Anasayfa ÖZEL Yerel tohumlar geleceğe taşındı

Yerel tohumlar geleceğe taşındı

Bornova Belediyesi’nin ilkini 2012 yılında düzenlediği Tohum Takas Şenliği, yerel üreticileri bu yıl da Büyük Park’ta buluşturdu. Tohum takasından atölye çalışmalarına, söyleşiden konsere dopdolu geçen şenliğe CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır da katıldı

Bornova Belediyesi’nin geleneksel Tohum Takas Şenliği, yerel üreticiyi Büyük Park’ta buluşturdu. Türkiye’nin dört bir yanından gelen üretici kooperatifleri, vakıflar, dernekler, belediyeler ve tohum merkezleri katılımıyla gerçekleşen Şenlikte, yerel ve eski tohumlar yeni nesillere aktarıldı.

Kurulan elliye aşkın stantta hem tohum takası yapıldı, hem de kendi bahçelerinde organik üretim yapmak isteyen vatandaşlara tohum dağıtıldı. Ziyaretçiler, doğal ve el yapımı ürünlerin yer aldığı tezgahlardan bol bol alışveriş etti. Şenlik kapsamında Tohum Topu, Evde Doğal Sabun Yapımı, Solucan Gübresi Üretim ve Ev Yapımı Tarım İlaçları atölyeleri gerçekleştirildi. Selda Kesgi de verdiği konser ile etkinliğe ayrı bir renk kattı.

YOĞUN İLGİYLE GERÇEKLEŞTİ

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ ile Eşi Ufuk İduğ’un ev sahipliğinde gerçekleşen Şenliğe, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Eşi Neptün Soyer, Bornova Belediye Başkanı olduğu dönemde 2012 yılında Tohum Takas Şenliği’ni ilk kez gerçekleştiren CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır ve Eşi Rana Sındır, İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, CHP Bornova İlçe Başkanı Asım Güven ve Ziraat Odası Bornova Şube Başkanı Cengiz Derici de katıldı. Katılımcılar hep birlikte günün anısına çınar ağacı dikti.

Tohum Takas Şenliği kapsamında Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Yerel Tohum, Doğal Tarım” başlıklı bir de söyleşi gerçekleştirildi.

İlginizi çekebilir:  İZSU’da şoförler kontak kapattı

Söyleşi öncesi konuşan CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, “Tohumun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ama onu nasıl teslim ettiğimizi unutuyoruz. Yıllardır süregelen yanlış politikalarla herşeyimizi kaybettik. Şimdi elimizdeki bir avuç tohuma sahip çıkmaya çalıyoruz. Bu anlamda böylesi etkinlikler çok önemli. Katkı koyan, katılım sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

KENDİNE YETEN BİR ÜLKEYDİK

Türk tarımının içerisinde bulunduğu durumun çok acı olduğunu söyleyen İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, “Kendi tohumlarımızı ancak takas yoluyla paylaşabiliyoruz. Bir ülke için bundan ayıp daha ne olabilir ki? Türkiye gayri milli olmayan politikalar nedeniyle bu noktaya gelmiştir. Milli olmayan politikalarla tarımda kendine yeten bir ülke olmaktan çıktık. ‘Üretme tüket, üretme dışarıdan satın al’ anlayışına teslim olduk. O nedenle Bornova Belediyesi’nin yaptığı bu gibi çalışmalar çok önemli” dedi.

DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ ise bu şenliği başlatan Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’a teşekkür ederek şöyle konuştu; “Toprak, tohum ve insane, çok güzel bir üçlüdür. Yaşam döngüsüdür. O yüzden yerel tohumlarımıza sahip çıkmalıyız. Şenlikten de öte bu geleneği yaşatmalıyız. Bir tarım ülkesiyken samanı ithal eden, tohumu İsrail’nden alan bir ülke haline geldik. Şunu herkes bilmelidir ki; kendi öz varlıklarını koruyan bir ülke olmalıyız. Biz çocukken Yerli Malı Haftası’nı kutlardık. Belki herşeyin yerli olması mümkün değil ama bu değerleri hep birlikte mutlaka korumalıyız”

Konuşmaların ardından geçilen söyleşide Börtü Böcek kitabının yazarı Ziraat Yük. Mühendisi Füsun Tezcan Tarımsal Zehirlerin Zararları ve Ev Yapımı İlaçları, Üzüm-Sen Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu Üretici Gözüyle Yerel Tohumları anlattı. Prof. Dr. Tayfun Özkaya Yerel Tohumun Önemi başlıklı konuşmasında tohum ve ilaçta tekelleşme sorununa dikkat çekti. Özkaya, “Aynı firma hem tohum, hem tarım ilacı hem de kanser ilacı üretiyor. Bu pazarı kaybetmek istemedikleri için yerel tohum ve fidanları yok etmek istiyorlar” dedi.

- Reklam -

SON HABERLER

İktidara güveniyoruz!

Türkiye hakkında içte ve dışta yapılan araştırmaların vardığı ortak nokta “güvenilmez” durağında...

Zayıf gerekçe Sağlam şerh

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesine ilişkin...

Buldan’dan YSK’nin gerekçeli kararına ilişkin açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, YSK’nin gerekçeli kararına, “Gerekçesiz bir gerekçe...

Binali Yıldırım: Gerekçeli kararda bir tarafın söylemini yazacak halleri yok

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, YSK'nin seçimlerin iptali ve yenilenmesine...

İmamoğlu: Bu gerekçeli karar dediğimiz şey tam bir gerekçesiz karar

YSK'nin 31 Mart yerel seçimleri ile ilgili verdiği iptal ve yenileme kararının...

CHP’li Öztrak: Sadi Güven’in açıklamasının son kısmını okumak yeterli

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararına ilişkin basın açıklaması...

Torba yasa teklifi meclis komisyonundan geçti

Boğaziçi Köprüsü'nden kaçak geçişlere kesilen para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesi ve ÖTV indiriminin...

YSK Başkanı Sadi Güven: Seçimin iptaliyle yenilenmesine ilişkin karara katılmıyorum

İstanbul seçiminin iptal edilmesine katılmaya 4 üye gerekçeli karar karşı oy yazdı....

YSK’nin gerekçeli kararına CHP’den ilk tepkiler

31 Mart seçimini iptal eden YSK'nin gerekçeli kararı açıkladı. 250 sayfadan oluşan...

YSK’nin gerekçeli kararı açıklandı

YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin 4'e karşı 7 üyenin...

Sonraki haber