-Reklam-
Anasayfa GÜNCEL Yaşam nasıl yiter?

Yaşam nasıl yiter?

Okurların sesli düşünme ve soru yöneltme özgürlüğü sınır tanımıyor! Bazen yanıtlamakta zorlandığım sorular geliyor. Yazar ve çizer dostumuz Ümit Sarıaslan’ın aşağıdaki mektubu da o türden:


“Abi selam.

‘Nerden çıktı bu?’ demeyeceğinden eminim.

Gazetelerin sürdüregittikleri onca yazım yanlışı bir yana, bir başka yazım/anlatım sorununa değinmek istiyorum. Nicedir kafama tıkılıp duruyor öyle… ‘Yaşamını yitirdi’, ‘Hayatını kaybetti’ diyorlar. Bu doğru mu?

Bir insanın bir şeyi yitirmesi için kendisinin kalması, yaşıyor olması gerekmez mi! Çantamızı, cüzdanımızı, kalemimizi… yitirebiliriz; çünkü arkada onu yitirdiğini algılayan özne (biz) durmadayız yerimizde. ‘Ölüm’le birlikte yitirilen de, yitirme eylemi de eşzamanlı yittiğine göre, böyle bir adlandırma doğru mu?

Mademki ‘öldü’ demeyi sert ve tatsız, dahası acımasız buluyoruz, ‘yitirdik’,‘ kaybettik’, ’aramızdan ayrıldı’, ‘yaşama veda etti’ vb. demek gerekmez mi?

Şimdi bunları söylerken, Montaigne Baba’nın, yattığı yerden kalkıp yanıma geleceğini ve ‘Ölüm üstüne, dilin özensiz kullanımı üstüne yazdığı o güzelim denemelere bir kez daha bakmayı denesen ya çocuk!’ diyeceğini düşünüyorum.
Düşünürün dediği gibi, biz varken ölüm, ölüm gelince biz yok isek, nasıl olur da ardımız sıra ‘cüzdanını kaybetti’ der gibi ‘yaşamını yitirdi’ diye yazılır, anlamıyorum.

Sana elin tersi ve yüzü gibi bir yazım yanlışlığı okurundan…

Sağlık ve esenlik dilekleriyle.”

Dilimizde “ölüm” kavramını anlatan öyle çok sözcük ve deyim var ki, hepsini sıralamaya kalksam bu köşenin sınırlarını aşar. “İrtihal-i dâr-ı beka eyledi”den “nalları dikti”ye uzanan geniş yelpazede, “ölüm” için her meşrebe uygun karşılık bulabilirsiniz Türkçede. Besbelli ki, “yaşamını yitirmek” de bu zengin çeşitlilik içinde bir yer bulmuş kendine.

Ölüm, bedenin cansız duruma gelmesi, yani yaşamsal özelliğini yitirmesi değil midir? Cüzdanımızı yitirdiğimizde, sonuçta bir miktar paramızdan oluruz. Ama canımız yittiğinde her şey sona erer. Yitip giden, koca bir yaşamdır yani…

Sevgili Ümit Sarıaslan’ın sorusu, dilbilimden çok felsefenin konusu olmalı diye düşünüyorum.

***

HAFTANIN NOTU

Trabzon’un güzel yüzü
Trabzon, geride bıraktığımız hafta, çeşitli kültür-sanat etkinliklerine ev sahipliği yaptı. 28 Kasım-2 Aralık günleri arasında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin “6. Kitap ve Kültür Şöleni” vardı. Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nin Onursal Başkanı Ömer Güner anısına düzenlenen kitap fuarı, bu yıl beklenenin üstünde ilgi gördü. Aralarında Orhan Bursalı, Nazım Alpman, Mustafa K. Erdemol, Latife Tekin, Hakan Günday, Gürsel Korat, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Gökçenur Ç., Nilüfer Açıkalın, Ercan Kesal, Tayfun Pirselimoğlu ve Apolas Lermi’nin de bulunduğu elliyi aşkın gazeteci, yazar, çevirmen, ozan, sinemacı ve müzisyen, Trabzonlu sanatseverlerle buluştu. Beş gün boyunca söyleşiler yapıldı, kitaplar imzalandı, kentte şenlik havası yaşandı.

Etkinliğe adı verilen kişiyi konuk yazarların çoğu tanımazdı. Ama Ömer Güner, sevecen kişiliği ve dürüst gazeteciliği ile “Trabzon’un Mustafa Ekmekçi’si” idi.

1 Aralık günü, bir başka mekânda Birleşik Haziran Hareketi’nin “Kent Çalıştayı” toplandı. Bekir Gerçek, Cemalettin Küçük, Eyüp Muhcu, Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, Baki Remzi Suiçmez ve Attila Aşut’un kent kimliği, ekoloji, planlama, ekonomi, tarım-hayvancılık ve kültür-sanat konularında sunum yaptığı çalıştayı, ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş da izledi.

Aynı gün saat 17.00’de KTÜ Osman Turan Kültür Merkezi’nde, Nebil Özgentürk’ün de katılımıyla, Sabahattin Ali’yi anlatan “Kayıp Kemiklerin İzinde” belgeseli gösterildi.


- Reklam -

SON HABERLER

Kılıçdaroğlu’na cenazede saldırı

Hakkari’de yaşamını yitiren asker Yener Kırıkçı’nın Ankara'daki cenaze töreninin ardından olaylar çıktı....

Adana’da ‘tüpçü’ diyene de ‘hırsız’ diyene de kapıyı açıyorlar

Adana'da hırsızlık olaylarına karşı bilinçlendirme çalışması yapan polis ekipleri kendilerini "tüpçü" olarak...

Palandöken Barajı’nın boru hattı patladı, Erzurum susuz kaldı

Erzurum'un içme suyu ihtiyacını karşılayan Palandöken Barajı'nın boru hattında meydana gelen patlama...

AKP’den İYİ Parti’ye geçen belediyede 41 bin 155 TL höşmerim borcu

AKP’den İYİ Parti’ye geçen Susurluk Belediyesi’nin 58 milyon TL borcu var. Bu...

AKP’li Yavuz: Aldığımız duyumlara göre YSK, Pazartesi görüşmeye başlayacak

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, "Aldığımız duyumlara göre YSK Pazartesi...

Oyun bilgisayarı toplamayı düşünenlerin dikkat etmesi gerekenler

Şu aralar bir oyun bilgisayarı mı toplamak istiyorsunuz? O zaman yeni nesil...

Palu ailesi film oluyor

Yönetmen Emin Alper, Palu ailesini konu alan korku filmi çekeceğini açıkladı.

İstanbul’da ‘Yeni Bir Başlangıç’ coşkusu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Maltepe’de düzenlediği “İstanbul’a Yeni Bir Başlangıç"...

İki doğa harikasını yok edecekler!

Doğayı talan eden projelere her gün yenisi ekleniyor. Son olarak Rize’nin Hemşin...

Bahçeli: Bütün oyları alsalar bile vicdanda sorgulanacaklar

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AKP ve MHP'nin İstanbul'daki seçimlerin yenilenmesine yönelik...

Sonraki haber