Anasayfa KÜLTÜR SANAT Yalnızlık uzaklıktır

Yalnızlık uzaklıktır

Fantastik edebiyatın usta kalemi Nazlı Eray, ‘Yıldızlar Mektup Yazar’ kitabı özelinde yalnızlık tanımını “Bir insandan beklediğim duyguları alamamak… Sevdiklerimden uzak durmaktır” şeklinde yapıyor

DENİZ YERLİKAYA

Fantastik edebiyatın önemli isimlerinden Nazlı Eray’ın ‘Yıldızlar Mektup Yazar’ isimli romanı Everest’te yeni basımıyla raflardaki yerini aldı. Kendi yaşadıklarını fantastik bir biçimde yeniden kurgulayarak okurlarının önüne seren Eray ile yeni basımı yapılan romanını konuştuk.

► Hayatınızda yaşadığınız gerçeklikleri farklı fantastik kurgular ışığında biçimlendirmenizi ilginç buluyorum. Kendi gerçekliklerinizi farklı evrenlerde kurgulamanızın nedeni kalıplaşmış hayatlara dikkat çekmek istemeniz mi, bir eleştirel yaklaşım mı?

Tamamıyla başka bir dünya yaratıyorum. Olmayan bir dünyayı, inanılmaz bir olayı olur kılıyorum. Benim büyülü gerçekçiliğim, fantastik gerçekçiliğim bu. Bunu hiçbir amaçla yapmıyorum. Kalemin ucunda akan bir nehrin arkasından koşar gibi gidiyorum. Hepsi ben yazarken ortaya çıkıyor. Böyle bir romanı planlasan zaten yazamazsın. Bu bir büyülü gerçekçilik bunu yapamazsın, bu yaşanır yaşatılır…

► Sanat da zaten kurmaca ile kendi güzelliğini yaratmak değil midir? Yaşadıklarınızı kendinize göre düzeltip gerçeğinizi daha da mı güzelleştiriyorsunuz?

‘Yıldızlar Mektup Yazar’ çok yalın ve tek katmanlı gibi görünen ama birçok katmanı olan oldukça yoğun bir roman. Ben hayatımı güzelleştirmek için yazmayı hiç düşünmedim. Romanı yazarken olayları yaşıyorum. Olayları yaşarken büyük bir yolculuğa çıkıyorum. Bu bir Avusturya rüyası… Ben yazıyı beni iyileştiren bir şey olarak değil bana heyecan veren bir şey olarak görüyorum. İnsanları yanıma toplayan beni başkaları ile bütün yapan bir şey olarak görüyorum.

► Kendinizi yazı yoluyla da olsa bu denli açmak nasıl bir şey? Yaşadıklarınızı anlatmanız tedirginlik yaratmıyor mu?

Hayır yaratmıyor. Bilâkis ben dünyamın kapılarını insanlara açarken büyük bir rahatlık duyuyorum, onları kendi dünyamın içine alıyorum. Daha çoğalıyorum kendi içimde daha da kalabalıklaşıyorum. İnsanlar kendilerini niye saklıyorlar bilmiyorum. Acaba insanlar gerçekten kendini kapatıyor mu? Açık olmak mı daha iyi kapalı olmak mı? Ne kadar kendini açmaya cesaret ederse o daha heyecan verici olmaz mı?

► Yaşadıklarını herkesin önüne sermek dediğiniz gibi büyük bir cesaret gerektiriyor…

Büyülü gerçekçiliğin adımlarını atmak için zaten bir cesaret lazım. Çünkü anlaşılmayabilirsin ama bu benim içimden geldiği için kurgu olarak yapmadığım nehir gibi aktığı için mutluyum ve cesaretliyim. Duyguyu kurgulayamazsın…

► Aynı zamanda kitapta bizi dünya turuna çıkarıyorsunuz sanki…

Gezmeyi çok sevdiğim için okurlarımı daima bir kapının içinden içeriye alıp birçok şehirde turlatıp, o kapıdan da çıkarmayı severim. Bu roman tarihi oluğu için bunun coğrafyası çok değişik ve çok geniş. Viyana, İstanbul, Ankara ve Berlin’de geçiyor.

