Yeni bir yaşam alanı: Arkadaş Kitabevi
20.01.2016 16:23 YAŞAM
Tasarımından kafesine, müziklerinden çocuk alanındaki detaylara kadar dopdolu ve yaşayan bir mekan: Arkadaş Kitabevi

OKTAY EVSEN

1979 yılından bu yana kitap sektöründe olmanın deneyimini okurlarına en iyi şekilde sunma çabası içinde olan Arkadaş Kitabevi, gün boyu keyifle vakit geçirilebilecek bir yaşam alanı olarak tasarlanan yeni mağazasını Ankara Oran One Tower Alışveriş Merkezi’nde açtı. Özgün bir mimari anlayışla düzenlenen bu yeni şubede, ziyaretçiler kitap okurken müzik dinleyebilecek, kafede kahvelerini yudumlayabilecek, çocuklar ise kaliteli zaman geçirebilecek.

ÜLKEDEKİ EN BÜYÜK ÇOCUK KİTAPLIĞI
Bu dev kitaplıkta 450 metrekarelik alanı ile, ülkenin en büyük çocuk kitapları bölümü olan miniklere ayrılmış alan dikkatleri üzerine çekiyor. Bu bölüm; bir masal dünyası güzelliğinde dekore edilirken, çocukların arkadaşları ile buluşabilecekleri “Çocuk Durak”, içine girip kitap okuyabilecekleri tüneller, hijyenik yer döşemesi ile, çocuklara kitabı sevdirecek güzellikte bir ortam sunuyor. On binlerce çocuk kitabının alışılmıştan farklı kategorilerle gruplandırılmıştır olması da aranılan türde kitabın bulunması için kolaylık sağlıyor.

BÜYÜKLER VE KÜÇÜKLER BURADA BULUŞUYOR
Kitabevi yetişkinlerin ve çocukların buluşma yeri olmayı da amaçlıyor. Bu amaçla “Arkadaş Durak” ve “Çocuk Durak” olarak düzenlenen iki ayrı bölüm, çok sayıda konuğun diledikleri kadar oturabilecekleri rahatlıkta planlanmış. Bunun yanında kitabevinde pek çok dinlenme köşesi de mevcut. Sürekli dinlendirici müzik yayınının da yapılması alanı daha da çekici kılıyor. Kitabevi konuklarına ücretsiz internet olanağı da sunuluyor.

AMAÇ BİR KÜLTÜR EVİ OLUŞTURMAK
Arkadaş Kitabevi yetkilileri, aslında bir kültür evi oluşturmayı amaçladıklarını şu sözlerle ifade ediyorlar: “Hem nostaljik hem de en son teknolojinin kullanıldığı bir kitabevi arayanlar için eşsiz bir mağaza açtık.” Kitaba bu denli geniş alan ayırmak ve bunca çeşitlilik ihtiyaç mı sorusunu, “Sevinmemiz gereken bir veriye sahibiz, okurlarımız çok farklı türde kitaplar arıyorlar. İnanılmaz zenginlikteki kitap çeşitliliğini izliyorlar. Bizim de yaptığımız onların bu zengin ilgi alanlarını izlemek ve aradıkları çeşitlilikte kitap bulundurmak. Diğer şehirlerden sadece kitabevlerimizi görmeye gelen okurlarımız var. Bu durumun okurlarımızın beklentilerini etkin biçimde karşıladığımızın bir göstergesi olduğunu biliyor ve gurur duyuyoruz.” diye yanıtlıyorlar.