Anasayfa YAZARLAR Yasama, yürütme, fonlama

Yasama, yürütme, fonlama

16 Nisan Referandumu’na giderken halkın evet oyu kullanmasını isteyenler ağırlıklı olarak yeni yönetim modeliyle Türkiye’de güçler ayrılığı prensibinin tam anlamıyla tesis edileceğini, yasama, yürütme ve yargının birbirinden tamamen ayrılacağı için demokrasinin daha sağlıklı çalışacağını söylüyorlardı. Böylelikle, yasama asıl faaliyeti olan kanun çıkarma işine odaklanacak, yürütme meclisin siyasi baskısına maruz kalmadan ülkeyi idare edecek, yargı da hiçbir tesir altında kalmadan hukuki sorunları adil bir biçimde çözecekti. Vaat edilen buydu. Ancak bunun böyle olmadığı artık daha net anlaşılıyor. Güçler ayrılığı bir kenara bırakıldı, tüm yetkiler Beştepe’de toplandı. Ama yetmedi!

Dün Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan bir haberde “Bir yasada açıkça düzenlenen konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin çıkarılamayacağı, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yasalarda farklı hükümler bulunması durumunda yasa hükümlerinin uygulanacağına ilişkin anayasa hükmü ise AKP’yi zorluyor. AKP, çözümü kararname çıkarılmasını engelleyici nitelikte olan tüm yasaları kaldırmada buldu. Mevzuatta yapılacak tarama sonucunda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılmasını engelleyen ve yönetmelikle düzenlenebilecek mevcut yasaların tümü ya da bazı maddeleri Meclis’ten çıkarılacak yasayla yürürlükten kaldırılacak” denilmektedir. Diğer bir ifade ile kanunları ortandan kaldıran bir kanun çıkarılacak ve Cumhurbaşkanı ülkeyi kararnameler ile yönetecek.

Meclis’in yetkilerinin önemli ölçüde sınırlanması sonucunu doğuracak bu gelişmeler yaşanırken Meclis Başkanı ne yapıyor dersiniz? Yasamanın yetkilerinin azaltılması konusuyla hiç ilgilenmeyen yasamanın başı, Binali Yıldırım, yaptığı bir açıklamada Avrasya tüneli geçiş ücretine bu yıl zam yapılmayacağını söylüyor! Ama zaten tünel geçiş ücretlerine kamuoyunun gösterdiği tepki meclisin yetkilerinin sınırlandırılmasına gösterilen tepkiden daha fazla. Bu nedenle yasamanın başı da yürütme yetkisinde olan konular üzerinde konuşmayı daha uygun buluyor.

Varlık fonu neden borçlanıyor?

Türkiye Varlık Fonu kurulduğu tarihten bugüne kadar hangi amaçla kurulduğu ve ne tür faaliyetler göstereceği tartışılan bir yapı olmuştur. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini fonun yönetim kurulu başkanı olarak atamasıyla birlikte bu tartışmalar alevlenmiştir. Devletin sahip olduğu bankalar, THY hisseleri, Türk Telekom, BOTAŞ gibi kurumlar bu fona aktarılmıştı. Özel hukuk hükümlerine göre kurulmuş bir anonim şirket olan Fonun, kamusal denetimi de olmadığı için, yapacağı işlemlerin şeffaflığı da olmayacaktır.

Dün Bloomberg’de yayımlanan bir habere göre Varlık Fonu iki yıl vadeli, bir milyar avro, borçlanmak için Citigroup ve ICBC (Çin Sanayi ve Ticaret Bankası) ile bir anlaşma yapmış. Bunu nereden öğrenmişler? Konu hakkında bilgisi olan beş kişiden. Yani resmi bir açıklama yok, kamuoyunu bilgilendirme yok, alınacak borcun nasıl kullanılacağı bilgisi yok, hangi varlıkların teminat gösterileceği bilgisi yok. Ne kadar çok bilinmeyen var. Aslında bildiğimiz bir hiçbir şey yok. Fon şeffaf olmayacak diye kurulduğundan beri söylüyoruz. Bu borçlanma örneği de bunu teyit ediyor.

Yine aynı haberde “varlık fonlarının borçlanması normal bir durum değildir, bunlar var olan servetleri yönetmek için kurulurlar” açıklaması da yer alıyordu. Bu değerlendirme bile Türkiye’de varlık fonunun dünyada görmeye alışık olmadığımız bir gerekçe ile kurulduğunu gösteriyor.

Türkiye Varlık Fonu’nun paralel bir hazine gibi faaliyet göstereceği anlaşılıyor. Üstelik bu fon üzerinden yapılan borçlanmalar kamu borç stokunda görünmeyecek, yapılan harcamalar Sayıştay denetimi dışında olacak.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,693AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Yarın hiç gelmeyebilir

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Osman Müftüoğlu, ‘eşcinsel ilişkinin televizyonlarda çok fazla görünür olmasının...

Çevrimiçi Çağ

Deniz kenarında bir kafe… Önümde, bugünlerde yayımlanan Max Frisch’in “Kont Öderland” adlı kitabı var....

Kader değil

Birkaç gün sonra İstanbul seçmeni bir kez daha sandığa gidecek. İstanbul dışındaki herkesin gözü...

ABD, Çin’i yanlış mı anladı?

Bir yıl kadar önce, iki ABD’li eski diplomat “Foreign Affairs” dergisinde ABD’nin...

İstanbul-Ankara demiryolu hattı aşırı yağış nedeniyle kapatıldı

Türkiye Cumhuriyeti Demir Yolları (TCDD), "İstanbul-Ankara demiryolu hattı Arifiye'deki aşırı yağış...

Fatih Er’in “Binali Yıldırım’ı biz çağırmadık” iddiasına Ünsal Ünlü’den yalanlama

Halkın oylarıyla seçilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, TRT Haber canlı yayınına konuk...

Erdoğan’dan ortak yayınla ilgili açıklama: Yarın medyada çok daha önemli bir şey göreceksiniz

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazeteci Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım'ın karşı karşıya geldiği...

Ekrem İmamoğlu TRT Haber’de soruları yanıtladı

Halkın oylarıyla seçilen ancak YSK tarafından mazbatası iptal edilen İBB Başkanı Ekrem...

Öykü Arin için Sağlık Bakanlığı’na çağrı: 100 bin numune ‘Öykü’lerin umudu

BERKAY SAĞOLAntalya'da lösemi tedavisi gören 4 yaşındaki Öykü Arin...

Askerlik süresini 6 aya indiren madde kabul edildi

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç Başkanlığı’nda toplandı. Genel Kurul'da...

Sonraki haber