Yandaş yazar: KHK'ler hukuku zehirliyor, Bahçeli dikkate alınmamalı
27.12.2017 12:13 GÜNCEL

Yeni Şafak yazarı Kemal Öztürk, hükümetin OHAL'le ilgili tutumunu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bu denli dikkate almasını sert sözlerle eleştirdi.

Hükümetin OHAL ile ülkenin yaşadığı krizi yönetmek için işe başladığını kaydeden Öztürk, "ama şimdi ‘OHAL krizini’ yönetmekte zorlanıyor." dedi

Öztürk OHAL'le ilgili şu ifadelere yer verdi:

"Asıl söylemek istediğim sözü en başta söyleyeceğim:

AK Parti OHAL ile ülkenin yaşadığı krizi yönetmek için işe başladı ama şimdi ‘OHAL krizini’ yönetmekte zorlanıyor.

Çünkü OHAL aşırı doz ilaç gibi, bünyeye faydadan çok zarar vermeye doğru evrildi. Durumun ciddiyetini tartışmalıyız. En başta da Ankara’dakiler."

KHK'lerin hukuk sistemini zehirlemeye başladığını belirten Öztürk, şunları yazdı: "Demokratik rejimi korumak, devletin can güvenliğini sağlamak için KHK yetkisi alan hükümet, bu yetkiyle, rektör atamaktan, arabalarda kar lastiği kullanımına kadar olağanüstü hal ile alakasız bir sürü kanun hükmünde kararname çıkardı. Söyler misiniz, evlilik programlarının devletin can güvenliği ile ne alakası var da KHK’da yer alıyor?

İki hukuk profesörü ile konuştum. İkisi de KHK’ların hukuk sistemimizi artık zehirlendiğini ve düzenin bozulduğunu söylüyor."

BAHÇELİ'NİN HAMASET DOLU SÖZLERİNE KULAK VERİLMEMELİ

MHP Genel Başkanı ile hükümet arasındaki ilişkiyi de eleştiren Yeni Şafak yazarı, şu ifadeleri kullandı: "Abdullah Gül’den, birçok hukukçuya kadar, herkes bu KHK’da hatalar yapıldığını söylüyor. Hükümet bu tür krizlerde, MHP lideri Bahçeli’nin hamaset dolu, ayrıştırıcı üslubuna değil, sağduyusuna, bilgisine ve tecrübesine güvendiği insanların sesine kulak vermeli. "KHK’da hukuk tekniği açısında sorun var." diyen herkesi, “FETÖ’cü, bölücü” ilan etmek de nereden çıktı? Bu düzeysizliğe, ayrıştırıcı üsluba kapılmamalı AK Parti.

Bir de şunu merak ediyorum: Abdullah Gül hükümet icraatları hakkında her konuştuğunda, neden Devlet Bahçeli hemen ortaya atılıp Gül’ü eleştiriyor? Bahçeli hükümet sözcüsü oldu da haberimiz mi yok?"