Anasayfa BİRGÜN PAZAR Yazılama gecesinin sabahında

Yazılama gecesinin sabahında

Anıl Mert Özsoy – Yazar*

Necmi, başını kaldırıp güneşe baktığında gün yeni aydınlanıyordu. Karakolun önündeki çiçekler susuzluktan kurumuş, etrafı çeviren koyu lacivert korkulukların boyaları kabarmış, sokak köpekleri iplik gibi hizalaya dizilmiş ulu orta havlıyordu.

Kaburgasındaki ağrı, keskin bir bıçak ucu olmuş, ciğerlerine batıyordu. Sokak, güne uyanırken yangın yerine dönmüştü eti. İlk değildi, izin üzerine iz geldi diye avuttu kendini. Ağzında susuzluğun, tuzu andıran tadıyla sokağa salınıvermiş ama yumruğunu yere indirmemişti. Pantolonunu düzeltti ilkin, kareli gömleğini içine yerleştirdi. Kemerini sıkmaya niyetlendi. “Puşt herifler” dedi, “Kemer gibi sıkacağım ümüğünüzü…” Kendi kemeriyle bir güzel ezmişlerdi nezarette, zoruna gitmişti. Boşa düşen elini dolduracak bir şey aradı, sigara.


Gece, Kurtuluş Caddesi’nde sıkıştırıldıklarında, pantolon cebinde yarısı içilmiş sigara paketi ve birkaç kutu sprey boya vardı. Bugünün kefareti de bir yarım paket sigaraymış, diye geçirdi içinden. Tüttürse şuracıkta bütün köpekler havlamayı keser, soluksuz hizaya dizilirdi önünde… Ya da Necmi’ye öyle geldi. Kaburgasındaki ağrı, midesinde ufacık olmuş, düğüm kesilmişti. Konuşmamaya yeminliydi, içtiği büyük andı tutmuştu. Kramp giren midesini dindirmek için derin derin nefeslendi. Ağzını ıslatmaya, diliyle yüklendiği tükürüğü boğazına boca etmeye çalıştı, nafile. Kuruyan dudaklarını dişiyle kemirdi. Sol göz kapağı düşmüş, adam akıllı göremez olmuştu. Bileklerini kontrol etti. Uyuşan parmaklarını kıtlattı. Açılırım, diye düşündü, faydasız. Bileklerindeki izlere kitlendi. Kan çökmüş, karartmıştı. Kıçını yokladı eliyle, ıslaktı. Dönüp bakmaya utandı. Hayal meyal canlandı görüntüler gözünün önünde, zihnini dağıttı. Ama seslere yakalanmıştı. Kulağını hırpalayan bir hırıltı. Göğsünü yokladı, el pençe durmuştu ciğerlerindeki ağrı, bu başka bir şeydi. Su. Hortum. Kıvrıldığı yer. Yakalandığı sesle göz göze geldi. Komiser. Kıvrıldığı yer. Hortum. Su. Dişlerinin titreyişini dizginledi. Kaskatı kesilmiş çenesine karşı hükmü kalmamıştı, dertlenmedi.
Sırtını duvara, yüzünü sokağa, gözlerini sağa sola devirdi. Dışına bastığı ayaklarının üzerinde zıpladı. Elini pantolonunun kıç cebinden çıkardı. Kulaklarında sokağın uğultusu, köpeklerin havlamalarıyla birlikte yola koyuldu.

Aklına Leyla düştüğünde, evin köşesine gelmişti. Verdiği sözler, uğruna revan olduğu davalar, alttan aldığı dersler ve fakültenin girişinde ezdiği sigara izmaritleri adım oldu, Necmi’yle birlikte devrildi yola. Sabah güneşi sırtına vurdukça, ha gayret, dedi. Paçavra olmuş ayakkabısından sızan kanı pantolonuna sürttüğünde evin perdeleri açıldı. Pencerenin pervazına konmuş kuşlar, dünden kalan ekmekleri tırtıklıyordu. Leyla, kuşları ürkütmemek için, sokağı camın ardından dikizliyordu. Necmi’nin kapının önündeki yarım halini görüp, bir hışım, pencereyi açtığında havalanan kuşlar gibi kanatlandı göğsü, kederli.

Apartman merdivenlerinden ikişer ikişer indi. Necmi’nin yağlı saçları, kapanmış göz kapağı, kirli elleri ve hortumun morartttığı bedeni kendini Leyla’ya bıraktı. Sürünerek, ama eğilmeden merdivenleri gerisin geriye çıktıklarında, ıslanmış gömleğinin altındaki morartılar kendini daha da belli eder oldu. Güç bela eve girdiler. Karanlık koridoru geçip, salondaki çekyatın üstüne attı kendini Necmi.

“Geç kaldım” dedi.

Leyla’nın gözü saate takıldı. Necmi’nin sağını solunu kontrol etti. Önü kusmuk olmuş gömleğini sıyırdı. Kirli çoraplarını çıkardı.
“Çok beklettim mi?” dedi Necmi, “Köşeyi dönmeye fırsat bulamadan kıstırdılar.”

Leyla, ses etmedi. Gözleri kanlandı. Ağlamamak için. Isırdı. Yanağının içini. Kanattı ama yutmadı. Demir tadını hissetti. Pantolonunu sıyırdı Necmi’nin. Ilık suyun altına soktu. Sabunu, tüm vücudunda gezdirdi. Sırtını çevirdi. Sabunu bastırırken, ağzındaki kanı tükürdü. Suya karıştı. Kızıla döndü dünya.

“Zamanı durdurmuş gibiydiler” dedi Necmi, “Sabah bir türlü olmadı.”
Su, usul usul üzerinden aktı.

• • •
Doktorlar odaya girdiklerinde, akşamın soğuğu evin içinde dönüp duruyordu. Necmi’nin nefesi duyulmuyor, kanı akmıyordu. Kaskatı kesilmiş eti bir anda karardı. Kurumuş dudakları şişti, yüzü pörsüdü. Doktor, ağzına, gözlerine, sırtındaki morluklara baktı.

“Ölüm sebebini kestirmek için henüz erken” dedi hemşire, “Dün geceyi karakolda geçirmiş, adli vaka olabilir.”

Doktor, gözlerini evin salonundaki duvar saatine devirdi.

“Kaç saattir burada yatıyormuş?”

Hemşire, Necmi’nin çenesini bağlarken “Bilinmiyor, duvar saati durmuş” dedi.
Necmi’nin soğumuş vücudunu kara bir poşetin içine yerleştirmeden önce yumruk yaptığı sol avucunu çözdü. İki küçük pil yere düştü.

* Korku Yokuş Aşağıydı kitabının yazarı


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,948AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Akar’dan ‘erken terhis’ açıklaması: Çalışmalar devam ediyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik yasasının Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte,...

Atakan’a uygun donör bulundu

BERKAY SAĞOLUzun zamandır kök hücre nakli için...

Küçük Şeyler’in fragmanı yayınlandı

Kıvanç Sezer'in yeni filmi 'Küçük Şeyler'in ilk fragmanı yayınlandı.

ABD’li futbolcu Megan Rapinoe: Beyaz Saray’a gitmeyeceğim

2019 Kadınlar Dünya Kupası çeyrek finalinde ev sahibi Fransa...

Bir Bakışta BirGün

İmamoğlu mazbatasını ne zaman alacağını açıkladı

CHP’li Çakırözer, Eren Erdem’i ziyaret etti: Bu adaletsizlik bir an önce son bulmalı

CHP’nin gazeteci kökenli milletvekili Utku Çakırözer, CHP eski milletvekili ve PM üyesi...

Kaş Caz Festivali’nin programı belli oldu

Yelkenini Akdeniz rüzgarı ile dolduran, rotasını güzel müziğe çevirmiş, enerjisini doğadan alan...

İmamoğlu mazbatasını ne zaman alacağını açıkladı

23 Haziran'da yinelenen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimini kazanan Ekrem İmamoğlu,...

Yarının Kadın Yıldızları 47. İstanbul Müzik Festivali’nde

İstanbul Müzik Festivali kapsamında, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) işbirliğiyle hayata geçirilen...

Banka emeklileri ikramiyelerini istiyor

BirGün / AdanaAdana Atatürk Parkı'nda biraraya gelen...

Sonraki haber