru önergeleri ile konu TBMM’ye de taşınmıştır…”


DEVLET ARŞİVLERİNDE ‘HAYDAR BAŞ’


30 Kasım 2006 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi‘nde yayınlanan Mustafa Balbay‘ın hazırladığı “Devlet arşivlerinde Tarikatlar ve Radikal İslam” başlıklı dizi yazıda Haydar Baş için şu tespitlerde bulunuluyor:


“Kadiri tarikatının bugün önde gelen ismi Haydar Baş. Trabzonlu olan Baş, özellikle bu bölgede hatırı sayılır bir etkinliğe sahip. Anadolu’nun değişik kentlerinde kendisini hissettiren ‘Kadiri tarikatı’ üyeleri, Baş grubu ağırlığını hissettirdiği için, daha çok onun şemsiyesi altında aklmayı yeğliyorlar. Pek çok tarikat ve radikal İslami grup gibi, Haydar Baş grubu da etkinliğini 1983 yılında yayın hayatına başlayan ‘İcmal’ dergisini çıkararak hissettirmeye başladı. Bu dergiyi 1986 yılında aylık Fikir ve Aktüalite dergisi izledi. Aylık dergilerin arkasından haftalık haber dergisi ‘Mesaj’ geldi. Mesaj dergisini bugün ülke çapında yayın yapmakta olan ‘Mesaj TV izledi.


Haydar Baş aynı zamanda Bağımsız Türkiye Partisi’nin genel başkanlığını yürütüyor. Grubun gelirini kurdukları şirketler, yayın organlarının getirilen ve üyelerin yaptığı yardımlar oluşturuyor. Güvenlik birimlerinin kayıtlarında, grup için şu değerlendirme yer alıyor:


“İllegal kuruluşlarla bir faaliyet yürütmüyor. Temel amacı devletin sosyal, siyasi, iktisadi ve hukuki temel düzenini dini esaslar ve inançlara göre düzenlemek…”


Haydar Baş’ın eşleri olduğu iddia edilen kişilerin “Fikri Sınai Haklar Mahkemesi”ne 15 bin YTL tazminat istemiyle açtıkları davanın görüldüğü mahkemenin talebi ile, ana dava dosyasının söz konusu mahkeye gönderilmesi üzerine; dava 26 Eylül 2007 saat:io.oo’a ertelendi.


ERGÜNDOĞAN’A AÇILAN DAVALAR


» 1- İstanbul, (Kasımpaşa) Beyoğlu 2.Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki ‘ceza’ davası: 26 Eylül 2007, saat:io.oo (3 yıl hapis ve para cezası isteniyor)


» 2- İstanbul, Beyoğlu 4. Sulh Hukuk Mahkemesi‘nde açılan tazminat davası: 27 Haziran 2007, Saat: 10.40 (5 bin YTL tazminat isteniyor)


» 3- İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’ndeki ‘tazminat’ davası: 25 Temmuz 2007 (15 bin YTL tazminat isteniyor)


» 4- İstanbul, 7. Asliye Hukuk Mahkemesi‘ndeki ‘tazminat’ davası: 12 Temmuz 2007 (20 bin YTL tazminat isteniyor)

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,984AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan’dan ‘EYT’ cevabı: Erken emeklilik diye bir şey yok, istismar peşindeler

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)...

CHP’li Bakırköy Belediye Başkanı’na 10 ay hapis cezası

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Bakırköy Spor Vakfına ait inşaatın yıkımı sırasında...

Ankara’da çocuk şenliği: “Her şey çok güzel olacak”

Ankara’da geleneksel hale gelen Mahalle Çocuk Şenliği’nin üçüncüsü, “Her Şey Çok Güzel...

Adıyaman’da 85 milyon yıllık deniz kestanesi fosili bulundu

Adıyaman'ın Gerger ilçesinde çobanlık yapan Turan Cingöz, hayvan otlattığı sırada şekilleri dikkatini...

Erdoğan’ın danışmanına danışman atandı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı Prof. Dr. Seyit Sertçelik’e...

Wenger: Hangi görevde olursa olsun futbola döneceğim

Fransız teknik direktör Arsene Wenger, futbola yakın bir zaman içinde dönmek istemesine rağmen...

İmamoğlu FT’ye konuştu, CNN’e ‘CNN Türk’ü denetle’ çağrısı yaptı

"CNN Türk İstanbul seçimlerinde taraf tuttuğu için eleştiri dalgası altında" başlıklı haber...

Yerli otomobil projesi yılan hikayesine döndü: “47 milyon avroluk prototip nerede?”

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Yerli...

Erdoğan: İstanbul seçimlerini inşallah hırsızlara bırakmayacağız

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Hacı Osman Torun Camii açılışına katıldı....

Bir Bakışta BirGün

Son anketlere göre İmamoğlu 5 puan önde

Sonraki haber