Anasayfa YAŞAM Yalnızca buyurgan

Yalnızca buyurgan

“Bilmece bildirmece el üstünde kaydırmaca”nın yanıtını bilirsiniz, kolaydır: “Sabun.”

Ama ben biraz zorunu sorayım: “Yasaklama yasaklamaca dil üstünde kaydırmaca?” Hayır uydurmadığımı, saçmalamadığımı anlayacaksınız. Siz düşünedururken ben kimi ipuçlarını sıralayayım; yolumun üzerindekilere değineyim, o pek özetlenemez kimi belgelerin-bilgilerin kıyısından köşesinden geçerek de olsa, yürüyeyim yürüyebildiğimce köşem boyunca… “Kitap yakma” tarihine süredizinli (kronolojik) başlıyordum, aralık ayının son “Ha yakılıyor ha yasaklanıyor” yazısında: “M.Ö. 605’te ilk yakma eylemini görüyoruz. M.S. 392’de İskenderiye Kütüphanesi’nin yakılışı var. M.S. 405, antik Roma’da doğa, tıp bilgilerini içeren Sbylline kitapları yakılıyor. Kitapların en çok yakıldığı dönem Ortaçağ…” diyor ve sürdürüyordum, daha önceleri de dile getirmeye çalıştığım “yasaklar”ı yine konunun içine alarak.


“Yakmalar-yasaklamalar-sıkıdenetimler” (Kitaplara, tiyatrolara, filmlere, şarkılara, toplantılara, heykellere, resimlere daha neler nelere) alıp başını gidiyor, en başta “savaşlar”la birlikte tarih boyunca. Tümünün karşısında direnerek duracağımız sözcüklerden biri de belki: “Barış.” Saldırıyor adamlar, ezmek, güçlü egemen olmak için, örnekse geçmişte: Hitler, Mussolini, Franco, Pinochet ve benzerleri; ne kıyımlara uğratmış insanlığı, ne kıyınçlara yol açmışlar! Şimdilerde de varsıl güçlüler topu tüfeği, düşüngüsü (ideolojisi), her yönüyle saldırıyor yoksul-güçsüzlere tüm alanlarda yandaş kurumları, kuruluşlarıyla, günümüz buyurganları (diktatörleri) ile işbirliği içinde. İşte burada da işin içine “Sadece Diktatör” giriyor. (Yöneten: Caner Erdem, Yazan: Onur Orhan, Oynayan: Barış Atay, Görüntü Yönetmeni: Barış Aygen, Kamera: Hasan Hüseyin Güneş, Kurgu: İlker Savaşkurt). Oyunun yanı sıra, Barış Atay’ın kendisi de yasaklanıyor. Bu bağlamda ilk yaşanmışlıklar değil Cumhuriyet dönemi Türk tiyatrosunda ve görünen o ki son da olmayacak. Ülkenin, ne diyorlar: “Fıtratında var.” Bir öykücük (anektod): 2000-2001 döneminde (siyasal erk AKP’de değil daha) yönetip oynadığım “Ölüm Uykudaydı” oyunu önce baskılar, derken yasaklamalara uğruyor ve de derken ülkenin çeşitli yerlerinde o zamanın üsterişimine (rekor) ulaşıyor ve tam 13 dava açılıyor ki bu düşünüldüğünde bana değil, gerçekte tiyatroya yapılıyor, iş bir anlamda sanatın yargılanmasına dönüşüyor. Ne oluyor? Basında boy boy yer alıyoruz önce, çeşitli TV kanallarına çıkıyoruz dert anlatmaya, e sonra? E gündem(ler) değişiyor. Kalıyoruz 13 dava ile baş başa. Kim sahip çıktı, hangi örgütlenme? Başka benzer güzel uygulamaları(!) da yaşamadık değil bu coğrafyada. Sanat, bu halkın, kimlerin nereye dek umurunda? Var mı karşıtçı örgütlenmelerinin, birilerinin izlencelerinde “bir sanatsal etkinlik yasaklanırsa” ne yapmaları gerektiği üzerine bilgi, deneyim, girişim, düşünce?
“Sadece Diktatör” için yapılacak ne var(dı)? Başta meslek kuruluşları, olmak üzere, kimi kurum ve kuruluşlar, bir şöyle en azından sokakta boy mu gösterselerdi, neydi?
Derim ki sevgili Barış; takmayasın çok, dünyanın sonu değil, yapılacak iş çok, sen oyunculuğunla görevini yaptın, oyun bu Diktatör, biter gider. Bırak oynasınlar, bırak, onlar da (Oyuncular Sendikası, CHP, DHP, DİSK vd.) zil takıp oynasınlar biraz…

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,519AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Kokudan durulmuyor ama Bakanlık ‘sistem var’ diyor

Kirlilik nedeniyle kanserojen atıklarla yaşamak zorunda kalan Adıyamanlı yurttaşların Eğri Çayı’ndaki kötü...

AKP’li Kayseri Belediyesi’nden ‘büyük hedef’: Seyyar satıcılarla topyekûn mücadele!

Kayseri’de zabıtaların saldırısı ve bu saldırının ardından gözyaşlarını tutamamasıyla gündeme gelen seyyar...

‘Ergenekon’a karşı davaya bakanlık teklifi: 500 avro verelim, dava açma

Ergenekon davası kapsamında 2009’da tutuklanarak 4 yıl 9 ay hapis yatan Üsteğmen...

Süt üreticileri zor durumda: İneklerini kasaplara satıyorlar

BURSA’nın Yenişehir ilçesinde artan maliyetler nedeniyle beklediği kazancı elde edemeyen süt üreticileri,...

Slam Tekstil işçisi haklarını istiyor

Bursa’nın Kestel ilçesinde 20 yıldır faaliyet gösteren Slam Tekstil fabrikası 1 Haziran’da...

Nazilli’de çıkan yangın kontrol altında

Aydın'ın Nazilli ilçesinde gece saatlerinde makilik alanda çıkan yangın, ekiplerin çalışmaları sonucu...

Protestocu binleri gören aşırı sağcılardan geri adım

“Medyanın Walter Lübcke cinayetini sağ hareketleri radikal olarak göstermek üzere kullandığını” savunan...

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Türkiye’de

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'nin Türkiye'de olduğu ve yetkililerle Türkiye'nin güvenlik...

Tanker gerilimi Güvenlik Konseyi’nde

İngiltere’nin Birleşmiş Milletler (BM) daimi temsilcisi, bir İngiliz petrol tankerinin İran tarafından...

Sefaköy’de otomobil metrobüs durağına çarptı: 6 yaralı

İstanbul D-100 Karayolu Avcılar istikameti Sefaköy mevkiinde bir otomobil başka bir araca...

Sonraki haber