Anasayfa ARŞİV Yalpalama CHP, cesur ol!..

Yalpalama CHP, cesur ol!..

CHP’nin seçim bildirgesinde yer alan “sosyal koruma harcamalarını artırma” vaadi, bir anda toplumda en çok konuşulan konu oldu ve CHP’yi neredeyse iktidar alternatifi durumuna getirdi. Şaka değil, nereye gidilse, bu konuşuluyor.
Tesbit ve geliştirilen önerideki isabet, AKP’yi de hop oturup hop kaldırdı ve hemen defansa zorladı.

Sorgulama zamanı
Bu polemik, kamu gelir ve harcama yapısındaki adaletsizliği afişe etmeye de vesile oldu. AKP’nin 12 yıllık icraatında vergilerin nereden, kimlerden alındığının, kimlere, nerelere aktarıldığının da muhasebesini yapma fırsatı var şimdi.

Az buz değil, Merkezi Bütçe’ye ödenen vergiler, SGK’ye giren primler, belediye gelirleri, çeşitli kamu kuruluşlarının ürettiği katma değerle devlet gelirlerinin toplamı 700 milyar TL’yi buluyor kabaca. Harcamalar bunun biraz üstünde. Bu, milli gelirin yüzde 39’u demek ve hiç de az değil. Yani, toplumda üretilen her 100 TL’lik değerin 39 TL’si önce kamuya gidip oradan harcama olarak yeniden dağıtılıyor. Peki hakkaniyete uygun, yani herkesten gücüne göre toplanıp sonra da  ihtiyaç sahiplerine öncelikli dağıtılıyor mu? Hayır.

 

Vergilerin üçte ikisinden fazlası dolaylı vergi. Tüketiciden alınıyor. Geliri olduğu gibi harcamaya gidenlerin her harcamasını vergilendiriyor. Geliri, harcamanın çok üstünde kalan varlıklıları ise  kolluyor bu adaletsiz sistem. Doğrudan vergilerin de çoğunu yine ücretliler, kaynaktan kesilen ücret vergisiyle ödüyor. Bankaların, şirketlerin kurumlar vergisi, toplamda yüzde 9’luk paya sahip, o kadar. Servet vergisi devede kulak; yüzde 2!.. Vergiden kaçınma, vergiyi kaçırma diz boyu. Kaçamayan kazları yolma geleneği koyulaştırılmış.

Harcama ayağında da adalet yok. Tarımın transfer harcamalarından aldığı pay yüzde 1. Hane halkına transferler devede kulak, ama kullaştıran “hayırseverlik” propagandası müthiş! Asker-polis harcamaları, sağlık harcamalarını katlıyor; Kaçak Saray dahil olmak üzere devletin inşaat yatırımları kaynakları silip süpürüyor. Demek ki, bu adaletsiz gelir-gider dengesini de reforme edecek bir görev var CHP’nin önünde.

Takdim arızalı…
CHP’nin seçim bildirgesine giren vaatler heyecan verici ama, CHP kadrolarının medyada bu vaatleri detaylandırıp savunmaları pek başarılı değil, hatta endişe verici. Vaatlerin parasal boyutuyla ilgili polemiğe cesaretle yanıtlar üretmek yerine, şimdiden neredeyse, “Bizi yanlış anladınız” denecek şeyler duyuyoruz CHP’nin “ekonomi kurmayları”ndan.

CHP iktidar olursa paraşütle ekonomi yönetimine gelirim diyen Kemal Derviş’in “mali disiplin” düsturuna hiç uymuyor aslında bu vaatler dizisi. Nitekim Hürriyet’ten Erdal Sağlam, muhteremi bulup sorunca kaynak nereden sorusunu, beklenen cevabı vermiş Derviş; önce büyüme olacak, oradan 100 milyar TL kaynak üretilebilecek, onun da üçte biri altyapıya, üçte biri sosyal yardımlara gidebilirmiş!.. Tam Dervişlik cevap. O, öyle der de, CHP’deki kadrosu geri durur mu? Derviş’in Hazine Müsteşarlığını yapmış CHP’li Faik Öztrak da vaatleri sulandıranlardan. Toplamı 57 milyar TL’yi bulur bizim vaatler diye iyice buduyor bildirgede dile getirilenleri.

Neden böyle yalpalama ve geri çekilme olduğu anlaşılır; çünkü bir taraftan da TÜSİAD’a şirin görünmek derdinde CHP piyasacıları. Sosyal harcamaların “bütçe disiplinini” bozmasından endişe duyacak sermayeyi de ürkütmemek gerek, diye düşünüyorlar.

Siyaset iddia demektir. CHP, bildirgede koyduğu iddianın arkasında duramaz, yalpalar ve sulandırırsa, ayağına gelmiş gollük pası ıskalar ki, herkese yazık olur…

Söylemiş olalım; yalpalamayın, cesur olun; bu son fırsatınız…

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,942AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Besteci Aslıhan K

Genç bestecimiz Aslıhan Keçebaşoğlu (24) Sibelius Akademisi’ni kazandı, fakat 6 Temmuz’dan önce burs bulunabilmeli...

Kayıp olarak aranan kişi yakılmış halde bulundu

İzmir'in Bayındır ilçesinde, 6 gün önce kendisinden haber alınamayan Ali Merter Girgin'in (28) yakılmış halde...

Ekrem İmamoğlu’ndan İBB önünde bildiri okuyan personelle ilgili açıklama: Benim hiç kimseye bir kinim yok

23 Haziran'da yapılan İstanbul seçiminde yeniden İBB Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, seçim...

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçilerinin son hakedişleri ödenmedi

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri 22 Haziran’da almaları gereken Mayıs ayı hak edişlerini...

“Halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir”

Aydın Karacasu Dereköy Mahallesi'nde jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katılan Aydın Tabip Odası...

Abbasağa Parkı’nı gökkuşağı renklerine boyayanlara faşist saldırı

Her yıl, sanatçı Kazım Koyuncu'nun ölüm yıl dönümünde gerçekleştirilen 'Kazım İsyandır' etkinliği...

İtalyan mafya lideri Morabito, Uruguay’da hapisten kaçtı

İtalyan mafya lideri Rocco Morabito, ülkesine iade edilmek üzereyken, Uruguay'a tutulduğu hapishaneden...

Nurettin Canikli’den Şaban Vatan hakkında suç duyurusu

Giresun'un Eynesil ilçesinde şüpheli bir şekilde ölen ve ölümü aydınlatılmayan Rabia Naz'ın...

Çipras’tan Erdoğan’a yanıt: Uluslararası hukuk ve AB adına konuşuyorum

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Erdoğan'ın 'Kendine göre bir şeyler söyleyip duruyor' sözlerine...

Arzu Çerkezoğlu: Halkın iradesine saygı göstermeyenler kaybetti

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 23 Haziran seçimlerine ilişkin yazılı açıklama yayımlayarak...

Sonraki haber