Anasayfa YAZARLAR Yasama, yürütme, fonlama

Yasama, yürütme, fonlama

16 Nisan Referandumu’na giderken halkın evet oyu kullanmasını isteyenler ağırlıklı olarak yeni yönetim modeliyle Türkiye’de güçler ayrılığı prensibinin tam anlamıyla tesis edileceğini, yasama, yürütme ve yargının birbirinden tamamen ayrılacağı için demokrasinin daha sağlıklı çalışacağını söylüyorlardı. Böylelikle, yasama asıl faaliyeti olan kanun çıkarma işine odaklanacak, yürütme meclisin siyasi baskısına maruz kalmadan ülkeyi idare edecek, yargı da hiçbir tesir altında kalmadan hukuki sorunları adil bir biçimde çözecekti. Vaat edilen buydu. Ancak bunun böyle olmadığı artık daha net anlaşılıyor. Güçler ayrılığı bir kenara bırakıldı, tüm yetkiler Beştepe’de toplandı. Ama yetmedi!

Dün Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan bir haberde “Bir yasada açıkça düzenlenen konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin çıkarılamayacağı, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yasalarda farklı hükümler bulunması durumunda yasa hükümlerinin uygulanacağına ilişkin anayasa hükmü ise AKP’yi zorluyor. AKP, çözümü kararname çıkarılmasını engelleyici nitelikte olan tüm yasaları kaldırmada buldu. Mevzuatta yapılacak tarama sonucunda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılmasını engelleyen ve yönetmelikle düzenlenebilecek mevcut yasaların tümü ya da bazı maddeleri Meclis’ten çıkarılacak yasayla yürürlükten kaldırılacak” denilmektedir. Diğer bir ifade ile kanunları ortandan kaldıran bir kanun çıkarılacak ve Cumhurbaşkanı ülkeyi kararnameler ile yönetecek.

Meclis’in yetkilerinin önemli ölçüde sınırlanması sonucunu doğuracak bu gelişmeler yaşanırken Meclis Başkanı ne yapıyor dersiniz? Yasamanın yetkilerinin azaltılması konusuyla hiç ilgilenmeyen yasamanın başı, Binali Yıldırım, yaptığı bir açıklamada Avrasya tüneli geçiş ücretine bu yıl zam yapılmayacağını söylüyor! Ama zaten tünel geçiş ücretlerine kamuoyunun gösterdiği tepki meclisin yetkilerinin sınırlandırılmasına gösterilen tepkiden daha fazla. Bu nedenle yasamanın başı da yürütme yetkisinde olan konular üzerinde konuşmayı daha uygun buluyor.

Varlık fonu neden borçlanıyor?

Türkiye Varlık Fonu kurulduğu tarihten bugüne kadar hangi amaçla kurulduğu ve ne tür faaliyetler göstereceği tartışılan bir yapı olmuştur. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini fonun yönetim kurulu başkanı olarak atamasıyla birlikte bu tartışmalar alevlenmiştir. Devletin sahip olduğu bankalar, THY hisseleri, Türk Telekom, BOTAŞ gibi kurumlar bu fona aktarılmıştı. Özel hukuk hükümlerine göre kurulmuş bir anonim şirket olan Fonun, kamusal denetimi de olmadığı için, yapacağı işlemlerin şeffaflığı da olmayacaktır.

Dün Bloomberg’de yayımlanan bir habere göre Varlık Fonu iki yıl vadeli, bir milyar avro, borçlanmak için Citigroup ve ICBC (Çin Sanayi ve Ticaret Bankası) ile bir anlaşma yapmış. Bunu nereden öğrenmişler? Konu hakkında bilgisi olan beş kişiden. Yani resmi bir açıklama yok, kamuoyunu bilgilendirme yok, alınacak borcun nasıl kullanılacağı bilgisi yok, hangi varlıkların teminat gösterileceği bilgisi yok. Ne kadar çok bilinmeyen var. Aslında bildiğimiz bir hiçbir şey yok. Fon şeffaf olmayacak diye kurulduğundan beri söylüyoruz. Bu borçlanma örneği de bunu teyit ediyor.

Yine aynı haberde “varlık fonlarının borçlanması normal bir durum değildir, bunlar var olan servetleri yönetmek için kurulurlar” açıklaması da yer alıyordu. Bu değerlendirme bile Türkiye’de varlık fonunun dünyada görmeye alışık olmadığımız bir gerekçe ile kurulduğunu gösteriyor.

Türkiye Varlık Fonu’nun paralel bir hazine gibi faaliyet göstereceği anlaşılıyor. Üstelik bu fon üzerinden yapılan borçlanmalar kamu borç stokunda görünmeyecek, yapılan harcamalar Sayıştay denetimi dışında olacak.

SON HABERLER

Economist: Erdoğan saldırıları siyasi puan toplamak için kullandı

İngiltere'de yayımlanan haftalık The Economist dergisi son sayısında, AKP Genel Başkanı ve...

Rekabet Kurulu’ndan 24 yaş meyve sebze toptancısına soruşturma

Rekabet Kurulu'nca, İstanbul, Ankara ve Antalya'da yaş meyve ve sebzelerin toptan satışı...

BM: Golan Tepeleri’nin statüsünde değişiklik yok

BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, Golan Tepeleri’nin statüsüyle ilgili durumun aynı...

Trump, açıklanmayan yaptırımları geri çekti

ABD Başkanı Donald Trump'ın "Bugün açıklanan Kuzey Kore yaptırımlarını geri alıyorum" şeklindeki...

ABD’den İran’a yeni yaptırım

ABD yönetimi, İran'ın nükleer silahla ilgili çalışmalarında yer aldıkları ya da bunlara...

UEFA, Neymar’ı suçlu buldu

UEFA, Manchester United ile oynanan Şampiyonlar Ligi maçının ardından yaptığı açıklamalar nedeniyle...

Sarı Yeleklilerin gösterilerinde güvenlik güçlerine ateş açma izni verildi

Fransa'da Sarı Yeleklilerin hafta sonu yapmayı planladığı gösteri sırasında güvenlik güçlerinin hayati...

İDO’dan Cumhur İttifakı’nın Yenikapı mitingi nedeniyle sefer iptalleri

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO) Cumhur İttifakı'nın 24 Mart Pazar günü Yenikapı'da...

Aşı reddi artışı salgın ve ölümlere neden olabilir

Türk Eczacıları Birliği (TEB), gerçek dışı bilgilerle aşıyı reddetme eğiliminin salgın ve...

Kati Piri’den Erdoğan’a yanıt: Toplumu bölerek tehlikeli bir atmosfer yaratıyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "İslam düşmanlığı" ile suçladığı...