Yeni sistemde Bakanlığın önceliği toplum yararı değil nükleer santraller olacak

MUTLU EROL KAHYA

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile belirlenen Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı ile bakanlık yapıları yenilendi. Söz konusu düzenlemede ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yeniden düzenlenen hizmet birimleri arasında Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü yer almazken Nükleer Enerji Genel Müdürlüğü OHAL KHK’si ile kuruldu.


Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanındaki konular Enerji İşleri Genel Müdürlüğü’nün görevleri arasına eklendi. Gerçekleştirilen düzenlemeye göre Enerji İşleri Genel Müdürlüğü’nün görevleri arasına, “Enerji tasarrufu ile ilgili çalışmaları teşvik ve koordine etmek, Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanlarındaki çalışmaları ve gelişmeleri izlemek ve değerlendirmek, Yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesi ve enerji verimliliğin artırılmasına yönelik projeksiyonlar ve öneriler geliştirmek” maddeleri eklendi.

Makine Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu konu ile ilgili bir rapor kaleme aldı. Raporda, AKP’nin 2011’de bir KHK ile 1935’te kurulmuş Elektrik İşleri Etüt İdaresi’ni (EİEİ) kapattıldığının altı çizilerek, “EİEİ’nin görevleri, daraltılmış olarak Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı bünyesinde yeni kurulan Yenilenebilir Enerji Genel Müdürşüğü’ne (YEGM) devredilmişti. Son çıkan 1 no’lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bu defa YEGM kapatılmış, görevleri ise daha da daraltılmış olarak; Enerji İşleri Genel Müdürlüğüne devredilmiştir. TMMOB’nin de bir bileşeni olduğu Enerji Verimliliği Koordinasyon Kurulu ortadan kalkmıştır” dedi.

ENERJİ SEKTÖRÜNDE TOPLUM YARARI GÖZETİLMEYECEK

Çalışma Grubunun değerlendirmelerinde öne çıkan başlıklar şöyle: “Kararnamenin Bakanlığın görevlerini tanımladığı 166.1 maddesinde Bakanlığın görev ve yetkileri ile ilgili olarak; ‘ilgili mevzuata piyasada faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlara bırakılmadığı takdirde’ denilerek, enerji sektöründe önceliklerin piyasa ve özel sektöre verildiği, ülke ve kamu çıkarlarının ve toplum yararının gözetilmeyeceği belirtilmektedir.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına öncelik verileceğine yönelik cümleler ise, inanılmadan, adeta zorla söylenirken, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı bünyesinde kurulan Nükleer Enerji Genel Müdürlüğü ile önceliğin nükleer santrallerde olacağı açıkça ifade edilmektedir”.

BİZİ TAKİP EDİN

359,126BeğenilerBeğen
54,886TakipçiTakip Et
1,081,682TakipçiTakip Et
7,472AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL