alpertasbeyoglu

Yardımlaşma

Futbol sahasında oyuncular arasında yardımlaşma olduğu gibi, spor camiasında da, saha dışında yardımlaşma elzemdir. Sahip çıkmak zorunda olduğunuz bir takımınız varsa, elinizden gelen yardımı yapmalısınız.


“Neme lazım” diyemezsiniz. Maalesef son yıllarda, gerek ekonomik bozukluktan, gerekse “Kültür ErozyonıTndan dayanışmayı unuttuk. Oysa dinimiz “Komşusu aç iken, tok yatan, bizden değildir,” felsefesini öne çıkartmıştır. Şimdi nerede yardımlaşma, nerede dayanışma?.. Aynı katta oturan insanlar bile biri birini tanımıyor.


Gel de eski günleri yad etme. “Bu akşam mazaretiniz yoksa, annemler size gelecek; annem varsa biraz kahve istedi.” gibi dayanışma ve komşuluk örnekleri mazide kaldı. Ne ev gezmeleri, ne de tuz, süt, şeker kahve istemeler. Varsa da yoksa da, “Aptal Kutusu” Kazara bir ev gezmesine gittiniz. Ev sahibinin de, misafirin de gözü televizyonda. Otur filmi seyret. Sonra herkes evine. Ne sohbet ne muhabbet. Ne anlamı var şimdi bu ziyaretin?.. O ki konuşmayacaksınız herkes evinde oturup seyretsin.


Eski zamanların birinde akıllı bir padişah arada sırada halkını kontrol eder, onları sı-narmış. Bir vilayette tellal çıkartıp bağırttırmış. “Ey ahali bu gece filan göle herkes bir bakraş süt dökecek. Dökmeyen cezalandırılacak”…


Herkesi telaş almış. Bir hareketlilik başlamış. Hani uyanıklar vardır ya, kendi vazifesi olan işleri başkasına yıkan. İşte onlardan biri olan Rüknettin, “Nasılsa herkes süt dökecek. Ben su döksem arada kaynar gider” diye neme lazımcılık yapmış… Götürüp göle su dökmüş. Ertesi sabah padişah gölü kontrole gitmiş. Eyvah ki ne eyvah… Dupdurusu. Bir damla süt dökülmemiş… Herkes aynı şeyi yani “Neme lazımcılığı” düşününce göle süt düşmemiş. Kıssadan hisse. Ne dersiniz bir denemede bize gerekli mi?

BİZİ TAKİP EDİN

359,925BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,046TakipçiTakip Et
7,864AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL