Yeldeğirmeni'nde kadınlar, tacize karşı sokakta
23.07.2018 20:37 GÜNCEL

SEDA BALMUMCU

Kadıköy Yeldeğirmeni Mahallesi’ndeki kadınlar, 5 yıldır mahallede oturan ve kadınları, LGBTİ+'ları sürekli taciz eden, sokak canlılarına şiddet uygulayan bir şahsın mahalledeki esnaf bir kadına sistematik bir şekilde tacizde bulunması üzerine eylem gerçekleştirdi.

“Dışarıdan bakıldığında sözümona soylulaştırmayla 'dönüşen' mahallemizde, renkli kafeler, cıvıl cıvıl görüntü ardında ne yazık ki kadınların güvenle sokaklarını kullanamadığı bir gerçeklik var. Huzurlu görünen mahallemizde, bizler huzurlu değiliz” diyen kadınlar sürekli olarak yaşanan eril şiddete karşı basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kadınlar, hakkında sayısız suç duyurusunda bulunulan ve mahallede yaşayan kadınlara ve sokak canlılarına yönelik sürekli olarak tehdit, baskı, psikolojik ve fiziksel şiddet uygulayan şahsın daha önce eşcinsel olduğu için bir kadına daha fiziksel şiddet uyguladığını ifade etti.

"'İYİ HAL' İNDİRİMLERİNİ ÇOK İYİ ÇALIŞMIŞ"

"Kadın cinayetleri davalarında takım elbise giyenlerin aldığı 'iyi hal' indirimlerini çok iyi çalışmış olan bu kişi, takım elbise giyerek hiç utanmadan medyaya 'yalanlarını' sıralamış ve uyguladığı şiddeti görünmez kılmaya çalışarak olayı 'masa sandalye' problemi gibi göstermeye çalışmıştır" diyen yeldeğirmenli kadınlar, bunun sistematik bir şiddet olduğunu vurguladı.

Açıklamanın devamında, bir kadının bu şahsın şiddetine, asılsız şikayetleriyle karalamalara maruz kalmasının ve çocukları ile tehdit edilmesinin asıl sebebinin; karşısında susmayan güçlü bir kadının ve kadın dayanışmanın olduğu ifade edildi.

"SUÇLU, BU SUÇA SESSİZ KALANLAR"

Hakkında yapılan sayısız suç duyurusuna ve mahkemece alınan uzaklaştırma kararına rağmen her seferinde serbest bırakılan bu şahsın hakkında işlem yapılması için birinin hayatını kaybetmesi mi gerektiğini soran kadınlar, "Bu şahsın entrikalarına, yaşadığımız mahalleyi kendi oyun alanıymışcasına erkek egemen, şiddet dolu bir mahalle haline getirmesine itirazımız var" dedi.

Açıklamada, bu mahallede hiç bir kadının yalnız olmadığını hatırlatarak, herhangi bir kişinin bu şahıs tarafından zarar görmesi durumunda suçlunun, bu suça sessiz kalanlar olduğu vurgulanarak, "sokakları, meydanları, bırakmıyoruz. Bu sokağı bizden almak isteyenlerin şiddetine karşı bir aradayız. Yaşasın kadın dayanışması" sözleri ile açıklamaya son verildi.