Anasayfa GÜNCEL ‘Yerli’ yersiz ‘milli’lik!

‘Yerli’ yersiz ‘milli’lik!

Bu ‘tuhaf’ ülkede olur olmaz zamanlarda ‘talim, terbiye’ görmüş kocamış şahsiyetlerden ‘milli’lik dersleri almakla geçti civan ömrümüz. Doksan yıl evvel ülkenin gündemine bir daha çıkmamacasına yerleşmiş ‘tevhid-i tedrisat’ kanunundan bu yana bir kez ‘milli’ olduk! O gün bu gündür ‘milli’yiz!

Tarih’in ve Coğrafya’nın tepesine konmuş garip bir ‘ebabil’ kuşu gibi, tarihi de coğrafyayı da millisinden misliyle okuduk yıllar yılı; ilk, orta ve lisede. Eli kılıçlı fetih orduları hep milliydi, karşısındakiler bilcümle gayrı-milli ve hain güruhu!

Sonra kesmedi, liseli yıllarımızda yüzbaşı ve daha üst rütbelilerden bir de ‘Milli Güvenlik’ dersleri almaya başladık. Ülkenin güvenliği hep ‘tehlikedeydi’. Dolayısıyla tedbirli olmak gerekiyordu. Tedbiri elden bırakmayan vatan evlatları olarak tedarikli vatanseverler olmak zorundaydı bilcümle yurttaş tebaası. ‘Soğuk Savaş’lı yılların yarattığı dünyada dört bir yanımız ‘puşt zulası’ ülkelerce kuşatılmıştı. Vurmaya, işgal etmeye hazır ‘şer’ kuvvetler! Ol sebeple dışardaki ‘düşmana’ ve dahi içerdeki ‘uzantılarına’ karşı her daim teyakkuz halinde olunmalıydı. Ülkenin ‘gerçekliği’ bunu dayatıyordu.

Oysa dayatılmış ve zor gücüyle kabul ettirilmiş ‘milli’likte yürümeyen, işlemeyen bir taraf vardı. Doksan yıl evvel literatüre sokulan ‘Milli Misak’a aykırı davranan birileri vardı ülkede! “Tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek dil…” dedikçe, daraltılmış ‘tekçilikten’ teker teker başka sesler çıkararak bu garip tektekçiliğe çokça sesleriyle muhalefet ediyorlardı.

Koca doksan yıl böyle geçti. Cumhuriyetin muktedir şürekâsı “tek” dedikçe, birileri başkaldırıp “hayır” dedi. Hayır deyip isyan edenler katledildi, sürüldü, hapsedildi. Dili, kimliği, kültürü yok sayıldı. Dünyada eşine az rastlanan envai türlü zulme reva görüldü ‘tek tekçiliğe’ karşı direnenler.
Şimdi yeni zaman dilimindeyiz. 2015 Türkiyesi’nde 2023 ve 2071 tasarımları ile yine ‘tek’lik üzerinden meydan okuyarak biri(leri) bu kez ‘yerli’ ve bir kez daha ‘milli’ yapı taşları döşemek gayretinde.

Bugüne dek çok söylendi ülkeyi ‘milli’lik üzerinden ‘halklar mezarlığı’na dönüştürme gayretinde olanlara! Bir kez daha söylenmeli mazlum ve mağdur halkların haklı sahici tarihi yeniden yazılırken…

1- Bir ülkede ne kadar çok ‘milli’lik edebiyatı yapılıyorsa orada sonradan oluşturulma derdinde olunan bir ‘milli’leşme sorunu var demektir. Milli Tarih, Milli Coğrafya, Milli Güvenlik ve diğer tüm Millilikler gibi…
2- ‘Yerli’likle ‘milli’liği birbirine karıştırmamak gerek. ‘Yerli(ler)’ ülkenin otokton halkı / halklarıdır. Misal; Amerikan Yerlileri, Kızılderilileri gibi. Yerlinin millilik derdi olmaz! Kimliği, kültürü, dili, özetle varlığı ‘milliler’ce ret ve inkâr edilmedikçe!
3- Hariciler, dışardan gelenler, sonradan aidiyet sahibi olanlar kıskançlıkla yeni ‘yurttaşı’ oldukları ülkenin en zalim ve acımasız ‘milli’leridirler. Onlar hep ‘milli’ der. Çünkü yeni bir aidiyetleri olmuştur. Kıskançlıkla sarılmalıdırlar aidiyetlerine. Kendileri dışındaki her etnik, her talepkâr kimlik ‘gayr-ı milli’dir. Dolayısıyla ‘vatan haini’dir. Katli de helaldir, malının gaspı da helaldir.
4- O halde son sözü etmenin ‘demi’dir. ‘Yerli’ biziz. Yani bu ülkenin doksan, hatta yüz yıl boyunca yok sayılan, ötekileştirilen; adı yokları, kimliği inkâr edilenleri, asimilasyona, talana, kırıma, kıyıma, soykırımına tabi tutulanlarıdır Yerliler. Bunun karşısındakiler ise ‘milli’lerdir. Mübarek olsun ‘milli’liğiniz size.

Biz yerliyiz, yerimiz de yurdumuz da binlerce yıldan bu yana bellidir.

Yersizce konuşup ‘milli’ saplantılarınızla keyfimizi kaçırmayın. Yoksa tarih konuşur ve bir ders daha okursanız sahici tarihten sınıfta kalırsınız benden söylemesi ey ‘milli’ler…

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,950AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

İngiltere’de Brexit oylaması ertelendi

İngiltere hükümeti, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma (Brexit) anlaşmasına ilişkin yeni yasa tasarısının oylamanın...

“Balıklarımızı zehirlediniz, sıra çocuklarımızda mı?”

Kırklareli'nin Şeytan Deresi'nde yaşanan balık ölümlerine Babaeski ilçesindeki sivil toplum örgütleri bir...

Görkem Yeltan’ın yeni filmi ‘Bağcık’ 7 Haziran’da vizyona giriyor

Oyuncu, yazar, yönetmen Görkem Yeltan’ın yeni filmi “Bağcık” 7 Haziran tarihinde vizyona...

Meclis’te ‘gerekçeli karar’ tartışması

TBMM Genel Kurulu'nda, Yüksek Seçim Kurulu'nca (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin...

Binali Yıldırım: 250 sayfayı okumadım, o sayfaların büyük bir bölümü bizim dilekçelerimiz

31 Mart'ta gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini Ekrem İmamoğlu'na kaybeden Binali...

Pompeo: Çin, ABD ulusal güvenliğine tehdit oluşturuyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in ABD ulusal güvenliğine bir tehdit oluşturduğunu...

Komünist Başkan Maçoğlu’ndan ‘Dersim tabelası’ açıklaması

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, belediye meclisi kararıyla belediye girişinde bulunan...

Olympiakos Başkanı’ndan ‘Valbuena’ açıklaması: Yakında duyuracağız

Yunanistan kulübü Olympiakos, Fenerbahçe ile sözleşmesi biten Mathieu Valbuena’yı kadrosuna katabilir.

Meteoroloji’den İstanbul için sağanak yağış uyarısı

Meteoroloji, İstanbul'da gök gürültülü sağanak yağış beklendiğini açıkladı.

Öğretmenini 2 yıldır sistematik olarak taciz eden Emir Öztürk’e ev hapsi

MERAL DANYILDIZEdebiyat öğretmeni Bengi Ekin Sarı’yı sistematik olarak...

Sonraki haber