Yargıtay'dan Enis Berberoğlu hakkında tahliye kararı
20.09.2018 17:27 GÜNCEL
Berberoğlu, tahliyesinin ardından, "CHP milletvekili olarak cezaevine girdim, yine milletvekili olarak çıkıyorum" dedi

Yargıtay, Enis Berberoğlu'na, MİT tırları görüntülerini Can Dündar'a ilettiği iddiasıyla verilen 5 yıl 10 ay hapis cezasını onadı.

Yargıtay, milletvekilliği sona erinceye kadar Enis Berberoğlu'nun cezasının infazının durdurulmasına ve tahliye edilmesine karar verdi. Enis Berberoğlu kararından ardından cezaevinden çıktı

T24'e konuşan CHP'nin hukukçu milletvekili Sezgin Tanrıkulu, mahkemenin verdiği kararın cezaevine iletildiğini ancak UYAP'a daha yüklenmediğini belirterek, Berberoğlu'nun bu gece tahliye olmasının beklediğini söyledi. Tanrıkulu, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin tahliye kararını Anayasa'nın 'Yasama Dokunulmazlığı'nı düzenleyen 83. Maddesi uyarınca aldığını ifade etti.

Berberoğlu, tahliyesinin ardından şunları söyledi:

"CHP milletvekili olarak Maltepe Cezaevi’ne girdim, yine bir milletvekili olarak çıkıyorum. Yaşadığım aşağı yukarı 16 aylık süreç, üzerinde düşünülecek, Türkiye’nin karar vermesini gerektirecek bir süreç. Beni mazur görün birkaç gün aileme, partime danışayım, bundan sonraki hareket tarzımı anlayayım. İlginize çok teşekkür ederim, eski meslektaşlarım. Medyanın beni Maltepe Cezaevi’nde hiç yalnız bırakmadığının farkındayım. Arkadaşlar 16 aydır tecritte yaşıyorum, dolayısıyla az konuşmaya alıştım artık. Siz de alışın"

yargitay-dan-enis-berberoglu-hakkinda-tahliye-karari-512321-1.yargitay-dan-enis-berberoglu-hakkinda-tahliye-karari-512322-1.yargitay-dan-enis-berberoglu-hakkinda-tahliye-karari-512323-1.yargitay-dan-enis-berberoglu-hakkinda-tahliye-karari-512324-1.

Saat 19.15 sıralarında cezaevinden çıkan Berberoğlu, yakındaki bir çay bahçesine giderek partililerle bir araya geldi. Berberoğlu burada partililerle çay içti.

yargitay-dan-enis-berberoglu-hakkinda-tahliye-karari-512325-1.

Yıldırım'dan telefon

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Enis Berberoğlu’nun eşini arayarak mahkeme tarafından verilen tahliye kararından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, geçmiş olsun dileklerini iletti.