Yanardağoğlu, yeni medyayı BirGün'e anlattı: Okurlar da artık içerik üretimi gücüne sahip
13.05.2018 08:27 MEDYA
Kadir Has Üniversitesi’nden Yanardağoğlu, “yeni medya”yı BirGün’e anlattı: “Yeni medyayla kullanıcılar da artık birer içerik üreticisi olabilme olanağına ve gücüne sahip”

CAN UĞUR [email protected] @canugur1987

Son dönemde sadece biz gazeteciler için değil, okur için de sıklıkla karşılaşılan bir kavram var, o da “yeni medya.” Gelişen teknoloji ile birlikte habercilik de değişmeye mahkûm oldu. Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölümü’nden Doç. Dr. Eylem Yanardağoğlu, yeni medyaya ilişkin sorularımızı yanıtladı. Doç. Dr. Yanardağoğlu, yeni medya için, “Yeni medya; bilgisayarlar, telekomünikasyon teknolojisi ve internetin kesişim noktasında bulunan, oluşmakta ve gelişmekte olan medya olarak tanımlanabilir. Yeni medyanın kullanıcı pratikleri de gelenekselden farklıdır, kullanıcılar da atık birer içerik üreticisi olabilme olanağına ve gücüne sahip” yorumunda bulunuyor.

Doç. Dr. Yanardağoğlu’nun sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

»Yeni medya söylemi çokça karşımıza çıkıyor, birçok da tanımı var. En basit tanımıyla nedir Yeni medya?
Yeni medya; bilgisayarlar, telekomünikasyon teknolojisi ve internetin kesişim noktasında bulunan, oluşmakta ve gelişmekte olan medya olarak tanımlanabilir. Yeni medya, geleneksel medyadan farklı olarak interaktiftir, internet ağı üzerinde çalışır ve dijitaldir. Yeni medya araçlarının teknolojik olarak birbiriyle yöndeşmesi sonucu örneğin cep telefonlarımızla sadece telefon etmiyoruz, e-posta kontrol edebiliyor, film izliyor, internette araştırma yapabiliyor ve mesaj yazabiliyoruz.

yanardagoglu-yeni-medyayi-birgun-e-anlatti-okurlar-da-artik-icerik-uretimi-gucune-sahip-462881-1.»Geleneksel medyadan bir kopuşu mu yoksa onun farklı biçimlerde dönüşümünü mü ifade ediyor yeni medya?
Bu konuda farklı görüşler bulunmakta, bazıları yeni medyanın eskiden bir kopuş ve tamamen farklı olduğunu düşünmektedir. Ancak özellikle televizyon gibi elektronik medyadan dijital medyaya geçişte bile bir önceki medya araçlarının kullanışlı yönlerinin yeni araçta da var olmaya devam ettiğini görmekteyiz. Yeni medya öte yanda, geleneksel medyadan daha interaktif olması, dijital olması, tepeden gelen iletişim yerine daha yatay iletişim mekanizmalarını mümkün kılmasıyla, dağıtım ve tüketim kanallarının çeşitliliği gibi özelikleriyle ayrılır. Yeni medyanın kullanıcı pratikleri de gelenekselden farklıdır, kullanıcılar da artık birer içerik üreticisi olabilme olanağına ve gücüne sahiptir.

»Sosyal medya, internet haberciliği ve bilginin dolaşım hızı ile bilginin doğruluğu meseleleri… Bunların ilişkisi nasıl oluyor, bilginin bu kadar hızlı dolaştığı zamanlarda bilginin doğrulanması nasıl mümkün olacak?
Sosyal medya özellikle son dakika haberlerinin yayılması konusunda geleneksel medyadan daha hızlı bilgiyi dolaşıma sokmaktadır. Sosyal medyada yayınlanan ve viral olan bir haberin, haberde kullanılan bir imajın, sayıların vs. doğrulanması aşağı yukarı 40 dakika ile 1 saat arası bir zaman almaktadır. Bu sırada viral olup dolaşıma giren asılsız haberler doğru haber alma hakkımız karşısındaki en büyük engeli oluşturmakta, yanlış bilgilendirmeye ve bilgi kirliliğine yol açmaktadır. Bazı büyük medya kuruluşları kendi bünyelerinde doğrulama bölümleri barındırabildiklerinden bu riskle baş etmeleri daha kolaylaşmaktadır. Öte yandan, internet editörleri de sosyal medyadan gelen haberleri kullanmadan önce hız yerine doğruluğa önem vermeye gittikçe daha çok dikkat etmektedir.