Yargı, AKP'li belediyenin sahil projesini durdurdu: Hukuka uygun değil
14.06.2018 08:29 GÜNCEL
Ordu’da halkın tepkisine karşın hayata geçirilen sahil projesi mahkeme tarafından durduruldu. Yaşam savunucuları, “Bu davayı kazandık sıra diğerlerinde” ifadelerini kullandı

BUSE İLKİN YERLİ

AKP’li Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından halkın tepkilerine rağmen hayata geçirilen Ordu İskelesi ve giriş alanında yapılan çalışma ile ilgili karar verildi. Ordu İdare Mahkemesi, projenin hukuka uygun olmadığını belirterek, durdurulması gerektiğine hükmetti.

Ordu Çevre Derneği, imar planı değişikliklerinin meri imar planı (1983 tarihli) dikkate alınarak hazırlanmadığı, kıyı kenar çizgisinin bozulduğu, imar planlarının bütüncül hazırlanmasına aykırı olduğu, planların halka duyurulmadığı, resmi kurumlardan görüş almakla yetinildiği gerekçesi ile planlamanın iptali için dava açmıştı.

Proje bütün olmalı
Bilirkişi heyetinin 25.10.2018 tarihli raporunda, planlamanın bütüncül olarak yapılmadığı, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin alanı parçalayarak projelendirdiği belirtilmişti. ÇED Yönetmeliği’ne göre 10 bin metrekare alanın üzerindeki dolgu alanlarının ÇED kapsamına girdiği, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin ise imar planındaki alanı parçalayarak 9 bin 141 metrekarelik bir alanı projelendirdiği ifade edilmişti. Bilirkişi raporuna göre, İskele ve Rıhtım bölgesinin tamamı 21 bin metrekare ve proje bu bölgenin tamamını içerseydi ÇED kapsamına girecekti.

‘Değişikliği bütünü dikkate almıyor’
Mahkeme de bilirkişi raporundaki gerekçeleri kabul ederek, dava konusu imar planı değişikliğinin bütünü dikkate almadığına hükmetti. Alanın parçalanarak projelendirilmesinin hukuksuz olduğunu belirten mahkeme, Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nin liman ve iskeleyi halkın kullanımına açılmak kaydıyla Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne devrettiğini, liman alanının tamamını içine alan bir imar planı revizyonunun yapılmasının zorunlu olduğunu vurgulayarak dava konusu edilen imar planı değişikliğinin şehircilik ilkelerine, planlama esasları ve teknikleri ile kamu yararına uygun olmadığına karar verdi.

‘Bu davayı kazandık sıra diğerlerinde’
Ordu Çevre Derneği Başkanı Gül Ersan, karara ilişkin şu değerlendirmede bulundu:
“Davayı iki yıl önce açtık, ama mahkeme sonuçlanıncaya kadar Büyükşehir Belediyesi projesini uyguladı. O dönemde, dernek üyelerimizin de içinde bulunduğu bir grup Ordulu ile birlikte belediyenin sahili kaçak olarak doldurmasına engel olmaya çalışmış, çadırlar kurup nöbet tutmuştuk. Kamyonların taşları dökmesine izin vermeyince gözaltına alınmıştık ve biz karakoldayken taşlar hızla denize boşaltılmıştı. Gözaltına alınmamız da hukuksuzdu, zaten gözaltı uygulamasına karşı açtığımız davayı da kazanmıştık. Şimdi bu davayı da kazandık, belediyenin kıyı şeridinde yaptığı işlemlerle ilgili açtığımız diğer davalar devam ediyor.”