Anasayfa ARŞİV Yaz öyküleri - II

Yaz öyküleri – II

Bu ülkenin başbakanı, yeri geldiğinde alabildiğine bir demokrat söyleme sahip oluyor. Öyle ki, eski solcular bile bu söylemden etkilenip, örnek demokratlığı övebiliyorlar. Oysa, “yeri geldiğinde” yerine, oportünizm gereği dersek, söz yerine oturmuş olacaktır.

Başbakanın, İstanbul kentine bahşettiği dev cami, içerdiği demokratik olmayan karar mekanizmaları açısından, altı çizilmesi gereken bir önemli bir veridir. Başbakanın mutlakiyetçi siyasal tarzının belki bininci örneği. Söylemle eylem arasındaki demokrasi karşıtı uçurumun verisi.

Bazı netameli konularda kişi önce kendini temize çıkarmak için “aslında ben”, “katılmamakla birlikte” gibi koruma kalkanları yaratılır. Cami konusunda yazarken ben de öyle yapacağım: Arada bir Edirne’ye gidişlerim sadece Kırkpınar güreşlerini izlemek için değildir. Kimi zaman sadece Selimiye için kalkar Edirne’ye giderim. Özellikle kentin Batı tarafından, yine bir Sinan eseri olan Tunca Köprüsü’nden bakılınca hele, ortada bir denge noktası olarak, kenti çekip çeviren bir odak görüntüsünü hala korumaktadır Selimiye Camisi.

Antik Efes kentinde de her şey mükemmel değildi. Herkesi cetvelle çizilmiş eşitlik paydası yoktu. Ama yine de kendi koşullarına göre bir demokrasi anlayışı vardı.

Efes’le ilgili ilginç bir ayrıntıyı bize eskilerden bir kişi, coğrafyacı Strabon aktarıyor. Ben onun yalancısıyım: Efes kenti şimdi bulunduğu Keşiş Dağının kuzey yamacına henüz taşınmamış. Şimdinin Selçuk ilçesinin deniz yönündeymiş; Selçuk’tan Kuşadası’na döndüğümüzde, sağda kalan düzlük alanda.

Yağışın fazla olduğu zamanlarda, Doğu tarafındaki dağlardan gelen sular kenti basar, kanalizasyonlar yetersiz kalırmış. Anlaşılacağı üzere, kentin oldukça iyi çalışan bir kanalizasyon sistemi varmış.

Kent yöneticileri bakmışlar, her yıl baskın, felaket. Bu işin sonu yok, kenti taşımaya karar vermişler. İşte, şimdiki kalıntıların bulunduğu bölgeye yeni bir kent yapılmış.

Yapılmış yapılmasına, ama insanlar alıştıkları yerden kolay vazgeçmiyorlar. Efes kenti yöneticileri belediyenin buldozerlerini halkın üzerine sürmeyi, polislerle coplatmayı, biber gazlarını kullanmayı henüz bilmiyorlar tabi. Polis demek henüz şehir demek o günlerde! İşin içinde bir de demokrasi kaygısı var. Sonuçta düşünüp taşınmışlar… Çok ince ve hince bir plan yapmışlar; nasıl olsa yaz bitecek, kış gelecek. Yine yağmur yağış olacak. Kış gelince, kentin kanalizasyonlarının ucunu tıkayıvermişler gizliden. Yukarıdan aşağıya yağmur suları akınca, kanalizasyonlar şişmiş. Kent boka batmış. Ahali can havliyle yeni kente taşınmış.

Söyledim ya ben Strabon’un yalancısıyım. Amasyalı Coğrafyacı M.Ö 50’lilerde doğduğuna göre, onun geçmişten aktardığı bu öykünün, bizim için çok daha uzun bir geçmişte, geçmişteki anlatıcının geçmişinde! yaşanmış olduğunu siz düşünün.

Haftanın dizesi; “herkesin alıp gittiği duvarlar buldum” (A. Barış Ağır, Herkesin Alıp Gittiği, Varlık Y.)

SON HABERLER

Feridun Düzağaç’tan Alper Taş’a destek çağrısı

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

Saray’dan Yeni Zelanda açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yeni Zelanda'daki saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı.

Ukrayna, Rusya’ya yönelik yaptırım listesini genişletti

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Rusya'ya yönelik ilave yaptırımları yürürlüğe koyan kararnameyi imzaladı.

Soldado’dan Ersun Yanal’a övgü

Fenerbahçeli futbolcu Roberto Soldado, teknik direktör Ersun Yanal'ı överek, "Ersun hocamız bana...

AB’den Brexit için koşullu erteleme teklifi

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, "Avam Kamarası'nın ayrılık anlaşmasını onaylaması...

Mansur Yavaş: 2014 acısını yaşamayacağız

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, bu kadar kötülük karşısında...

Muharrem İnce: Bu bir belediye seçimi, neden beka seçimi olsun?

CHP'nin 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, yerel seçimler için...

Lavrov’dan ABD’ye “INF” uyarısı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşmasından (INF)...

Meteoroloji’den ‘buzlanma ve don’ uyarısı

Marmara'nın doğusu ile iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis...

“Yarasayı kullandığımız tarihte ABD’de bizon kovalıyorlardı”

Batman'in haklarını elinde bulunduran DC Comics şirketi İspanyol kulübü Valencia'nın logosundaki yarasa...