İstanbul’un Üsküdar ilçesindeki Validebağ Korusu’nda yapılaşma endişesi yaratan “millet bahçesi” projesi durduruldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü, söz konusu Koru’ya ilişkin projelendirme süreci ve tahsis işlemlerinin tamamlanmadığını, bu yüzden de projenin durdurulduğunu duyurdu.

İŞLEMLER TAMAMLANMADIĞI İÇİN DURDURULDU

İBB Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nden Validebağ Gönüllüleri Derneği’ne verilen yanıtta, şu ifadeler kullanıldı:

“Validebağ Korusu’na ait Başkanlığımızca yapılması düşünülen ‘Validebağ Korusu Millet Bahçesi Peyzaj Uygulama Projesi’ne’ ilişkin çekinceleriniz belirtilmiş olup, bu doğrultuda düzenlenen imza kampanyası kapsamındaki 11 bin 98 adet imza yazınız, tarafımıza iletilmiştir. Tarafımızca çalışmaları sürdürülen alanın doğal ve kültürel peyzaj değerleri korunarak, sert zeminlerinin gereken onarım ve rehabilitasyonun planlandığı ‘Validebağ Korusu Millet Bahçesi Peyzaj Projesi’nin’ projelendirme süreci ve tahsis işlemleri tamamlanmadığından, uygulamaya yönelik çalışmalar tarafımızca durdurulmuştur.”