Yeni sistem özel okullara yaradı

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Ortaöğretime geçiş sistemine ilişkin düzenlenen ve sonuçları önceki gün açıklanan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) yine milyonların kâbusu oldu. Sonuçlarla birlikte, Anadolu liselerinde yüzde 95.1, meslek liselerinde yüzde 55.1, imam hatip liselerinde ise yüzde 52.3 olarak açıklanan okulların doluluk oranları, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) okullaşma politikasının plansızlığını ortaya koydu. Sınavla öğrenci alan okullara başvuran 437 bin 770 öğrenciden yalnızca yüzde 29.1’i MEB’in “nitelikli” olarak tarif ettiği okullara yerleşebildi.


İmam hatip ısrarı özele yaradı
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatından 76 saat sonra değiştirilen sistem özel okullara yaradı. Bakanlığın verilerine göre, 8’inci sınıfta okuyan 1 milyon 180 bin öğrencinin yüzde 10’u sisteme dahil olmadı. Bir kısmı, LGS’ye girmeyen ve yerel yerleştirme için okul tercih etmeyerek örgün eğitimin dışına çıkan bu öğrencilerin büyük bölümü ise özel okullara kayıt yaptırdı. Sınavın planlanması sürecinde defalarca özel okul temsilcileriyle bir araya gelen ve özel okulların hemen her talebini kabul eden Bakanlığın imam hatip ve meslek lisesi ısrarı yüz binlerce öğrencinin özel okullara kayıt olmasına neden oldu.

Anadolu liseleri doldu
Yerel yerleştirmeye ilişkin yapılan, “Öğrenci tercihleri esas alınacak” açıklamasına rağmen öncelikli ölçüt alınan ortaöğretim başarı puanı, sınava girmeyen 182 bin öğrencinin açıkta kalmasına yol açtı. Sınavla öğrenci alan okulların kontenjanlarının paylaşıldığı liste, Anadolu liselerinin kontenjanlarını neredeyse tamamının dolduğunu gözler önüne serdi. Dört dönem olarak belirlenen nakil dönemlerinin ardından, hiçbir okula yerleşemeyen öğrenciler komisyonların inisiyatifine terk edilecek. Anadolu liselerinin kontenjanlarının artırılmaması durumunda komisyonlar, 182 bin öğrenciyi boş kalan imam hatip ve meslek liselerine yönlendirecek.

‘Kontenjanlar artırılmalı’
Bakanlığın acil olarak Anadolu lisesi kontenjanlarını artırması gerektiğinin altını çizen Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, “Öğrencilere yeniden bir tercih hakkı verilmeli” diye konuştu. Bozdoğan, MEB’in okullaşma politikasını siyasi beklentilere göre değil, öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre belirlemesi gerektiğine vurgu yaparak, şöyle konuştu:

“Yüzde 90 Anadolu lisesi gerçeği var ve okullaşma politikasının akademik ve erişilebilir okullar olması gerekiyor. Pansiyonlu okullarda da doluluk yüzde 50’yi bulmuyor. Veliler ve öğürenciler erişilebilir.”


BİZİ TAKİP EDİN

358,985BeğenilerBeğen
54,841TakipçiTakip Et
1,080,241TakipçiTakip Et
7,394AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL