Anasayfa KÜLTÜR SANAT Yerli ve milli dünya savaşları

Yerli ve milli dünya savaşları

Öyle bir başkan düşünün ki, asıl ortalığı kızıştıran tarafı temsil etmesine rağmen televizyona çıkıp milyonlarca insana ülkelerinin çok ciddi bir saldırı tehdidi altında olduğunu, buna karşı mümkün olduğunca silahlanmak gerektiğini söylesin.

23 Mart 1983’te yayımlanan ‘ulusa sesleniş’ konuşmasında kovboy başkan Ronald Reagan’ın yaptığı tam olarak buydu. ABD ve SSCB ordularının güçlerini grafiklerle karşılaştırıyor, ‘özgürlüğümüz’ ifadesini defalarca kullanarak Yıldız Savaşları projesini anlatıyordu (29 dakikalık bu acayip seslenişi youtube’da izleyebilirsiniz).

Arnold Schwarzenegger’ın inanılmaz derecede kötü oyunculuğunu görebileceğiniz en iyi örneklerden olan Predator (1987) işte bu politik zihniyetin ürünüydü. Sadece oyunculuk açısından değil, karakter tasarımı ve diyalog yazımı açısından da berbat bir film olmasına rağmen büyük başarı elde etmesi de bundandır. Filmin hikayesi, dünyayı algılayış biçimi Ronald Reagan’ın Amerikan sağcılığının zirvesindeki Soğuk Savaş politikaları tarafından belirlenen izleyici kitleyi anında büyüsü altına alacak şekilde tasarlanmıştı: ABD ordusu için dünyanın dört bir yanında ‘kurtarma’ operasyonları düzenleyen harika asker Dutch, bu sefer CIA’in desteklediği yerel politikacıları gerillalardan kurtarmak için ekibiyle birlikte Güney Amerika ormanlarına dalar. Ama bölgeye düşen korkunç bir uzaylının müdahalesi sonucu operasyon bir ‘hayatta kalma mücadelesi’ne dönüşür.


ABD istihbaratı ve ordusu ‘arka bahçe’deki gerillalarla uğraşırken çok uzaklardan gelen bu gelişmiş düşmanın Sovyetler Birliği’ne denk düştüğünü söylemeye gerek bile yok. Final sahnesindeki atomik patlama görüntüsü ise, hem Soğuk Savaş’ın 1960lardan itibaren yaşattığı nükleer savaş korkusunun gücünü tazeliyor hem de Reagan’ın ‘Yıldız Savaşları’ projesinin önemini tekrar vurguluyordu.

Bu hafta gösterime giren yeni Predator da tam bir Trump zihniyeti filmi -günümüzün acayip dünyasında ‘Reagan predatoru’nun mirasını sürdüren bir ‘Trump predatoru’nun çıkmaması olanaksızdı zaten.

Yeni filmde, Meksika’da bir istihbarat operasyonuna istemeden müdahil olan uzaylı canavar ve onun aletleri ABD ordusu tarafından ülkeye getiriliyor, böylece Meksika’nın ABD için ne büyük bir tehdit olduğunu hatırlıyoruz. Ama bu sefer dünyayı kurtarma işi ilk filmdeki gibi bir CIA-Pentagon ortaklığıyla değil, paramiliter bir grubun ‘özveri’siyle gerçekleşiyor. Daha kötüsü, sivillere zarar vermekten çekinmeyecek kahramanlarımız var. Bu sırada parçalanmış ailenin bir amaç uğruna bir araya gelmesi ve babadan oğula aktarılan geleneksel Amerikan erkekliği gibi unsurlarla da karşılaşıyoruz. Yani yeni filmde, 1987’de izlediğimiz öykü daha yüksek teknik standartlarda, daha Amerikanlaştırılmış ve ‘Trumpize’ edilmiş biçimde anlatılıyor, o kadar.

Filmi Hollywood yaptı tabii, ama PutinRTETrumpgiller dünyasında Hollywood sinemasının anlatıları artık en az Kurtlar Vadisi filmleri kadar, en az yandaş medya kadar, en az kaçAksaray (İstanbul’da bir semt) kadar yerli ve milli olduğu için sıkıntı yok, göğsümüz kabararak izleyebiliriz…

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,165AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Süper Lig’de küme düşen takımlar açıklandı

2018/2019 sezonunda Süper Lig’e veda eden son iki takım belli oldu. Akhisarspor’un...

Binali Yıldırım: CHP adayı mağdurmuş. Hadi oradan. Bir mağdur varsa benim

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, "CHP adayı mağdurmuş. Hadi...

Antalya’da orman yangını

Antalya'nın Finike ilçesinde ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın, yaklaşık 3 hektarlık alanda...

Trump’ı sosyal medyadan eleştiren yargıç görevden uzaklaştırıldı

ABD'nin Utah eyaletinde görevli bir yargıç ABD Başkanı Donald Trump'ı sosyal medyada...

Suriye ordusunun İdlib operasyonu sürüyor: Kritik kasaba geri alındı

Suriye ordusunun İdlib'in kuzeybatısına doğru ilerleyişinde kritik bir öneme sahip olan Kefr...

‘Erdoğan’a hakaret’ gözaltıları: Bir kişi daha sosyal medya paylaşımından ötürü gözaltına alındı

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde bir kişi sosyal medyadan Erdoğan'a yönelik hakaret içeren görseller...

Sancaktepe’de toprak kayması: Bina boşaltıldı

İstanbul Sancaktepe'de yan tarafta bulunan inşaat alanındaki toprak kayması dolayısıyla girişi kullanılamaz hale...

Bursa’da iş cinayeti: İki işçi düşerek yaşamını yitirdi

Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Panayır Mahallesi’nde bir otelin dış cephe temizliğini yapan...

Urfa’da tarlaya uçaksavar mühimmatı bağlı balon düştü

Urfa'nın Viranşehir ilçesinde bir tarlaya ucunda uçaksavar mühimmatı bulunan ve misinayla birbirine...

Kaftancıoğlu: Devlet, ilçe seçim kurullarını da mağdur ediyor

Beykoz İlçe Seçim Kurulu, CHP’nin 23 Haziran seçimleri için oluşturulan sandık kurullarındaki...

Sonraki haber