Anasayfa YAZARLAR Yandaş hortum, troll maaş, savaş bütçe ister

Yandaş hortum, troll maaş, savaş bütçe ister

Korkunun gölge, çizilen çembere hapsolmanın öğrenilmiş çaresizlik, umudun çığ olabileceğini yaşayarak test ediyoruz. Öte tarafta durum farklı. Erdoğan’ı, AKP ve ‘paydaşlarını’ zor günler bekliyor. İktidar açısından bu sonucun arkasında, ‘tencere’, ‘poşet çay’, ‘bıktıran Don Kişot sendromu’, ‘kıymetsizleştirilen insan’ var.
Çorbaya muhtaç halk, ‘üç kuruşluk çayla bu işi kıvırırım kibrine’ tokat attı. Önce yel değirmeni yaratıp, sonra ona saldıran akılsızlığı gördü. Kavgadan yorulduğunu anlattı. “Kızımın katilini koruyamazsın, Çanakkale ile kıyaslayıp tükettiğin 15 Temmuz’un ekmeğini daha fazla yiyemezsin, babamı, kocamı reklam malzemen yapamazsın” dedi.

‘Kutsal sandıktan’ çıkan; soğan kuyruğundaki Ayşe teyzedir. Tekrar tekrar sayılan; “Güvenlikten söz ediyor ama kızımın katilini aklıyorsunuz” diyen 11 yaşındaki Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan’dır. İktidara ayar çeken; darbede babası Mustafa Canbaz’ı yitiren Alpaslan Canbaz, eşi Erol Olçak’ı yitiren Nihal Olçak’tır.

Erdoğan nasıl kabullendi?

Anlaşılmayacak bir şey yok. Bunu, toplumsal eğilimler konusunda uzman olan ve içgüdüleriyle sosyologlara taş çıkaran Erdoğan da anladı. Tanıdığımız Erdoğan, İstanbul için, ‘pösteki sayılmasını beklemez’ halkı sokağa davet ederdi. Meyillense de arkasından kimsenin gelmeyeceğini ve boşa düşeceğini çabuk hissetti. Belli ki şu anda ‘Ha deyince konsolide edeceği’ kitlesi yok. Üstelik erime sürüyor; yoksullaşan halk Diyarbakır kayyumunun, mermer üzerinde LCD seyrettiğini öğrenmekten hoşlanmıyor.

‘Paydaşı’ ise ‘aynı gemide’ tedirgin. Zaten para yoktu, üstüne ‘haydan gelen huya, belediyeden gelen ihaleciye, vakfa, ranta, yandaşa gider’ ferahlığı da bitti. Güç kaygandır, yandaş hortum, troll maaş, savaş bütçe ister. Yoksa ne yerlilik, ne millilik ne ‘Abdülhamit Hancılık oyunu’ kalır. Erdoğan tüm bunları değerlendirdi, ‘kızgın demiri soğutmak’ ifadeleri ile YSK bahsini de tamamen kapattı.

Çete ilişkileri

Şimdi başka bir evredeyiz. Belge akacak, hırsızlığın, arsızlığın her yere sıvandığı görülecek. Çete ilişkilerinin ortaya çıkması ile ‘sıvanan şeyin’ üstüne tüy dikecek. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun alımları durdurması ve belediyenin bütün elektronik veri tabanında inceleme istemesi kimlerini çok korkuttu.

Ortada yalnız “rant bitecek” kaygısı yok. Ak milisler, çete ilişkileri, toplumu ‘tahrik ve tahrip edici’ vakıf yuvalanmaları tedirgin. Tetikçilerden Osmanlı Ocakları’na, yandaş mafyadan İsmailağa Cemaati’ne tutuşanlar var. Mesele sadece cüzdan değil mafyatik ilişkilerin ortaya çıkması endişesi yani. Erdoğan bu tip kırılma anlarında iki kurgu yapar. Ya işbirlikçisi ile bir olup savaş çıkarır ya da işbirlikçisini satıp, kendini ayrıştırır. Onunla savaşmaya başlar ve toplumu da buna inandırmaya çalışır. Sessizliği, ‘geçici yumuşama isteği’, plan evresinde oluşundan. Göreceğiz.

Bir handikabı daha var. İyi bir ‘toplum ölçer’ ve taktik ustası olsa da bu kez rakipleri çetin. Ekrem İmamoğlu aikido yapıyor. Karşıdakinin gücünü tutup, ona yönlendiriyor. Tarzı yayılıyor, etki altına alıyor. Kalabalıkların yanında duruyor, maça gidiyor, ‘mitingsiz miting’ yapıyor, “Yalnız değilim” diyor. Nobran bir dille değil akılcı bir üslupla set çekiyor. Karmaşık anlatım yerine basitliği tercih ediyor.

Mutfakta musakka iyi bir örnek. Herkesin hafızasında kalan eşitliğin değeri oldu. İmamoğlu “Vicdansızlar kendileri et yemiş, size bunu layık görmemişler” demedi. Ama ortaya bu sonucu çıkardı. Başa dönersek; Erdoğan’ı, AKP ve paydaşlarını bu kez gerçekten zor günler bekliyor. Rüzgâr, eğilimler, oyuncular çok değişik. Toplum duygularıyla hareket ediyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,493AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İran’dan ‘İngiltere’ye ait ikinci bir tankere alıkonuldu’ iddialarına yalanlama

İran, Hürmüz Boğazı'nda İngiltere'ye ait bir petrol tankerini daha alıkoyduğu yönündeki iddiaları...

Trump ‘Türkiye konusunda önemli hatalar yapıldı’ demişti, senatörlere toplantı davetiyesi gönderdi

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Türkiye ve S-400 konusunu görüşmek üzere önde gelen...

Başak Demirtaş: Az önce ziyaretten çıktım, hepinize çok selamları vardı

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, Twitter...

Gazze sınırında İsrail saldırısı: 97 yaralı

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada Filistinlilerin Gazze-İsrail sınırında devam ettikleri Büyük...

İran Devrim Muhafızları: Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz tankerine el koyduk

Hürmüz Boğazı'nda seyir halinde olan İngiliz bayraklı Stena Impero isimli tankerle temas...

Erzincan’da gıda zehirlenmesi şüphesi: 21’i çocuk 56 kişi hastaneye kaldırıldı

Erzincan'da, gıda zehirlenmesi şüphesiyle 21'i çocuk 56 kişi tedavi altına alındı.

Güvenlik soruşturması bahanesiyle görevine son verildi

Şişli Meslek Yüksek Okulunda Mart ayından beri sözleşmeli olarak öğretim görevliliği...

Yapı Kredi Yayınları’ndan Evliyâ Çelebi’ye ‘Kürdistan’ sansürü

Yapı Kredi Yayınları, 17. yüzyılda Evliyâ Çelebi tarafından kaleme alınan 10 ciltlik Evliyâ...

Digiturk ödeme yapmadı, futbol kulüpleri ihtar çekti

İddiaya göre Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden futbol kulüpleri, 8 Temmuz'da...

AKP’li belediye başkanı: 30 Ağustos halkı ilgilendiren bir bayram değil

AKP'li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, diğer bayramların aksine 30 Ağustos'ta...

Sonraki haber