Yaşam dolu bir festival: Vegfest
04.05.2017 07:53 YAŞAM

Zümre Deniz Denli

Türkiye’nin ilk vegan festivali, Didim’de binlerce yıllık tarihi Apollon Tapınağı’nın hemen yanındaki sokakta yapıldı. Festivalde sadece vegan yiyecekler yer aldı.

Festival, Didim Belediyesi, Türkiye Vegan ve Vejetaryenler Derneği (TVD), Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD) ve Didim Turizm Altyapı Birliği’nin (DİTAB) ortak organizasyonuyla düzenlendi. Katılımcılar ve düzenleyicilerle festivali konuştuk.

TVD Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Arıman, festivalle ilgili Didim’de yapılan değişiklikleri şöyle anlattı: “Bazı tedbir de alması gerekiyordu. Bu tedbirler kapsamında hayvan parkları, hayvanat bahçeleri, yunus parkları, sirkler gibi gösteriler tamamen kaldırıldı. Önceden de Didim’de çok yoktu. Artık kesinlikle gelmemesi gerektiğini söyledik.”

Halkımız sahiplendi

Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay ise özellikle yerel halkın festivale sahip çıktığını belirtti. Atabay şöyle konuştu: “Dışardan gelen misafirlerimiz mutlu, birçoğu ilk defa Didim’e geliyor. Yerel halk festivale çok sahip çıktı. Burada tezgâh açan ev hanımları, esnaflar var. Bu insanlar vegan değiller ama öncesinde veganın ne olduğunu, nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bir eğitim aldılar.”

Bir gönüllü hareketi olan Ulusal Tohum Takas Merkezi de festivalde yerini aldı. Kurucusu Ali Özırmak şöyle konuştu: “Üyelerimizin gönderdiği tohumlar bölgelerde merkezlerde toplanıp isteyenlere ücretsiz olarak gönderiliyor. GDO’ya da hibrite de karşıyız. Bakanlık düzenlemesine göre sertifikalı/hibrit tohumların kullanılması gerekiyor. Hibrit tohum aynı bitkinin farklı türlerinin kendi aralarında insan eliyle tozlanmasıyla oluşturuluyor. En büyük dezavantajı ise aynı ürün alabilmek için ikinci defaya kullanılamıyor oluşu. Böylelikle çiftçi hibrit tohum kullandığında bir sonraki yıl yeniden satın almak zorunda. Devlet eliyle köylü topraktan uzaklaştırılıyor, tarım açısından verimli arazi yapılaşmaya açılıyor. Kamu spotlarında toprağı koruyalım demekle olmuyor.”