► Gittiğiniz yerler Viyana Kraliçesi Elizabeth’in çakmağı ile aydınlanıyor. Arka fonda ise Rosita Serrano çalıyor. Bu iki kadın hakkında neler demek istersiniz?

Rosita Serrano benim çok sevdiğim bir sanatçı. 1942 Berlin Kabarelerinde hem dans ediyor hem şarkı söylüyor. Hem de çok iyi ıslık çalıyor. Ona Şili Bülbülü diyorlar. İmparatoriçe Elizabeth ise çok değişik, eksantrik bir kadın. Mutsuz yaşıyor sarayında. Talihsiz bir şekilde de hayatına veda ediyor.

► Anlaşılmak hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizin farklı bir diliniz, hızınız var. İmgelerle şifreli bir şekilde konuşuyorsunuz herkes tarafından anlaşıldığınızı düşünmüyorum…

Ben okurlarımla bir oyun oynuyorum. Bu bir akıl oyunu, bir ruh oyunu. Onları kendi beynimin ruhumun içerisine alabiliyorsam zaten onlar benim okurum oluyorlar. Onun için bu kadar çok paylaşıyorum onun için kendimi bu kadar çok açabiliyorum. Zaten beni anlamayan bir insan beni tehdit edecek bir insan bu dünyanın içine giremez. O kapıları açamaz aslında o kapılar çok sıkı sıkı kapalı, zincirli. Fakat o öykünün içine giren o yolları bulan o küçük patikalardaki işaretleri bulanlar bu işareti takip ederek benim ruhuma girebilenler zaten benim okurum oluyor. Anlaşılmamak gibi bir kaygım yok beni anlayanlar için yazıyorum.

► Kitapta yalnızlık temasının üzerinde durdunuz ve herkesin farklı yalnızlıklar yaşadığını söylediniz. Sizin için yalnızlık sevdiğiniz kişiden beklediğiniz duyguları alamamak mı?

Bu kitapta sevdiğim bir insandan beklediğim duyguları alamamak… Gidip Freud’a ağlıyorum. Benim için yalnızlık uzaklıktır. Sevdiklerimden uzak durmaktır, kendimi anlatamamaktır. Bir gece zamanı ben çok kalabalık olabilirim bir ara sokakta bir apartmanın içinde çok kalabalık olabilirim. Çok neşeli bir tatilin içinde büyük bir yalnızlık duyabilirim. Bu tamamen bir ruh hali.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,725AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan’dan İmamoğlu’na tehdit: Cezası belli bir süreyi aşarsa başkanlığı düşecektir

AKP' Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya ve TV...

HDP’den AA ve İHA’nın servis ettiği ‘Abdullah Öcalan’ haberine yalanlama

Abdullah Öcalan'ın 23 Haziran seçimleri için HDP'ye yönelik "Tarafsız kalın" çağrısı yaptığı...

YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu

ÖSYM Başkanı Halis Aygün sosyal medya hesabından Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) ilişkin...

İmamoğlu’ndan Yıldırım’a ‘Sayıştay raporu’ yanıtı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'na Çatalca...

Beşiktaş, Umut Meraş için Bursaspor ile anlaştı

Yeni sezon transfer çalışmalarını sürdüren Beşiktaş'ta yönetim, Adriano'dan boşalan sol bek mevkisine...

Binlerce İBB personeli AKP adına sandık müşahidi yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait iştirak şirketlerinde çalışan personel ve taşeron işçiler 23 Haziran seçimleri...

ABD Senatosu’ndan ‘Suudi Arabistan’ kararı

ABD Senatosu, Başkan Donald Trump yönetiminin Suudi Arabistan'a yapmayı planladığı silah satışını...

İran: ABD’nin saldırganlığını BM’ye taşıyacağız

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ülkesinin ABD ile savaş istemediğini ancak İran'ın sınırlarını,...

Bakaya ve yoklama kaçağı 460 bin kişi bedelliden yararlanacak

Askerlik süresini altı aya indiren, bedelli askerliği kalıcı hale getiren yeni askerlik...

ABD: S-400’ler üzerinden Türkiye’ye yaptırım uygulamak geçerli bir seçenek

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemi almasıyla ilgili bir açıklamada...

Sonraki haber