Yandaşların mülakat ısrarı

Okul yöneticilerinin yüzde 80’inin üyesi olduğu Eğitim Bir-Sen, atamalarda kayırmacılığa yol açan mülakat sistemine sahip çıktı. Sendikanın MEB’e sunduğu raporda, “Mülakat, adayların karakterlerini tanımak için kullanılmalıdır” denildi

Hükümete yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir-Sen, objektif ve adil olmadığı verilerle ortaya konan mülakat sisteminde ısrarcı oldu. Okul yöneticilerinin atanmasına ilişkin rapor hazırlayan sendika, mülakatın adayların karakterini tanımak için kullanılmaya devam edilmesi gerektiğini savundu.

Eğitim Bir-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, “Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği”nde önceki gün yaptığı değişiklikle genel puanlamadaki etkisi azaltılan mülakat sistemi için harekete geçti. Okul yöneticilerinin tamamına yakını üyelerinden oluşan sendika, “Eğitim Kurumu Yöneticilerinin Seçimi ve Yetiştirilmesi: Tespitler ve Bir Model Önerisi” isimli raporunu MEB’e sundu. Eğitim Bir Sen, diğer sendikaların karşı çıktığı mülakat uygulamasından vazgeçmeyerek sistemin “şeffaflık ve etik ilkeler” esas alınarak sürdürülmesini istedi.

Geçen günlerde okul yöneticiliği seçiminde mülakatın etkisi azaltılmıştı. Bu kararın MEB ile Eğitim Bir-Sen arasındaki problemler nedeniyle alındığı ifade edilmişti.

Seçme tekniği…

Hükümete yakınlığıyla bilinen ve MEB’e bağlı okulların yönetimlerini kimseye “kaptırmayan” sendikanın raporunda, Türkiye’de 105 bin 755 eğitim kurumu yönetici kadrosu olduğu belirtildi. Dolu kadro sayısının 84 bin 853 olduğunun belirtildiği Eğitim Bir-Sen’in raporunda, MEB’e sunulan önerilerden bazıları şöyle:

♦ Mülakat, adayların kişiliğini, karakterini, davranış ve tutumlarını tanımak, iletişim becerilerini, zekå, karakter kavrayış gücünü, muhakeme yeteneğini, algılama hızını, ifade düzgünlüğünü ve fiziksel özelliklerini ölçmek, mesleğe olan ilgilerini, geçmiş deneyimlerini değerlendirmek üzere en uygun ve en nitelikli kişiyi kuruma kazandırmaya yarayan insan kaynağı seçme tekniği olarak görülmelidir.

♦ Yöneticiliğe ilk defa atanacaklar müdür yardımcılığından başlamalıdır. Eğitim kurumu yöneticisi olmak isteyenler, öğretmen olmak şartıyla müdür yardımcılığı için yazılı ve sözlü sınava tabi tutulmalıdır.

♦ Her bir eğitim kurumu yöneticisinin yılda asgari 30 saat nitelikli ve uygulamaya yönelik hizmet içi eğitim alması sağlanmalıdır.

BİZİ TAKİP EDİN

360,161BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,325TakipçiTakip Et
7,985AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL