-Reklam-
Anasayfa MEDYA Yasaklı çizer Gırgır hakkında konuştu

Yasaklı çizer Gırgır hakkında konuştu

Bir dönem satış rekorları kıran, eski sayıları hala kimi evlerde kişisel arşivlerde duran, yılların mizah dergisi Gırgır artık yok!

Hakaret içerip içermediği bile tartışmaya açık olan tek bir karikatür, Oğuz Aral’ın 45 yıllık mirasının yerle bir edilmesine yetti.

Dergide çalışan emekçilerin kendilerini bir anda kapıda bulması da ayrı bir rezalet. Gerçi basın-yayın kurumlarında çalışanlar alışkındır böyle kovulmalara. Ülkemizin en kolay harcanan meslek erbapları hep yazar-çizer tayfasındandır.

Bizse hala alışamadık kültür-sanat değerlerimizin sökülüp atılmasına ve muhalif olan her canlı organizmanın nefessiz kalana dek susturulmasına… Alışmayacağız da…

Bir bilene sordum, içinde debelendiğimiz balçığın uzaktan nasıl göründüğünü. Hem Türkiye’yi hem de muhalif olmayı bilen dünyaca ünlü karikatürist Gianluca Costantini’ye…

Costantini’yi bilen bilir, bilhassa Gezi direnişinde çizdiği onlarca karikatürle ve Leman dergisinde yayımlanan çizimleriyle tanıyoruz biz onu. Hatta hükümetimiz de yasaklılar listesine ekleyecek kadar iyi tanıyor İtalyan sanatçıyı.

Kalemini, dünyanın dört bir yanındaki insan hakları ihlallerini çizmeye adayan Costantini, Gırgır ile ilgili kapatma kararı hakkındaki düşüncelerini Aykırı Akademi’ye anlattı.

Gırgır dergisinin kapatılmasına neden olan karikatürü gördünüz mü? Nedir fikriniz?

Evet, gördüm. Bence karikatürün anlamına odaklanılmamalı, şahsi görüşüm düşüncenin tamamen özgür olmasından yana. Sansürün her türlüsüne karşıyım. Ama şunu da belirtmeliyim ki, söz konusu karikatür kimseye karşı hakaret içermiyor.

Peki, derginin kapatılması kararına tepkiniz ne oldu?

Gerçekten çok öfkelendim. Türkiye’nin hiciv tarzındaki mizah dergilerini seviyorum. Hatta bunlardan biri olan Leman’da da çizimlerim yayımlandı. Oradaki bazı çizerlerle arkadaşlığım sürüyor. Bu insanlar, Türkiye’de demokrasinin korunması için çok önemli kişiler. Yıllardır çiziyorlar, şimdi de bu yüzden saldırı altındalar.

yasakli-cizer-girgir-hakkinda-konustu-247260-1.Özellikle sosyal medyada Charlie Hebdo saldırısı hatırlatılarak, Gırgır’ın kapanmasının yeterli olmayacağı şeklinde, şiddete davet edici paylaşımlar yapılıyor. Tüyler ürpertici…

Kesinlikle! Ben sosyal medyanın, ruhumuzun sansürsüz, örtüsüz bir aynası olduğunu düşünüyorum. İnsanın ırkçılık ve nefret gibi en çirkin yönlerini açığa çıkarıyor. İçinizdeki şeytanı kustuğunuz sanal bir çöp tenekesi gibi. Charlie Hebdo saldırısı hepimiz için korkunç bir gerçeklik. Demek istediğim; eğer çizerseniz, kendinizi bireysel olarak saldırılara açık hissediyorsunuz. Charlie Hebdo’daki olayı gerçekleştiren Kouachi kardeşlerin hikâyesini çizerek, bu yaptıklarına bir açıklama bulabilmek, insanların nasıl canavara dönüştüğünü anlamak istedim.

Basın ve ifade özgürlüğünün sınırları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Basın ve ifade özgürlüğü, bir toplumun uygarlık ölçüsüdür. Bir ülkede basın ne kadar çok özgürse, o kadar demokrasi var demektir. Mevcut erk sahiplerine katlanabilmek için onlara gülebilmelisiniz.

Siz sıradan bir karikatürist değilsiniz. Aynı zamanda hem bir aktivist hem de üniversitede hocasınız. Öğrencilerinize derslerinizde ifade özgürlüğü hakkında neler öğretiyorsunuz?

Öğrencilerimle bu konulardan konuştuğumda, mümkün olduğunca dürüst olmaya çalışıyorum. Açıkçası ifade özgürlüğü gibi meselelerle uğraşmak çok tehlikeli olabiliyor. Bunu onlara da söylüyorum. Evet, şu an için İtalya insan haklarının korunduğu bir ülke, ama bazı şeyler gerçekten çok hızlı değişebiliyor, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi. Bir hafta içinde 50 yıl geriye gidilebilir.

Türkiye’ye yabancı bir kişi sayılmazsınız. Olup bitenleri takip ettiğinizi tahmin ediyorum. Genel olarak özgürlükler konusunda yaşananlar uzaktan bakınca nasıl görünüyor?

Türkiye’yi de, İstanbul’u da çok seviyorum. Her yıl en az iki kez geliyorum oraya. Zaten bu yüzden Türkiye’de olan bitene bu denli müdahil oluyorum. Ülkenizde yaşanan insan hakları ihlalleriyle ilgili birçok konu ve vakayı çizimlerime taşıdım. Darbe girişimi sonrasında Türk hükümeti bloğuma erişim yasağı getirilmesini sağladı. Elbette bana uygulanan yasak, milletvekillerinin ve muhalif gazetecilerin hapse atılması gibi olayların yanında önemsiz kalır. Türk halkı, kendisine daha fazla mutluluk veren ve saygı gösteren bir hükümeti hak ediyor. Ben, Türkiye’ye saygı ve sevgimi Elettra Stamboulis’in kaleme aldığı bir çizgi romanla gösterdim. O kitabın başkahramanı, Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde yaşayan Osman Hamdi adında devrimci bir entelektüeldi. Osman Hamdi karakteri sanata inancı tam bir bireyin, tek başına olsa bile neler yapabileceğinin güzel bir örneğiydi.

(Kaynak: AYKIRI AKADEMİ – Sebla Kutsal)

- Reklam -

SON HABERLER

Kılıçdaroğlu’na saldıran Sarıgün: Elimi salladım, Kılıçdaroğlu’na değmiş

Ankara’nın Çubuk ilçesinde asker Yener Kırıkçı’nın cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yumrukla...

Kayyumdan rehin belediye

USULSÜZ yönetildikleri iddiasıyla kayyum atanan belediyelerde neler yaşandığı seçim sonrası tek tek...

Mavi Balina iddiası: İki öğrenci binadan aşağı atladı

Antep'te inşaat halindeki binadan el ele tutuşarak atlayan 2 kız öğrenci hastanede...

Yargının geldiği durum iç acıtıyor

EDİRNE Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 2,5 yıldır tutuklu olan eski HDP Eş Genel...

Sürdürülebilir dünyanın mutfaktan geçen yolu

Konuk Yazar: Dicle Dilan Salman - Beslenme Uzmanı

Garanti Bankası’nın ismi değişiyor

Türkiye Garanti Bankası'nın yüzde 49.85 oranındaki İspanyol hakim ortağı BBVA, bankanın unvanını...

Metrobüste tacize tutuklama: Biz değil siz utanacaksınız

KARDELEN TATARİstanbul’da, metrobüste bir adamın, aynı araçta...

Küçükçekmece’de çocuğa cinsel istismara karşı tepki çığ gibi büyüyor: Çocukları korumak zorundayız!

MERAL DANYILDIZKüçükçekmece’de 5 yaşındaki bir kız çocuğu,...

Tıpta gericileşme kongresi başladı

DİLAN ESENCumhurbaşkanlığı ve Sağlık Bakanlığı himayesinde gerçekleşen...

CNN Türk’ten ‘Ekrem İmamoğlu’ kararı

CNN Türk'ün, ‘Ekrem İmamoğlu görevi devraldı’ haberinde fotoşoplu resim kullandığı gerekçesiyle Ana...

Sonraki haber