Anasayfa KÜLTÜR SANAT Yavuz, Dıranas’la şiirin bahçesinde

Yavuz, Dıranas’la şiirin bahçesinde

Caz müzisyeni Başak Yavuz, Ahmet Muhip Dıranas’ın iki şiirini besteledi. Esmer ve Ağrı isimli iki şarkı ‘Muhip Bey’ isimli EP’de yayımlandı. Yavuz, bestelerde gözyaşlarını tutamadığını söyledi

KARDELEN TATAR

Caz dünyasının önemli isimlerinden Başak Yavuz son çalışması ‘Muhip Bey’ ile bu kez şiir dünyasında sesleniyor bize. Yavuz, edebiyatımızın en güçlü şairlerinden Ahmet Muhip Dıranas’ın ‘Ağrı’ ve ‘Esmer’ şiirlerini besteledi ve yorumladı. Caz müziğinin ardından farklı bir kulvarda karşımıza çıkan Başak Yavuz ‘Muhip Bey’ ile derin bir hüznü güzelliğini bozmadan aktarmış.

• Fahriye Abla şiiri ile tanınan Ahmet Muhip Dıranas ile yollarınız nasıl kesişti?

Evet, önemli şairlerimizden Ahmet Muhip Dıranas’ı ‘Fahriye Abla’ şiiri ile tanıdık. Yine Olvido şiiri de kitlelerin bildiği şiirlerinden. Benim Dıranas’la ile yolum 2015 yılında kesişti. İkinci albümüm ‘a little red bug’a not düşen Ömer Türkoğlu, Dıranas’tan şu alıntıyı yapmıştı: “Yeniden yarattı seni gizli bir el!” Bundan yaklaşık 1 sene önce ise bir kış gecesi Dıranas beni bekliyordu. Şiir kitabını aldım ve piyanonun başına oturup ‘Esmer’i besteledim. Ertesi gün ‘Ağrı’yı okuyup göz yaşları içinde besteledim.

• Dıranas’ı bestelemek nasıldı?

Dıranas’ın çok heybetli bir şiiri var. ‘Ağrı’ şiirinde ise insanlıktan bahsediyor. Tüm insanlık tarihinin varoluşsal sancısını bir şiirde anlatmış. Cendere, köpüren sular, sonsuzluk, bitmeyen susuzluk, soframıza konan doyulmaz bir yemek, bunlar onun seçtiği kelimeler. Öyle iyi anlamış ki insanlığın ağrısını, Ağrı Dağı gibi bir ağrı o. Hem de memleketin en büyük dağı, nice efsanelere konu olmuş, nice acılara sahne olmuş bir dağ! İşte bu duygular gecemi gündüzüme karıştırdı, hala etkisinden kurtulamadım. Bence aynı sebepten, dinleyenler de üst üste defalarca dinlediklerini ifade ediyorlar. Bir duyuşta, bir okuyuşta hazmedilecek bir durum değil; koca insanlığın, insanlık tarihinin ağrısı aynı ağrı.

• Dıranas sizin bestelerinize nasıl şiirler yazardı sizce?

Bunu düşünmek beni gülümsetti. Benim doğduğum yıl ölmüş Dıranas. Bırakın benim bir besteme şiir yazmasını, kendisiyle tanışmayı çok isterdim. Öyle güzel konuşuyor ki tıpkı şiirlerindeki gibi heybetli bir konuşması var. Herkesin farklı bir şarkı yazma süreci vardır ama ben söze beste yaparım, söz önceliklidir, hele ki Ahmet Muhip Dıranas’tan bahsediyorsak, onun şiirinin kendi içinde bir müziği zaten var. Ne mutlu ki ben o müziği duydum. Çünkü öbür türlüsünü düşünmeyi asla istemem, hayal etsenize böyle büyük bir şiire pranga takan bir beste, öyle bir besteyi ne yazmak ne de duymak isterim! Ama sorunuzu şöyle cevaplayayım, şiirde biçime bu kadar önem veren bir şair, hele ki doğru kelimeyi aramak uğruna aç kaldığını bile unutuyorsa, eminim benim bestelerim için muhteşem şiirler yazardı.

• Sizi hep caz belki biraz da blues ile tanıyoruz. Bu müzikal değişimi nasıl anlatırsınız?

Sanıyorum “Muhip Bey” isimli çalışmamda müzikal öğeleri daha sade bir biçimde kullanmam dikkatinizi çekmiş. Aslında müziğe bakış açımla ilgili bir değişim olmadı. Kendimi şöyle ifade etmeye çalışayım; şarkı odaklı bir müziğim var. Şu ana kadar gerek kendi albümlerimde gerek başka müzikal oluşumların bir parçası olarak otuza yakın şarkım yayımlandı. Bu şarkıların her birinde aynı dengeyi gözettim: şarkı sözü, melodi, armoni ve düzenlemenin dengesi.

“Şarkı”dan bahsediyorsak eğer, bu öğelerin hepsini öne çıkarmak doğru olmaz. Aynı kapıdan dört kişi geçemez, birinin diğerine yol vermesi gerekir. Ahmet Muhip Dıranas’ın şiirlerini bestelemek gibi bir işe kalkışınca, insan haliyle Dıranas’ın şiirine öncelik veriyor. Hatta şöyle desem daha doğru olur, Dıranas’ın şiirinin zaten kendi müziği var. Benim şansım ve başarım onun şiirindeki müziği duyabilmek ve aktarabilmek oldu.

- Reklam -

SON HABERLER

Zayıf gerekçe Sağlam şerh

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesine ilişkin...

Buldan’dan YSK’nin gerekçeli kararına ilişkin açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, YSK’nin gerekçeli kararına, “Gerekçesiz bir gerekçe...

Binali Yıldırım: Gerekçeli kararda bir tarafın söylemini yazacak halleri yok

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, YSK'nin seçimlerin iptali ve yenilenmesine...

İmamoğlu: Bu gerekçeli karar dediğimiz şey tam bir gerekçesiz karar

YSK'nin 31 Mart yerel seçimleri ile ilgili verdiği iptal ve yenileme kararının...

CHP’li Öztrak: Sadi Güven’in açıklamasının son kısmını okumak yeterli

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararına ilişkin basın açıklaması...

Torba yasa teklifi meclis komisyonundan geçti

Boğaziçi Köprüsü'nden kaçak geçişlere kesilen para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesi ve ÖTV indiriminin...

YSK Başkanı Sadi Güven: Seçimin iptaliyle yenilenmesine ilişkin karara katılmıyorum

İstanbul seçiminin iptal edilmesine katılmaya 4 üye gerekçeli karar karşı oy yazdı....

YSK’nin gerekçeli kararına CHP’den ilk tepkiler

31 Mart seçimini iptal eden YSK'nin gerekçeli kararı açıkladı. 250 sayfadan oluşan...

YSK’nin gerekçeli kararı açıklandı

YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin 4'e karşı 7 üyenin...

AKP Sözcüsü: Esad yönetimine karşı pozisyonumuz aynı

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP MYK toplantısı ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu....

Sonraki haber