-Reklam-
Anasayfa KÜLTÜR SANAT Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri adayları belirlendi

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri adayları belirlendi

23. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri adayları açıklandı. Bu yıl Haldun Dormen Özel Ödülü’nü ‘Alice Müzikali’ kazanırken, Yapı Kredi Özel Ödülü’nün sahibi ise tiyatroya yaptığı katkılarıyla Rüştü Asyalı oldu

Bu yıl 23. kez düzenlenen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin aday isimleri belirlendi. Adayların açıklandığı basın toplantısı, Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa, jüri başkanı Prof. Dr. Merih Tangün ve sanatçı Haldun Dormen’in ev sahipliğinde Bomonti Ada’da gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Tangün, bu yıl tiyatro sezonunda 8 ay boyunca jüri üyelerinin İstanbul’daki 176 oyunu izleyerek değerlendirmeye aldıklarını söyledi.

Tangün, bu sezonda oyunların şahane ve yaratıcı olduğu yorumunda bulunarak, “Şahane performanslara tanık olduk. Her geçen gün oyun sayılarının artması, kalitenin yükselmesi değerlendirme süresini açıkçası bayağı zorluyor. Biz de epey yoruluyor, fakat çok mutlu oluyoruz. Türk tiyatrosunun büyümesi ve güçlenmeye devam etmesi bizleri müthiş gururlandırıyor” dedi.

Ödüller, 30 Nisan’da

Bu yıl tiyatro dünyasından birçok değerli oyuncunun da vefat ettiğini hatırlatan Tangün, şöyle devam etti: “Jüri üyemiz değerli Candan Sabuncu’nun vefatı hepimizi çok derin etkiledi. Tüm sanat camiasının, sevdiklerinin bir kez daha başı sağ olsun. Öte yandan bu yıl da yepyeni yeteneklerimizin sahne tozu yutmasına tanık olduk. Türk tiyatrosunun sağlam köklerinden aldığı güç, ortaya koyduğu kaliteli işler ve sahip olduğu dinamizm bizi gelecek adına çok gururlandırıyor ve umutlandırıyor.”

İlginizi çekebilir:  Hukuk öğrencileri, Zengin Mutfağı'nda buluştu

Tangün, bu yıl ödüllere ‘Yılın En Başarılı Hareket Düzeni’ kategorisini eklediklerini dile getirerek, 30 Nisan’da Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirilecek ödül törenini Ahu Türkpençe ile Alican Yücesoy’un sunacağını kaydetti.

12 ana, 4 özel ödül

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri jürisi, tiyatro tarihine geçen ustalara takdim edilen Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’nün Ahmet Levendoğlu’na, oyun yazarlarına adanan Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nü ‘Dünyada Karşılaşmış Gibi’ isimli oyunuyla Berkun Oya’ya verilmesini kararlaştırdı.

Komedi ya da müzikal dalındaki oyunlara verilen Haldun Dormen Özel Ödülü’nü ‘Alice Müzikali’ kazanırken, Yapı Kredi Özel Ödülü’nün sahibi ise bu yıl tiyatroya yaptığı katkılar nedeniyle Rüştü Asyalı oldu.

‘Yılın En Başarılı Oyunu’ kategorisinde İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği ‘Bir Peri Masalı Radyum Kızları’, Krek Tiyatro Topluluğu’nun ‘Dünyada Karşılaşmış Gibi’, Craft Tiyatro’nun ‘Fotoğraf 51’, Tiyatroadam’ın ‘Meçhul Paşa’ ve ‘Teftişör’ oyunları aday gösterildi.

‘Yılın En Başarılı Yönetmeni’ adayları arasında ‘Dünyada Karşılaşmış Gibi’ oyunuyla Berkun Oya, ‘Fotoğraf 51’le Çağ Çalışkur, ‘Meçhul Paşa’yla Emrah Eren, ‘Bir Peri Masalı Radyum Kızları’yla Laçin Ceylan ve ‘Teftişör’ oyunuyla Oğuz Utku Güneş yer alıyor.

‘Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu’ kategorisinin adayları da ‘Nihayet Makamı’yla Ayşegül Uraz, ‘Manik Atak’la Devrim Yakut, ‘Can Yeleği’yle Elçin Atamgüç, ‘Fotoğraf 51’le Funda Eryiğit, ‘Tırnak İçinde Hizmetçiler’le Nezaket Erden olarak belirlendi.

‘Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu’ kategorisinde ise adaylar ‘Kader Can’ oyunundaki performansıyla Deniz Karaoğlu, ‘Red Light Kışı’ ile Gün Koper, ‘Zebercet’le Halil Babür, ‘Dünyada Karşılaşmış Gibi’ oyunuyla Öner Erkan ve Serkan Keskin oldu.

- Reklam -

SON HABERLER

Halkevleri’nden ‘bahara merhaba’ konseri

Halkevleri, "Özgürlüğe ses ver, yeşersin memleket!" sloganıyla "bahara merhaba" konseri düzenliyor.

Dilek İmamoğlu: Sorumluluğum çok fazla, farkındayım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun eşi Dilek İmamoğlu, "Sorumluluğum çok fazla,...

İstanbul Havalimanı taksi fiyatları açıklandı: En yüksek ücret 272 TL

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO), İstanbul Havalimanı'na ilçe ilçe ulaşım taksi tarifesini...

İBB Meclisi, İmamoğlu başkanlığında ilk kez pazartesi toplanacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) yeni meclisi, ilk toplantısını, 22 Nisan Pazartesi gerçekleştirecek. 

Melike Şahin’den [mecra]’da yeni program

Müzisyen Melike Şahin, hazırlayıp sunduğu Diva Bebe Şov programına ’da başlıyor.

Orhan Gencebay’ın sağlık durumuyla ilgili açıklama

Orhan Gencebay'a dün göğüs ağrısı şikayetiyle kaldırıldığı hastanede stent takılmıştı. Hastaneden yapılan...

Türkiye, ‘Sefalet Endeksi’nde 62 ülke arasında 4. sırada

ABD merkezli yayın kuruluşu Bloomberg'ün enflasyon ve işsizlik oranlarını toplayarak oluşturduğu ve...

Meteorolojiden 5 il için “zirai don” uyarısı

Kayseri, Sivas, Kırşehir, Nevşehir ve Yozgat için zirai don uyarısı yapıldı.

Honaz’da seçim iptal edildi, koltuğa yandaş atandı

Denizli’nin Honaz ilçesinde Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Belediye Başkanlığı seçimini iptal etmesinin...

3. Didim Vegan Festivali başlıyor

Aydın'ın Didim ilçesinde, 3'üncü 'Didim VegFest', yarın başlıyor. Apollon Tapınağı'nın yanı başında...

Sonraki haber