-Reklam-
Anasayfa SİYASET Yargının geldiği nokta: Renklerden terör örgütü çıkardılar

Yargının geldiği nokta: Renklerden terör örgütü çıkardılar

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN @mustafamertb_

AKP’li çizgisinden yıllardır taviz vermeyen Yeni Şafak gazetesinin, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) logosunda bulunan sarı ve kırmızı renkleri “terör örgütü sempatizanlığı”-yla ilişkilendiren haberine karşı açılan dava reddedildi. Logosu sarı, kırmızı ve yeşil renklerden oluşan Yargıtay’a bağlı Ankara 12’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nce verilen ret kararı, “Görünen gerçekliğin yorum da katılarak haberleştirildiği” gerekçesiyle alındı. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, mahkeme kararının komik ve ibretlik olduğunu söyleyerek, “Logomuzdaki renkler güneşin ve ateşin rengi, karanlığa karşı aydınlığın simgesidir” dedi.


‘Görünen gerçeklik…’
İktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesinin 21 Ekim 2017 tarihli sayısında, Ahmet Fatih Erturan imzasıyla yayımlanan haberde TMMOB hedef alındı. Haberde, kurumun logosunda bulunan renkler terör örgütü sempatizanlığının delili olarak gösterilerek “DHKP-C ve PKK’yi yanstıyor” denildi. TMMOB’nin habere ilişkin açtığı tazminat davası Ankara 12’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde karara bağlandı. Mahkeme, TMMOB’nin logosunun illegal örgütlerinin logolarıyla benzerlik gösterdiği yönündeki haberde TBMM araştırma merkezinin renklerin toplumsal ve siyasal anlamlarıyla ilgili yaptığı araştırmaya atıf yapıldığını belirterek skandal bir karara imza attı. Yargıtay’ın yanı sıra Cumhurbaşkanlığı’nın da logosunda bulunan renkleri “terör örgütü sempatizanlığı” ile ilişkilendiren haberin “görünen gerçekliği yansıttığını” savunan mahkeme, tazminat istemini reddetti.

TMMOB’nin internet sitesinde Türk Bayrağı olmamasını da aldığı karara dayanak gösteren mahkeme, söz konusu haberde kişisel hak ihlalini zedeleyen bir durum olmadığına hükmetti. BirGün’e konuşan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Koramaz, Türk Bayrağı’nın yalnızca Cumhurbaşkanlığı ve Bakanlıkların internet sitesinde olduğuna dikkati çekerek, “Bu karar, Türkiye’deki yargının ne durumda olduğunun göstergesidir” dedi. TMMOB’nin 1954 yılından bu yana kullandığı renklerin illegal örgütlerle ilişkilendirilmesinin komik ve ibretlik olduğunu ifade eden Koramaz, şunları söyledi:
“Cumhurbaşkanlığı ve Yargıtay’ın logosu da sarı-kırmızı renklerden oluşmaktadır. Bu ülkenin Cumhurbaşkanlığı’nı ve yargının en üst kurumunu da terörizmle ilişkilendirdiler. Milyonlarca yurttaşın desteklediği Galatasaray ve çok sayıda spor kulübünün renkleri de sarı-kırmızıdır. Renkler bile toplumu kutuplaştırmanın bir aracı olarak kullanılıyor. Bizim için sarı-kırmızı renklerin anlamı çok açıktır. Renklerimiz savaşa karşı barışı, gericiliğe karşı laikliği, faşizme karşı özgürlükleri temsil eder. TMMOB bilimi ve teknolojiyi, ülkemizin kalkınması ve sanayileşmesini için seferber eden bir örgüttür.”

***

“TMMOB terör örgütleriyle anılamaz”

TMMOB’nin toplumcu anlayışın izinde olduğunun altını çizen Koramaz, karardaki Türk Bayrağı vurgusuna ilişkin şu ifadeleri kullandı:
“Türk Bayrağı sadece Cumhurbaşkanlığı ve Bakanlıkların web sitesinde bulunur. Bu komik kararı alan mahkemenin bağlı olduğu Yargıtay’ın internet sayfasında da Türk Bayrağı yoktur. TMMOB’nin adı hiçbir terör örgütüyle yan yana anılamaz. Tüm bu suçlamaları ciddiye almıyor ve kınıyoruz.”

- Reklam -

SON HABERLER

AKP’den İYİ Parti’ye geçen belediyede 41 bin 155 TL höşmerim borcu

AKP’den İYİ Parti’ye geçen Susurluk Belediyesi’nin 58 milyon TL borcu var. Bu...

AKP’li Yavuz: Aldığımız duyumlara göre YSK, Pazartesi görüşmeye başlayacak

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, "Aldığımız duyumlara göre YSK Pazartesi...

Oyun bilgisayarı toplamayı düşünenlerin dikkat etmesi gerekenler

Şu aralar bir oyun bilgisayarı mı toplamak istiyorsunuz? O zaman yeni nesil...

Palu ailesi film oluyor

Yönetmen Emin Alper, Palu ailesini konu alan korku filmi çekeceğini açıkladı.

İstanbul’da ‘Yeni Bir Başlangıç’ coşkusu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Maltepe’de yapacağı “İstanbul’a Yeni Bir Başlangıç"...

İki doğa harikasını yok edecekler!

Doğayı talan eden projelere her gün yenisi ekleniyor. Son olarak Rize’nin Hemşin...

Bahçeli: Bütün oyları alsalar bile vicdanda sorgulanacaklar

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AKP ve MHP'nin İstanbul'daki seçimlerin yenilenmesine yönelik...

Geleneksel yayıncılığa alternatif

TAYLAN YILMAZIstakoz Yayınevi yola çıkarken Abaküs Kitap'ın...

Gülsin Onay: Müzik zihni açar

KADİR İNCESUAkıllı Baykuş Platformu, Zuhal Müzik ve...

Otomobilin geleceği

Ersoy Yaş[email protected]Şirketin, otomotiv...

Sonraki haber