Anasayfa ÖZEL Yandaşlar anlaşamadı Yerlikaya istifa etti

Yandaşlar anlaşamadı Yerlikaya istifa etti

Turkuvaz Yayın Grubu’nu kollaması ve Konyalı hemşehrilerine yönelik atamalarıyla dikkat çeken RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya, “ailesinin sağlık sorunlarını” gerekçe göstererek istifa etti. Saray talimatı ile istifa ettiği öne sürülen Yerlikaya'nın bu kararında havuz medyasının bir bölümüyle arasının açık olmasının payı bulunduğu belirtildi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı İlhan Yerlikaya, sürpriz bir şekilde görevinden istifa etti. Yerlikaya istifa kararına gerekçe olarak ailesinin sağlık sorunlarını gösterdi. Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Yerlikaya, annesinin geçirdiği kalp krizi sonrası hastanede yoğun bakımda olduğunu, babasının da sağlık sorunları yaşadığını bildirdi.

2015 yılından bu yana RTÜK Başkanlığı görevini yürüten ve kurum içi atamalarda Konyalı hemşehrilerini tercih eden, iktidara yakın yayın kuruluşlarını ihlallerini görmezden geldiği iddia edilen Yerlikaya’nın istifasının asıl gerekçesinin başta Demirören Grubu olmak üzere televizyon yayıncılarının “Saray”a kadar giden şikayetleri olduğu öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, Turkuvaz Yayın Grubu’na ait ATV ve A Haber televizyon kanallarında yaşanan ve uzman raporlarıyla da belgelenen ihlallerin üst kurul gündemine getirilmemesi diğer yayın gruplarının dikkatini çekti. Bu kanallar cezalandırılmazken yüksek tutarda para cezası ve yayın durdurma cezası verilen “havuz medyası”nın Yerlikaya’ya ulaşma çabaları da çoğunlukla sonuçsuz kaldı. 26 Aralık’ta yapılan yılın son Üst Kurul toplantısında Kanal D’de yayınlanan “Hayat Sana Güzel” isimli film nedeniyle kanala yeniden iki kez yayın durdurma ve para cezası verildi.

İlhan Yerlikaya

Bunun üzerine reklam gelirlerinin düştüğünü ve çifte standart uygulandığını düşünen kanal yöneticileri, Radyo ve Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği ve Demirören Grubu temsilcileri geçen hafta RTÜK’ün bağlı olduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gitti. Bakan Nuri Ersoy ile görüştüğü bildirilen heyet, Yerlikaya’nın başkanlığındaki kurulun kendilerine yönelik “orantısız” cezalar verdiğinden yakındı.

Aile Bakanlığı da şikayetçi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın da Yerlikaya’dan şikayetçi olduğu öğrenildi. Buna göre, “evlilik” programlarının yayından kaldırılmasının ardından Turkuvaz Yayın Grubu’nun kanalı ATV’de programlar format değiştirerek yayınlanmayı devam etti. Yerlikaya’nın bu duruma sessiz kalması da Bakanlığın tepkisini çekti.

Son karar Erdoğan’ın

Tüm bu şikayetlerin ardından konunun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a iletildiği ifade edildi. Yerlikaya’nın, Erdoğan’ın görevden el çekmesi isteminin iletilmesi üzerine istifa etmek zorunda kaldığı ileri sürüldü.

***

Selefi belli

Yerlikaya istifa etmeden önce yerine yerine gelecek ismin de belirlendiği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy ile görüşen AKP’li RTÜK Üst Kurulu üyesi Ebubekir Şahin’e yeni başkanın kendisi olacağı iletildi. Şahin’in olağanüstü Üst Kurul toplantısında başkan olarak seçilmesi bekleniyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,178AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Şehirlerdeki kitapçı oranları belli oldu

Belirli şehirlerdeki 100 bin nüfusa oranla bulunan kitapçı sayıları belli olurken, bu...

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 500 milyon avro finansman

Dünya Bankası kentlerde sürdürülebilir kalkınma için Türkiye’ye 500 milyon avro finans verilmesini...

Ferhat Tunç’tan 6. Yılında Gezi Klibi: Anne beni Haziran’da bul

Sanatçı Ferhat Tunç, Gezi direnişinin altıncı yılı anısına, “Anne Beni Haziran’da Bul”...

Aziz Yıldırım: Fenerbahçe’de bir daha yönetici olarak yer almam

Şike soruşturmasıyla "kumpas" suçlaması yöneltilen eski emniyet müdürlerine açılan davayı izlemek için...

Tavuk eti fiyatı 3 ayda yüzde 50 arttı

Son 3 ayda tavuk firmalarının yaptığı zamlarla yüzde 50 artan tavuk eti...

Balıkesir’e aşırı sıcak uyarısı

Balıkesir Valiliği, yaklaşık 10 derece artması beklenen hava sıcaklığına karşı yurttaşları uyardı.

Caretta carettaların yumurtlama alanında yapılacak festival Meclis gündeminde

Mersin'de caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağalarının üreme ve yumurtlama alanı olan...

“3. Havalimanı ihtiyaçtan olmayan bir Binali Yıldırım projesi”

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, bugünkü yazısında Türk Hava Yolları eski Yönetim...

Kaftancıoğlu: Bir avuç insana rant yaratmak için mücadele edenler kaybedecek

Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşüm mağdurları, yaşadıkları evlerin yıkımıyla ilgili mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma...

Fenerbahçe’de gündem transfer

Fenerbahçe, transfer listesini belirleyerek önümüzdeki sezon için harekete geçti. Emre Belözoğlu ve Allahyar Sayyadmanesh ile büyük ölçüde...

Sonraki haber