Yarım litre zeytinyağı 30 bin liraya satıldı
17.11.2018 14:28 YAŞAM
Bin 800 yaşındaki zeytin ağacından üretilen yarım litrelik zeytinyağı 30 bin liraya satıldı. Zeytinyağı müzayesinde toplanan para öğrencilere burs olacak. Başkan Soyer: Amacımız zeytinin kıymetini göstermek

SERBAY MANSUROĞLU

Zeytinlikleri tehdit eden yasal düzenleme girişimlerine karşı İzmir Seferihisar Belediyesi zeytinin önemine dikkat çekiyor. Tarım Bayramı düzenleyen Seferihisar Belediyesi yaptığı araştırmayla ilçe genelinde 500 yaş ve üzerinde olan 200 zeytin ağacı tespit etti. Hasat döneminin başlamasıyla toplanan zeytinler, Seferihisar Belediyesi Zeytinyağı Fabrikası’nda geleneksel yöntemlerle sıkıldı. Ortaya çıkan tarih kokulu yağlar, ilçede düzenlenen müzayedede satışa çıkarıldı.

Müzayede bin 800 yaşındaki zeytin ağacının yaşamını sürdürdüğü Teos Antik Kenti’nin devam eden kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkmaya başlayan antik tiyatrosunda yapıldı. Etkinliğe Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia, eski Kültür Turizm Bakanı Prof. Dr. Suat Çağlayan ve çok sayıda yurttaş katıldı. Müzayede öncesi, Seferihisar’ın yöresel ürünlerinin sunulduğu bir kokteyl ve Serap Tumay ile ekibinin Türk Yunan Dostluk Şarkıları’ndan oluşan mini konseri düzenlendi.

Amaç zeytinin kıymetini göstermek

Zeytinin ve zeytin ağacının ne kadar kıymetli olduğunu göstermek istediklerini vurgulayan Belediye Başkanı Tunç Soyer, şöyle konuştu:

“Teos Antik Kenti, 12 İyon kentinin en büyük ve en önemli kentlerinden biri. Sanatçılar kenti olarak da biliniyor. Bu kent aynı zamanda, binlerce yaşındaki zeytin ağaçlarına da ev sahipliği yapıyor. Zeytinin ve zeytin ağacının ne kadar kıymetli olduğunu göstermek için bu fikri ortaya koyduk. Ölümsüz deniyor zeytin ağacına. Fırtına, deprem ne olursa olsun meyve vermeye devam ediyor hem de binlerce yıl. Bizim yapmaya çalıştığımız şey ise, zeytin ağacının farkındalığının ne kadar büyük ve güçlü olduğuna vurgu yapmaya çalışmak.”

30 bin liraya satıldı

Etkinlik, Münadi Nedim Atilla’nın zeytinyağı tadımı ve anıt ağaçlardan sıkılan zeytinyağlarının müzayedesiyle devam etti. Yaşı 500’ün üzerindeki anıt ağaçlardan hazırlanan zeytinyağları yaşları ve asit oranlarına göre 6’lı ve 12’li paketler halinde açık arttırmaya sunuldu. 21 ayrı grup ve 152 şişe zeytinyağının satışa çıkarıldı. En son bin 800 yaşındaki zeytin ağacından elde edilen yarım litre yağın satışı gerçekleştirildi. Yarım litre zeytinyağını, iş insanı Salih Değerli 30 bin lira karşılığında satın aldı.

Müzayedenin ardından toplam 47 bin 750 TL toplandı. Toplanan para ilçede yaşayan çocuklara burs olarak dağıtılacak.