Anasayfa ARŞİV Yargının gerçek sahipleri

Yargının gerçek sahipleri

Olay bir cinayet haberinden patlak verir. Laetitia Perrais adlı genç kız, kaçırılıp, tecavüz edildikten sonra öldürülür. Zanlı, daha önce defalarca iğfal ve saldırı suçundan yargılanmış, birkaç hafta önce de serbest bırakılmış bir sabıkalıdır. Kamu oyunu etkilemesinin nedeni, Fransız halkının özellikle pedofili (sübyancılık), tecavüz ve saldırı suçlarından sabıkalıların serbest bırakılmasına ve özellikle de hapisten çıktıktan sonra hiçbir sorumlu tarafından izlenmemesine tepkisini pekiştirmiş olması. Kendi küçük, dili kocaman devlet başkanımız Sarkozy, güvenilirlik oranı tam da dibe vurmuşken eline şaheser bir popülist araç geçirmiş oluyordu. Önce en sadık şakşakçısı ve İçişleri Bakanı Brice Hortefeux ile birlikte Adalet Bakanı Michel Mercier, suçlu aramaya koyulmuştu. Ardından 3 Şubat’ta Bordeaux’da yaptığı açıklamada, bu sabıkalının serbest kalıp yeniden suç işlemesine neden olan yargı ve emniyet sistemine giydiriyor, “yakında hata yapan görevlileri bulup, cezalandıracağını” haykırıyordu. Yani daha olay hakkındaki soruşturma sonuçlanmadan, Sarkozy yargıçları yargılayıp, mahkum etme cüretini göstiyordu.
Aslında bu olay bardağı taşıran son damla oldu, zira adalet sisteminin çalışanlarına Sarkozy’nin ilk sataşması değil. Ağzından bu sözler çıktıktan birkaç saat sonra, cinayetin işlendiği Nantes bölgesi yargıçları kazan kaldırıyor, Sarkozy’nin “haddini aştığını” ve disiplin soruşturması yapılmasına şiddetle karşı çıkıyorlardı. Bununla da kalmayıp, Cumhurbaşkanı’nın kamuoyu önünde açıkça “yargıçların ve adalet sistemi içinde yer alan memurların hiçbir suçu olmadığını açıkça ifade etmesini” talep ediyorlardı.
Sonuç olarak, Nantes bölgesinde başlayan bu başkaldırı, birkaç gün içinde tüm ülkeyi etkisi altına aldı. Paris’ten, Marsilya’ya, Karayip Adaları’ndan Mayotte Adası’na, tüm yargıçlar ayaklanıp, Nantes’daki meslektaşlarına destek verdiler. Yargıçlara ayrıca savcılar ve avukatlar da katılırken, Sarkozy tarafından hedef gösterilen güvenlik kuvvetleri de kervana katıldı. Böylece, 10 Şubat 2011’de Fransa’nın anavatan ve uzak topraklarında binlerce yargıç, polis, savcı ve avukat, Sarkozy ve yandaşlarından sözlerini geri almasını talep etmek için sokaklara döküldü ve “acil olmayan davaları” (yaklaşık 100 000 dava) süresiz erteleme kararı aldı. Solun tümü ve hatta iktidar partisi UMP’nin sağduyulu bazı üyeleri yargıçları destekliyordu ve sırayla eleştirilerini kamuoyuna açıklıyordu.
Yürüyüşler sırasında dağıtılan bildirilerde yer alan ifadeler çok açıktı. Yargıçlar “günah keçisi değiliz”, “karar verme yetkimiz aşağılanıyor”, “dramatik bir olaydan siyasi çıkar sağlanıyor” diye bağırıyordu… Anayasa uyarınca Cumhurbaşkanı yargının bağımsızlığının teminatçısı olacağına, yargıyı zayıflatan taraf olarak ortaya çıkıyordu.
Sonuç olarak 14 Şubat pazartesi günü, Adalet Bakanı Mercier, yapılan soruşturmanın tamamlandığını ve olayda yargıçların hatasının bulunmadığının belirlendiğini açıklamak zorunda kaldı. Hemen akabinde, güvenlik kuvvetleri de sorumsuzluk suçlamasından aklandı. Cumhurbaşkanı ve iktidar tükürdüğünü yalamak zorunda kaldı.
Fransa’da adalet sistemine inanan gerçek sahipleri, yargıya müdahele etmeye çalışanlara dersini verebiliyor. Ya bizde?

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,388AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Adana’da metil alkol zehirlenmesi: Bir kişi daha yaşamını yitirdi

Adana'da rahatsızlanarak Yüreğir Devlet Hastanesi’ne kaldırılan V.Y. burada "metil alkol zehirlenmesi" şüphesiyle...

AKP belediyeyi kaybetti, borcun boyutu ortaya çıktı

AKP'li Hüseyin Boz'un Belediye başkanı olduğu Çankırı’da, yerel seçimleri MHP'li aday İsmail...

Kılıçdaroğlu’ndan ’15 Temmuz’ paylaşımı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Darbeleri ve darbe girişimlerini tarihin çöp sepetine...

Almanya’da camiye saldırı

Almanya'nın Köln kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine bağlı Chorweiler Camisi'ne giren...

Washington Post’ta ’15 Temmuz’ ilanı

ABD'nin önemli gazetelerinden Washington Post'ta 15 Temmuz sebebiyle "Fetullah Gülen ve Kültünün Suçları...

Soylu: Bu yıl FETÖ’ye dönük 9 bin 903 operasyon yaptık

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, darbe girişimi sırasından saldırıya uğrayan Özel Harekat Başkanlığı’nda...

AB Türkiye’ye yaptırımlara onay verdi

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısında, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal gaz sondaj çalışmaları...

Erdoğan 15 Temmuz töreninde: Ekonomi battı, bitti diyorlar, bunlarda insaf yok

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından 3 yıl önce darbe girişimi gecesinde yaptığı...

Mamak Belediyesi: Şerife Boz anıtı revize edilecek

15 Temmuz darbe girişimine karşı hafriyat kamyonuyla darbeye direndiği iddia edilen fakat...

DEÜ GSF öğretim elemanları ve öğrencilerinden kamusal sağduyu ve müzakere çağrısı

İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Tunç Soyer'in, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi ile...

Sonraki haber