Yayıncılardan İhsan Eliaçık'a destek: Saldırı aslında okura yapıldı!
23.10.2017 07:34 GÜNCEL
İlahiyatçı yazar Eliaçık’ın Kayseri Kitap Fuarı’nda saldırıya uğramasının ardından, aralarında Tekin, Ayrıntı ve Metis’in de olduğu birçok yayınevi fuarı terk etti. Yayınevi temsilcileri, dayanışmanın süreceğini vurguladı

BURAK ABATAY @abatayburak

İlahiyatçı Yazar İhsan Eliaçık’ın, 1. Kayseri Kitap Fuarı’na katılmak için gittiği kentte saldırıya uğramasına yönelik tepkiler sürüyor. Yaşanan saldırıdan sonra Eliaçık’ın yayıncısı Tekin Yayınevi ve Türkiye Yayıncılar Birliği’nin çağrısıyla Ayrıntı, İletişim, Metis, Doğu, Günışığı, On8 ve Doğan’ın da aralarında bulunduğu yayınevleri fuarı terk etti.

‘Aynısı Madımak’ta yaşandı’
Kayseri Kitap Fuarı’nda yaşanan saldırıyı protesto ederek üyelerine fuardan çekilme çağrısı yapan Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Başkanı Kenan Kocatürk, BirGün’e konuştu. Kocatürk, bu tarz saldırıların daha önce de yaşandığının altını çizerek, “36-37 yıldır İstanbul’da ve Anadolu’da fuar yapılıyor. Fikri ne olursa olsun yazarlar ve yayıncılar bu fuarlar sayesinde yanyana gelebiliyorlar. Bunu kimseleri ötekileştirmeden yapıyoruz. Ancak yaşanan saldırının bazı siyasilerin kendi fikirlerine ters düşen yazarları ve yayınları hedef gösterdiği için yaşandığını biliyoruz. Ve yaşanan bu saldırı, daha önce Sivas’ta ve Maraş’ta da yaşandı. Eliaçık’a yönelik saldırıda da benzer şekilde emniyet güçleri olup bitene müdahale etmedi. Saldırganlarla ilgili derhal işlem yapılmalı” dedi.
yayincilardan-ihsan-eliacik-a-destek-saldiri-aslinda-okura-yapildi-370870-1.
Kocatürk, “Bu çağrı Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin tutumuna ve fuarı düzenleyen sakat anlayışa yönelik bir protesto çağrısıdır. Okurların ve şehirdeki kültür insanlarının bizi anlayabileceklerini düşünüyoruz” diyerek çekilme çağrısının gerekçesini açıkladı. Kocatürk, bazı yayınevleri tarafından saldırı sonrasında hiçbir şey olmamış gibi bir tavır sergilendiğini ve bunu son derece tehlikeli bulduğunu sözlerine ekledi.

‘Elimizden gelen her şeyi yaptık’
Eliaçık’ın yayıncısı Tekin Yayınevi adına konuşan Yayınevi Koordinatörü Selnur Aysever, “İbrahim Kaboğlu ve Eliaçık için söyleşi talebinde bulunmuştuk. Ama her iki etkinlik de organizasyon tarafından reddedildi. Bunun üzerine biz Büyükşehir Belediyesi’ni de Kayseri Milletvekillerini de aradık. Hatta Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı da İbrahim Kaboğlu’nu arayarak söyleşinin gerçekleştirilememesinden duyduğu üzüntüyü bildirmiş. Biz de tüm bunlar üzerine Eliaçık’ın Kayseri’de olmasına yönelik daha olumlu bir tavır sergileneceğini düşündük. Elimizden gelen her şeyi yaptık ama öyle olmadı. Planlı ve organize bir saldırıyla karşılaştık” diye konuştu.

yayincilardan-ihsan-eliacik-a-destek-saldiri-aslinda-okura-yapildi-370868-1.

Fuarı terk etmeleri noktasına değinen Aysever, saldırının yalnızca yayınevi ve yazara yönelik bir saldırı olmadığını, halka yönelik bir saldırı olduğunu şu sözlerle ifade etti: “Biz belediye ayırt etmeksizin tüm belediye fuarlarına katılıyoruz. Çünkü halkın yazarlarımızla, kitaplarımızla buluşmasını önemli buluyoruz. Ancak Kayseri’de yaşanan bu saldırı Eliaçık’la ya da Kaboğlu ile buluşmak isteyen halka da yapılmış bir saldırıdır. O yüzden fuar alanını derhal terk ettik. Yazarlarımızı halkla buluşturmaya devam edeceğiz.”

Eliaçık Trakya’nın onur konuğu olacak
Öte yandan Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 25-29 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek Trakya Kitap ve Eğitim Fuarı’nda saldırıya uğrayan yazar İhsan Eliaçık’ın onur konuğu olacağı öğrenildi. Trakya Kitap ve Eğitim Fuarı’nın Tekirdağ ve Çorlu Belediyelerinin desteğiyle bu yıl 6.’sı düzenleniyor.

yayincilardan-ihsan-eliacik-a-destek-saldiri-aslinda-okura-yapildi-370869-1.