Yerelde ittifak sinyalleri artıyor hedef muhalefet belediyeleri

AKP ve MHP’nin yerel seçimlerde ittifak yapmaya ilişkin verdiği sinyaller son günlerde yoğunlaştı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, “Millet bu ittifakı sevdi. Şimdi bunun yerel seçimlerde devam etmesi kadar normal bir şey olamaz” diye konuştu.

AKP’li Özhaseki, CNN Türk canlı yayına katıldı ve gündemdeki konulara dair açıklamalarda bulundu. Yerel seçim gündemiyle ilgili, “MHP ile yerel seçimde ittifak yapılacak mı?” sorusu sorulan Özhaseki, ““‘Cumhur ittifakı’ diyerek biz MHP ile birlikte olduk. Türkiye zor bir dönemden geçerken biz MHP ile ittifak yaptık. Millet de bu ittifakı sevdi. Şimdi bunu yerel seçimlerde devam etmesi kadar normal bir şey olamaz” diyerek ittifak sinyali verdi.

Plan henüz yok

Sözlerinin devamında partilerin nasıl anlaşacağına dair bir planlarının bulunmadığını ifade eden Özhaseki, “Nasıl anlaşılacağı o kadar zor ki. Bunun hem bizim hem de MHP’nin kendi içinde tartışması gereken bir konu. Biz sanki hiç ittifak yokmuş gibi çalışmalarımıza devam ediyoruz. İlerleyen dönemde sayın Cumhurbaşkanımız da görüşünü söyler” dedi.

Bahçeli’nin ‘kaygısına’ hak verdiğini söyleyen Özhaseki, “Ben PKK’nın İstanbul’da bir ilçeyi gelip yönetmesini istemiyorum. HDP ile ittifak denildiğinde ülkenin 80 milyonun gözünde PKK ile ittifak anlamına geldiğini biliyor” diye konuştu.


Bahçeli sinyal vermişti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, geçen hafta yaptığı açıklamada AKP ile yerel seçim ittifakına açık kapı bırakmıştı. Yerel seçimlerle ilgili konuşurken, “Milliyetçi Hareket Partisi, Türkiye’nin beka mücadelesi verdiği bu sıcak ve yüksek riskli dönemde yine sorumlu, yine uzlaşmacı, yine soğukkanlı, yine milli duruş ve siyasetini takip edecektir” diyen Bahçeli, “24 Haziran’da elde edilmiş kazanımların önümüzdeki yılın 31 Mart’ında heba olmasını istemiyor, beklemiyor, dilemiyor, arzu etmiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Hedef muhalefet

İki parti, ittifakla yerel seçimlere girerek CHP ve HDP’nin bazı belediyelerini almak istiyor. Ancak kulislerde AKP ve MHP’nin bu ittifakı ülke genelinde yapmayacağı, hedef il ya da ilçelere göre ittifak durumunun düzenleneceği konuşuluyor. Bu durumda iki parti de oy oranlarının tek başına belediyeleri almaya yettiği yerlerde ittifak yapmayacak. İki parti, muhalefetin elindeki belediyelerde ise güçlü olanı destekleyerek yerel yönetimi ele geçirmeye çalışacak.

MHP çalışmaya başladı

MHP’de ittifaka yönelik çalışmalar ise başladı. Başkanlık Divanı ile konuyu görüşen Bahçeli, yarın da MYK’yi toplayarak ittifak gündemini değerlendirecek. AKP ise konu hakkında henüz bir çalışma yapıldığı gözlenmezken tartışmanın kilit noktasını iki partinin liderinin oluşturacağı ve son kararın iki isim tarafından alınacağı konuşuluyor.

BİZİ TAKİP EDİN

359,064BeğenilerBeğen
54,871TakipçiTakip Et
1,081,150TakipçiTakip Et
7,446AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL