Anasayfa BİRGÜN PAZAR Yerel seçimde evlerin kapılarını çalan kadınlar...

Yerel seçimde evlerin kapılarını çalan kadınlar…

31 Mart’taki yerel seçimler için evlerin kapılarını çalan, sokakta kadınların yerel yönetimden ne beklediğini, nasıl sıkıntıları olduğunu ve bunlara dair çözümlerin neler olabileceğini dinleyen kadınlarla konuştuk. Biliyoruz ki kadınlar birbirlerine vaatlerde bulunmaz, birbirlerinin dertlerini, sorunlarını dinler ve birlikte bir yol bulurlar. Farklı illerde, farklı mahallelerde kadınların dilinden kadınların sorunlarına, istekleri, yaşamlarına dair kısa bir bakış olsun istiyoruz.

• Uşak Fevzi Çakmak Mahallesi Muhtar Adayı Funda Öz Akçura:

Fevzi Çakmak Mahallesi’nde muhtarlık çalışmasını yaparken en çok karşılaştığımız dert geçim derdi. Tabii bunu dile getiren de en çok kadınlar oluyor. Hanedeki erkeklerin asgari ücretle çalıştığı, tek bir maaşla geçinmek için çabalayan yoksul bir mahalle burası. Aslında Uşak’ın birçok mahallesinde olduğu gibi burası da köy kökenli bir mahalle, mahallede yaşayanların %60-70’inin köyde akrabaları mevcut ve bu akrabalardan destek alıyorlar zaten başka türlü ayakta kalma şansları yok. İşte bu ortamda kadın işsizliği çok yoğun, kadınlar iş bulamamaktan yakınıyorlar, bulanlar da daha çok vasıfsız ve güvencesiz işlerde çalışabiliyorlar. Bunun bir sebebi, kendileri de belirtiyor, kız çocuklarının erken yaşta zorla evlendirilme oranlarının çok yüksek olması dolayısıyla eğitim hayatlarının da bitirilmesi. Mahallede 16-17 yaşında evlendirilmiş, şimdi 25-26 yaşlarında olan, çocuk sahibi genç ve işsiz kadınlar var. Dolayısıyla en önemli talepleri meslek edindirme kursları ve işsizliğe karşı dayanışma oluyor. Örneğin genç bir kadın bir iplik fabrikasında iş bulmuş fakat makinaları kullanamadığı gerekçesi ile işten çıkartılmış.

Kadınların dile getirdiği ikinci önemli sorun ise çocuklarının eğitimi. Kabaca söyleyecek olursak 100 çocuktan 85-90’ının meslek lisesi dışında bir alternatifi yok. Zaten Uşak’taki meslek liselerinin de yoğunlaştığı bir bölge burası. Başka bir gelecek imkânı olmadığını hatırlatırcasına. Fakat kadınlar bu durumdan kaygılı, çocuklarının başka bir geleceğe sahip olmasını istiyorlar ve bu noktada eğitimi anahtar görüyorlar. Oysa mahalledeki çocukların okul başarıları düşük, devamsızlık yüksek. En çok karşımıza çıkan şeylerden biri çocuklara derslerine destek talebi. Dayanışma dersleri, ücretsiz kurslar gibi faaliyetlere ihtiyaç olduğunu görüyoruz.

Özet olarak Fevzi Çakmak Mahallesi’nde kadınların yerel yönetimden beklentileri ya da mahallelerinde görmek istedikleri şeyler kendi geçim sıkıntıları ve yaşam dertleri ile boğuşmalarıyla belirleniyor.

• Ankara Batıkent İlkyerleşim Mahallesi Muhtar Adayı Fecire Yazan:

İlkyerleşim Mahallesi daha çok orta gelir seviyesinde insanların yaşadığı bir mahalle. Biz muhtarlıkla ilgili çalışmalar yaparken, evlerin kapısını çaldığımızda en çok ev kadınları ve emekli kadınlarla karşılaşıyoruz. Kadınların şikâyetleri eve kapalı kalmak, sosyal faaliyetlerin azlığı. Öncelikle yaşlı-hasta bakımının ve çocukların bakımının kadınların üstlenmiş olmasının bu eve kapalılığın sebebi olduğunu söylüyorlar. Bu konulara dair, örneğin kreş gibi, gündüz bakımevi gibi ihtiyaçlar çok yoğun. İkincisi ise kadınların bir araya gelerek sosyalleşebilecekleri mekânların çok önemli olduğunu ne yazık ki yaşadıkları alanlarda bu eksikliğin derin olduğunu ifade ediyorlar. Bu iki talepteki hizmetlere de ulaşımın zor olduğunu, ekonomik olarak kaldırılabilir olmadığını belirtiyorlar. Kültür ve sanat faaliyetlerinin ulaşılabilir hale getirilmesi buradaki kadınlar için çok önemli.

• Nefise Yenigül Hopa CHP Belediye Meclis üyesi adayı

Hopa’da sol ittifak olarak seçim çalışmalarını yürütüyoruz. Konuştuğumuz kadınların tam da en temel sorunlara dikkat çektiklerini görüyoruz. Hopa’da çevre kirliliği, temiz ve ucuz su gereksinimi önemli sorunlar ve bunu en çok kadınların dilinden duyduk. Ekonomik krizin yoğun baskısı karşısında alternatifler oluşturmak, dayanışma ağları oluşturmak üzerine konuşuyoruz. Üretim ve tüketim kooperatifi örgütlenmeleri üzerine konuşarak çözümler üretiyoruz birlikte. Sorunlara çözümleri bu şekilde birlikte buluyoruz ve dolayısıyla birlikte yönetme ve eşit söz hakkının burada anahtar olduğu konusunda Hopalı kadınlar hemfikir.

• Leyla Koç Üzüm Yaşasın Beyoğlu çalışması gönüllüsü

Beyoğlu ilçesi, İstiklal caddesi gibi gösterişli alanlarının görece eğlencenin ve şatafatın var olduğu bir yer. Ancak seçim çalışması yaparken açığa çıkan gerçeklik görünenden oldukça farklı. 45 mahallesi olan Beyoğlu çok derin çelişkilerin ve yoksulluğun var olduğu bir ilçe. Beyoğlu nüfusunda oy kullanacak seçmen sayısı 170 bin ancak bu seçmenlerden 100 bini okuma yazma bilmiyor ya da ilkokul mezunu. Her yerde olduğu gibi burada da tüm yoksulluğun en ağır yükünü kadınların taşıyor. Pazarlarda ev ziyaretlerinde sokaklarda karşılaştığımız kadınlarla yaptığımız sohbetlerde kadınların yoksulluğu omuzlarında her anlamda taşıdıklarına tanık olduk. Kadınlarla sohbetlerimizde ortaya çıkan talepler iki başlıkta özetlenebilir; ilki hayat pahalılığı ve yoksulluğun sona ermesi, ikincisi ise sosyal yaşamda var olma ve dolayısıyla özgürleşme talebi.

Kadınlarla yaptığımız sohbetlerde çalışma imkânınız olsa bunu değerlendirir misiniz diye sorduğumuzda hepsi istisnasız olumlu yanıt veriyor. Hayat pahalılığından, krizden bunalmış durumdalar. Çocukları en hassas noktaları. Sorunlarını sorduğumuzda “Çocuklarımızı güvenle okula gönderemiyoruz, her yer güvensiz, okullar niteliksiz” diye yanıt veriyor büyük bir çoğunluğu. Kreşlerin olmamasından özellikle dert yanıyorlar. “Kreşler sadece çalışan kadınlar için olmamalı. Biz de bir yere çıkmak için hastaneye çarşıya komşuya bir nefes almaya gideceğimiz zaman çocuklarımızı bırakacak bir yer bulamıyoruz” gibi yakınmalarda bulunuyorlar. Kreşlerin kadınlar için iki anlamı var aslında. Çocuklarının gelecek kaygısına dair bir talep bu ama aynı zamanda da kendilerinin özgürleşmesi talebi.

Çünkü baktığımız zaman kadınların sosyalleştikleri yerler çocuklarını okula götürme ve okuldan alma zamanları. İlkokul ve ortaokul çocuklarının okullarının yakınlarındaki küçük kafeler, oturma alanları var ve bu kafeler okul çıkış saatlerinden yaklaşık 1-1.5 saat önce yığınla kadınların biriktiği sohbetlerin muhabbetlerin edildiği bir alana dönüşüyor. Bu da aslında kadınların sokaklara çıkmak için olan ihtiyacını gösteriyor. Çok erken gitmeleri çok dikkat çekici. Orada bazen kadınlar evlerde yaptıkları yiyecekleri getiriyorlar çaylarını içiyorlar. Bütün bunlar kadınların sosyalleşme ihtiyaçlarını ortaya koyuyor.

Bütün isteklerinin çok makul ve yerine getirebilir istekler olduğunu söylediğimizde inanamıyorlar. Her şeye el konmuş ama gerçekten hayallere de el konmuş. Kadınlar zapturapt altına alınmaktan ve var olan sistemden artık bıkmışlar. Ve bu sistemin temsilci olan AKP terkedilmiş. Ama bu terk edişin yerine henüz neyi koyacakları konusunda kafaları çok net değil. Seçimin sonucu ne olursa olsun kadınlar hep birlikte bu mahallede başka bir dünyanın mümkün olduğunu hep birlikte yaratarak gösterebilirler.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,956AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

“Babacan Erdoğan’a partinin halktan kopuş nedenlerini içeren dosya sundu”

AKP'den ayrılarak Abdullah Gül önderliğinde yeni parti kurması beklenen Ali Babacan'ın AKP...

KESK İzmir: KHK’ler gidecek, biz geri döneceğiz

BERKAY SAĞOLİzmir’de KHK’ler ile ihraç edilen kamu çalışanlarının yaklaşık...

İnsanlık onurunu korumak herkesin sorumluluğudur

Aycan Karadağ“İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma...

İran yönetiminden Trump’a yanıt

 İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Başkanı Donald Trump'ın tehdidine karşılık...

İBB Başkanı İmamoğlu: Troll belediye çalışanı istemiyoruz

23 Haziranda yüzde 54 oy oranı ile yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı...

Bolsonaro’nun G-20 Zirvesi heyetindeki asker kokainle yakalandı

Brezilya'da ocak ayında devlet başkanlığı koltuğuna geçen aşırı sağcı Jair Bolsonaro'nun, Japonya'da yapılacak...

92 oy aldığı için İstanbul seçim sonuçlarına itiraz etti

Mehmet Ali Aydoğmuş, 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için...

CHP PM pazartesi toplanacak

CHP Parti Meclisi (PM), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini değerlendirmek üzere Genel...

Yargı, ‘kamu yararı yok’ dedi: Bakırköy’deki plan değişikliğine ret

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 20 Nisan 2017’de onaylanan İstanbul’un Bakırköy ilçesi Zuhuratbaba...

Rabia Naz soruşturmasında yeni gelişme

Giresun'da 11 yaşında şüpheli şekilde hayatını kaybeden Rabia Naz soruşturmasında yeni gelişme. 

Sonraki haber