Anasayfa KÜLTÜR SANAT Yavuz, Dıranas’la şiirin bahçesinde

Yavuz, Dıranas’la şiirin bahçesinde

Caz müzisyeni Başak Yavuz, Ahmet Muhip Dıranas’ın iki şiirini besteledi. Esmer ve Ağrı isimli iki şarkı ‘Muhip Bey’ isimli EP’de yayımlandı. Yavuz, bestelerde gözyaşlarını tutamadığını söyledi

KARDELEN TATAR

Caz dünyasının önemli isimlerinden Başak Yavuz son çalışması ‘Muhip Bey’ ile bu kez şiir dünyasında sesleniyor bize. Yavuz, edebiyatımızın en güçlü şairlerinden Ahmet Muhip Dıranas’ın ‘Ağrı’ ve ‘Esmer’ şiirlerini besteledi ve yorumladı. Caz müziğinin ardından farklı bir kulvarda karşımıza çıkan Başak Yavuz ‘Muhip Bey’ ile derin bir hüznü güzelliğini bozmadan aktarmış.

• Fahriye Abla şiiri ile tanınan Ahmet Muhip Dıranas ile yollarınız nasıl kesişti?

Evet, önemli şairlerimizden Ahmet Muhip Dıranas’ı ‘Fahriye Abla’ şiiri ile tanıdık. Yine Olvido şiiri de kitlelerin bildiği şiirlerinden. Benim Dıranas’la ile yolum 2015 yılında kesişti. İkinci albümüm ‘a little red bug’a not düşen Ömer Türkoğlu, Dıranas’tan şu alıntıyı yapmıştı: “Yeniden yarattı seni gizli bir el!” Bundan yaklaşık 1 sene önce ise bir kış gecesi Dıranas beni bekliyordu. Şiir kitabını aldım ve piyanonun başına oturup ‘Esmer’i besteledim. Ertesi gün ‘Ağrı’yı okuyup göz yaşları içinde besteledim.

• Dıranas’ı bestelemek nasıldı?

Dıranas’ın çok heybetli bir şiiri var. ‘Ağrı’ şiirinde ise insanlıktan bahsediyor. Tüm insanlık tarihinin varoluşsal sancısını bir şiirde anlatmış. Cendere, köpüren sular, sonsuzluk, bitmeyen susuzluk, soframıza konan doyulmaz bir yemek, bunlar onun seçtiği kelimeler. Öyle iyi anlamış ki insanlığın ağrısını, Ağrı Dağı gibi bir ağrı o. Hem de memleketin en büyük dağı, nice efsanelere konu olmuş, nice acılara sahne olmuş bir dağ! İşte bu duygular gecemi gündüzüme karıştırdı, hala etkisinden kurtulamadım. Bence aynı sebepten, dinleyenler de üst üste defalarca dinlediklerini ifade ediyorlar. Bir duyuşta, bir okuyuşta hazmedilecek bir durum değil; koca insanlığın, insanlık tarihinin ağrısı aynı ağrı.

• Dıranas sizin bestelerinize nasıl şiirler yazardı sizce?

Bunu düşünmek beni gülümsetti. Benim doğduğum yıl ölmüş Dıranas. Bırakın benim bir besteme şiir yazmasını, kendisiyle tanışmayı çok isterdim. Öyle güzel konuşuyor ki tıpkı şiirlerindeki gibi heybetli bir konuşması var. Herkesin farklı bir şarkı yazma süreci vardır ama ben söze beste yaparım, söz önceliklidir, hele ki Ahmet Muhip Dıranas’tan bahsediyorsak, onun şiirinin kendi içinde bir müziği zaten var. Ne mutlu ki ben o müziği duydum. Çünkü öbür türlüsünü düşünmeyi asla istemem, hayal etsenize böyle büyük bir şiire pranga takan bir beste, öyle bir besteyi ne yazmak ne de duymak isterim! Ama sorunuzu şöyle cevaplayayım, şiirde biçime bu kadar önem veren bir şair, hele ki doğru kelimeyi aramak uğruna aç kaldığını bile unutuyorsa, eminim benim bestelerim için muhteşem şiirler yazardı.

• Sizi hep caz belki biraz da blues ile tanıyoruz. Bu müzikal değişimi nasıl anlatırsınız?

Sanıyorum “Muhip Bey” isimli çalışmamda müzikal öğeleri daha sade bir biçimde kullanmam dikkatinizi çekmiş. Aslında müziğe bakış açımla ilgili bir değişim olmadı. Kendimi şöyle ifade etmeye çalışayım; şarkı odaklı bir müziğim var. Şu ana kadar gerek kendi albümlerimde gerek başka müzikal oluşumların bir parçası olarak otuza yakın şarkım yayımlandı. Bu şarkıların her birinde aynı dengeyi gözettim: şarkı sözü, melodi, armoni ve düzenlemenin dengesi.

“Şarkı”dan bahsediyorsak eğer, bu öğelerin hepsini öne çıkarmak doğru olmaz. Aynı kapıdan dört kişi geçemez, birinin diğerine yol vermesi gerekir. Ahmet Muhip Dıranas’ın şiirlerini bestelemek gibi bir işe kalkışınca, insan haliyle Dıranas’ın şiirine öncelik veriyor. Hatta şöyle desem daha doğru olur, Dıranas’ın şiirinin zaten kendi müziği var. Benim şansım ve başarım onun şiirindeki müziği duyabilmek ve aktarabilmek oldu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,498AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Bahçeli’den ‘tek adam sisteminden geriye dönüş yok’ mesajı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Karabük'te konuştu.Doğu Akdeniz'deki sondaj...

Cengiz İnşaat, tahsisi iptal edilen arazi için açtığı davayı kaybetti

Cengiz İnşaat, turizm sektörü ile ilgili olarak açtığı bir davayı kaybetti.

ABD, Körfez’de askeri operasyon geliştirdiğini açıkladı

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Ortadoğu’da Sentinel (Nöbetçi) adlı bir askeri operasyon geliştirdiğini...

İzmir’de Pagos Üretici Pazarı açıldı

BERKAY SAĞOLİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in...

Suudi Arabistan, ABD kuvvetlerinin ülkeye girişini onayladı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ülkesine Amerikan kuvvetlerinin girişini onayladı.

“ABD ile İran arasındaki çatışma endişe verici”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ve İran arasındaki cepheleşmenin, Rusya sınırları...

Macron’un 2 yıllık görev süresinde 15 bakan istifa etti

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un cumhurbaşkanlığı görevine geldiği 14 Mayıs 2017'den bu yana 15 bakan...

Faruk Bildirici: RTÜK, siyasal iktidarın kontrolünden uzak olmalı

RTÜK üyeliğine seçilen Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, RTÜK yönetici ve çalışanlarına e-posta yoluyla...

Fenerbahçe, Berke Özer’i Westerlo’ya kiraladı

Fenerbahçe, kaleci Berke Özer'i Belçika'nın Westerlo takımına kiraladı.Sarı-lacivertli...

AKP’li başkan korumasını daire başkanı, eşini danışman yaptı

31 Mart yerel seçimlerinde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olan eski bakanlardan AKP'li...

Sonraki haber