Anasayfa KÜLTÜR SANAT Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri adayları belirlendi

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri adayları belirlendi

23. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri adayları açıklandı. Bu yıl Haldun Dormen Özel Ödülü’nü ‘Alice Müzikali’ kazanırken, Yapı Kredi Özel Ödülü’nün sahibi ise tiyatroya yaptığı katkılarıyla Rüştü Asyalı oldu

Bu yıl 23. kez düzenlenen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin aday isimleri belirlendi. Adayların açıklandığı basın toplantısı, Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa, jüri başkanı Prof. Dr. Merih Tangün ve sanatçı Haldun Dormen’in ev sahipliğinde Bomonti Ada’da gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Tangün, bu yıl tiyatro sezonunda 8 ay boyunca jüri üyelerinin İstanbul’daki 176 oyunu izleyerek değerlendirmeye aldıklarını söyledi.

Tangün, bu sezonda oyunların şahane ve yaratıcı olduğu yorumunda bulunarak, “Şahane performanslara tanık olduk. Her geçen gün oyun sayılarının artması, kalitenin yükselmesi değerlendirme süresini açıkçası bayağı zorluyor. Biz de epey yoruluyor, fakat çok mutlu oluyoruz. Türk tiyatrosunun büyümesi ve güçlenmeye devam etmesi bizleri müthiş gururlandırıyor” dedi.

Ödüller, 30 Nisan’da

Bu yıl tiyatro dünyasından birçok değerli oyuncunun da vefat ettiğini hatırlatan Tangün, şöyle devam etti: “Jüri üyemiz değerli Candan Sabuncu’nun vefatı hepimizi çok derin etkiledi. Tüm sanat camiasının, sevdiklerinin bir kez daha başı sağ olsun. Öte yandan bu yıl da yepyeni yeteneklerimizin sahne tozu yutmasına tanık olduk. Türk tiyatrosunun sağlam köklerinden aldığı güç, ortaya koyduğu kaliteli işler ve sahip olduğu dinamizm bizi gelecek adına çok gururlandırıyor ve umutlandırıyor.”

İlginizi çekebilir:  Enis Fosforoğlu son yolculuğuna uğurlandı

Tangün, bu yıl ödüllere ‘Yılın En Başarılı Hareket Düzeni’ kategorisini eklediklerini dile getirerek, 30 Nisan’da Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirilecek ödül törenini Ahu Türkpençe ile Alican Yücesoy’un sunacağını kaydetti.

12 ana, 4 özel ödül

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri jürisi, tiyatro tarihine geçen ustalara takdim edilen Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’nün Ahmet Levendoğlu’na, oyun yazarlarına adanan Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nü ‘Dünyada Karşılaşmış Gibi’ isimli oyunuyla Berkun Oya’ya verilmesini kararlaştırdı.

Komedi ya da müzikal dalındaki oyunlara verilen Haldun Dormen Özel Ödülü’nü ‘Alice Müzikali’ kazanırken, Yapı Kredi Özel Ödülü’nün sahibi ise bu yıl tiyatroya yaptığı katkılar nedeniyle Rüştü Asyalı oldu.

‘Yılın En Başarılı Oyunu’ kategorisinde İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği ‘Bir Peri Masalı Radyum Kızları’, Krek Tiyatro Topluluğu’nun ‘Dünyada Karşılaşmış Gibi’, Craft Tiyatro’nun ‘Fotoğraf 51’, Tiyatroadam’ın ‘Meçhul Paşa’ ve ‘Teftişör’ oyunları aday gösterildi.

‘Yılın En Başarılı Yönetmeni’ adayları arasında ‘Dünyada Karşılaşmış Gibi’ oyunuyla Berkun Oya, ‘Fotoğraf 51’le Çağ Çalışkur, ‘Meçhul Paşa’yla Emrah Eren, ‘Bir Peri Masalı Radyum Kızları’yla Laçin Ceylan ve ‘Teftişör’ oyunuyla Oğuz Utku Güneş yer alıyor.

‘Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu’ kategorisinin adayları da ‘Nihayet Makamı’yla Ayşegül Uraz, ‘Manik Atak’la Devrim Yakut, ‘Can Yeleği’yle Elçin Atamgüç, ‘Fotoğraf 51’le Funda Eryiğit, ‘Tırnak İçinde Hizmetçiler’le Nezaket Erden olarak belirlendi.

‘Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu’ kategorisinde ise adaylar ‘Kader Can’ oyunundaki performansıyla Deniz Karaoğlu, ‘Red Light Kışı’ ile Gün Koper, ‘Zebercet’le Halil Babür, ‘Dünyada Karşılaşmış Gibi’ oyunuyla Öner Erkan ve Serkan Keskin oldu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,957AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

“Babacan Erdoğan’a partinin halktan kopuş nedenlerini içeren dosya sundu”

AKP'den ayrılarak Abdullah Gül önderliğinde yeni parti kurması beklenen Ali Babacan'ın AKP...

KESK İzmir: KHK’ler gidecek, biz geri döneceğiz

BERKAY SAĞOLİzmir’de KHK’ler ile ihraç edilen kamu çalışanlarının yaklaşık...

İnsanlık onurunu korumak herkesin sorumluluğudur

Aycan Karadağ“İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma...

İran yönetiminden Trump’a yanıt

 İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Başkanı Donald Trump'ın tehdidine karşılık...

İBB Başkanı İmamoğlu: Troll belediye çalışanı istemiyoruz

23 Haziranda yüzde 54 oy oranı ile yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı...

Bolsonaro’nun G-20 Zirvesi heyetindeki asker kokainle yakalandı

Brezilya'da ocak ayında devlet başkanlığı koltuğuna geçen aşırı sağcı Jair Bolsonaro'nun, Japonya'da yapılacak...

92 oy aldığı için İstanbul seçim sonuçlarına itiraz etti

Mehmet Ali Aydoğmuş, 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için...

CHP PM pazartesi toplanacak

CHP Parti Meclisi (PM), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini değerlendirmek üzere Genel...

Yargı, ‘kamu yararı yok’ dedi: Bakırköy’deki plan değişikliğine ret

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 20 Nisan 2017’de onaylanan İstanbul’un Bakırköy ilçesi Zuhuratbaba...

Rabia Naz soruşturmasında yeni gelişme

Giresun'da 11 yaşında şüpheli şekilde hayatını kaybeden Rabia Naz soruşturmasında yeni gelişme. 

Sonraki haber