Anasayfa KÜLTÜR SANAT Yalnızlık uzaklıktır

Yalnızlık uzaklıktır

Fantastik edebiyatın usta kalemi Nazlı Eray, ‘Yıldızlar Mektup Yazar’ kitabı özelinde yalnızlık tanımını “Bir insandan beklediğim duyguları alamamak… Sevdiklerimden uzak durmaktır” şeklinde yapıyor

DENİZ YERLİKAYA

Fantastik edebiyatın önemli isimlerinden Nazlı Eray’ın ‘Yıldızlar Mektup Yazar’ isimli romanı Everest’te yeni basımıyla raflardaki yerini aldı. Kendi yaşadıklarını fantastik bir biçimde yeniden kurgulayarak okurlarının önüne seren Eray ile yeni basımı yapılan romanını konuştuk.

► Hayatınızda yaşadığınız gerçeklikleri farklı fantastik kurgular ışığında biçimlendirmenizi ilginç buluyorum. Kendi gerçekliklerinizi farklı evrenlerde kurgulamanızın nedeni kalıplaşmış hayatlara dikkat çekmek istemeniz mi, bir eleştirel yaklaşım mı?

Tamamıyla başka bir dünya yaratıyorum. Olmayan bir dünyayı, inanılmaz bir olayı olur kılıyorum. Benim büyülü gerçekçiliğim, fantastik gerçekçiliğim bu. Bunu hiçbir amaçla yapmıyorum. Kalemin ucunda akan bir nehrin arkasından koşar gibi gidiyorum. Hepsi ben yazarken ortaya çıkıyor. Böyle bir romanı planlasan zaten yazamazsın. Bu bir büyülü gerçekçilik bunu yapamazsın, bu yaşanır yaşatılır…

► Sanat da zaten kurmaca ile kendi güzelliğini yaratmak değil midir? Yaşadıklarınızı kendinize göre düzeltip gerçeğinizi daha da mı güzelleştiriyorsunuz?

‘Yıldızlar Mektup Yazar’ çok yalın ve tek katmanlı gibi görünen ama birçok katmanı olan oldukça yoğun bir roman. Ben hayatımı güzelleştirmek için yazmayı hiç düşünmedim. Romanı yazarken olayları yaşıyorum. Olayları yaşarken büyük bir yolculuğa çıkıyorum. Bu bir Avusturya rüyası… Ben yazıyı beni iyileştiren bir şey olarak değil bana heyecan veren bir şey olarak görüyorum. İnsanları yanıma toplayan beni başkaları ile bütün yapan bir şey olarak görüyorum.

► Kendinizi yazı yoluyla da olsa bu denli açmak nasıl bir şey? Yaşadıklarınızı anlatmanız tedirginlik yaratmıyor mu?

Hayır yaratmıyor. Bilâkis ben dünyamın kapılarını insanlara açarken büyük bir rahatlık duyuyorum, onları kendi dünyamın içine alıyorum. Daha çoğalıyorum kendi içimde daha da kalabalıklaşıyorum. İnsanlar kendilerini niye saklıyorlar bilmiyorum. Acaba insanlar gerçekten kendini kapatıyor mu? Açık olmak mı daha iyi kapalı olmak mı? Ne kadar kendini açmaya cesaret ederse o daha heyecan verici olmaz mı?

► Yaşadıklarını herkesin önüne sermek dediğiniz gibi büyük bir cesaret gerektiriyor…

Büyülü gerçekçiliğin adımlarını atmak için zaten bir cesaret lazım. Çünkü anlaşılmayabilirsin ama bu benim içimden geldiği için kurgu olarak yapmadığım nehir gibi aktığı için mutluyum ve cesaretliyim. Duyguyu kurgulayamazsın…

► Aynı zamanda kitapta bizi dünya turuna çıkarıyorsunuz sanki…

Gezmeyi çok sevdiğim için okurlarımı daima bir kapının içinden içeriye alıp birçok şehirde turlatıp, o kapıdan da çıkarmayı severim. Bu roman tarihi oluğu için bunun coğrafyası çok değişik ve çok geniş. Viyana, İstanbul, Ankara ve Berlin’de geçiyor.

► Gittiğiniz yerler Viyana Kraliçesi Elizabeth’in çakmağı ile aydınlanıyor. Arka fonda ise Rosita Serrano çalıyor. Bu iki kadın hakkında neler demek istersiniz?

Rosita Serrano benim çok sevdiğim bir sanatçı. 1942 Berlin Kabarelerinde hem dans ediyor hem şarkı söylüyor. Hem de çok iyi ıslık çalıyor. Ona Şili Bülbülü diyorlar. İmparatoriçe Elizabeth ise çok değişik, eksantrik bir kadın. Mutsuz yaşıyor sarayında. Talihsiz bir şekilde de hayatına veda ediyor.

► Anlaşılmak hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizin farklı bir diliniz, hızınız var. İmgelerle şifreli bir şekilde konuşuyorsunuz herkes tarafından anlaşıldığınızı düşünmüyorum…

Ben okurlarımla bir oyun oynuyorum. Bu bir akıl oyunu, bir ruh oyunu. Onları kendi beynimin ruhumun içerisine alabiliyorsam zaten onlar benim okurum oluyorlar. Onun için bu kadar çok paylaşıyorum onun için kendimi bu kadar çok açabiliyorum. Zaten beni anlamayan bir insan beni tehdit edecek bir insan bu dünyanın içine giremez. O kapıları açamaz aslında o kapılar çok sıkı sıkı kapalı, zincirli. Fakat o öykünün içine giren o yolları bulan o küçük patikalardaki işaretleri bulanlar bu işareti takip ederek benim ruhuma girebilenler zaten benim okurum oluyor. Anlaşılmamak gibi bir kaygım yok beni anlayanlar için yazıyorum.

► Kitapta yalnızlık temasının üzerinde durdunuz ve herkesin farklı yalnızlıklar yaşadığını söylediniz. Sizin için yalnızlık sevdiğiniz kişiden beklediğiniz duyguları alamamak mı?

Bu kitapta sevdiğim bir insandan beklediğim duyguları alamamak… Gidip Freud’a ağlıyorum. Benim için yalnızlık uzaklıktır. Sevdiklerimden uzak durmaktır, kendimi anlatamamaktır. Bir gece zamanı ben çok kalabalık olabilirim bir ara sokakta bir apartmanın içinde çok kalabalık olabilirim. Çok neşeli bir tatilin içinde büyük bir yalnızlık duyabilirim. Bu tamamen bir ruh hali.

- Reklam -

SON HABERLER

CHP’den Demirören’e tepki: Amiral battı

CHP İzmir ve İstanbul İl Gençlik Kolları, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na haberleri...

Ağrı’da okullara kar tatili

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle taşımalı eğitim kapsamındaki okullarda eğitime...

Norveç’de batma tehlikesi geçiren gemi limana yanaştırıldı

Norveç'ın batı kıyısı açıklarında arıza yapan Viking Sky adlı turist gemisi, motorlarının...

“Sandıklara sahip çıkamamanın hiçbir mazereti olmayacaktır”

"Millet İttifakı Seçim Güvenliği Toplantısı", CHP'li ve İYİ Parti'lilerin katılımıyla Ankara Spor Salonu'nda...

Bakan Soylu’nun yardımcısı: Memlekette korku salmak isteyenler, düşün yakamızdan

Şırnak Valiliği ile Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyon Başkanlığınca düzenlenen "Geleneksel...

Çavuşoğlu, seçim çalışmasında konuştu: “HDP’li adaylar yüzde 100 PKK’lıdır”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'cumhur ittifakı'nın seçim çalışmaları ve çeşitli ziyaretlerde bulunmak...

Ankara’da Newroz coşkuyla kutlandı

Emek ve Demokrasi Güçleri öncülüğünde “Newroz coşkusuyla faşizme karşı birlikte mücadeleye” sloganıyla...

Fatih Portakal: Bir araştırma oranı geldi, çok heyecanlı bir pazar akşamı yaşayacağız

FOX Ana Haber sunucusu Fatih Portakal, kendisine ulaşan bir araştırma sonucuyla ilgili...

Akşener ve Uysal’dan Mersin’de ortak miting: Demokrasi ayıbı kapanacak

Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ile eski Tevfik Sırrı Gür...

HDP PM üyesi Alper Öztürk gözaltına alındı

Eskişehir'de Newroz kutlamalarına katılan HDP'nin parti meclisi üyesi Alper Öztürk, 'terör örgütü...