Anasayfa ARŞİV Yeşiltepe neden içeride?

Yeşiltepe neden içeride?

Devrimci Karargah örgütüyle ilişkilendirilmeye çalışılan Devrimci Hareket Dergisi çalışanı Mehmet Yeşiltepe bir aydır cezaevinde tutuluyor. Beyinde su toplaması olarak da bilinen Hidrosefali hastalığı bulunan Mehmet Yeşiltepe, ölüm tehlikesi altında
DENİZ COŞAN

Devrimci Hareket Dergisi çalışanı Mehmet Yeşiltepe 27 Nisan 2009 tarihinde evinden sabah 05:30’da Vatan TEM polisinin baskını sonucu 3,5 saatlik ev aramasından sonra gözaltına alındı. Polisin iddiasına göre Yeşiltepe, Devrimci Karargah örgütüyle ilişkideydi. İfadesinde Orhan Yılmazkaya ile 88-89 yıllarında üniversite okurken tanıştığını belirten Yeşiltepe, örgütün ismini de 1 yıl önce gazetede okuyarak duymuş ve uydurma bir isim olduğunu düşünmüş. Yeşiltepe gözaltına alınırken polis evini aradı; Mehmet Yeşiltepe’nin, çalışanı olduğu ve mizanpaj işlerini yaptığı Devrimci Hareket Dergisi’nin arşivini, yayınlanmış yazılarını, disket, cd, bilgisayar ve dosyalarını kanıt diye aldı. Daha sonra da kimi basın kuruluşları polis tarafından yönlendirildiği anlaşılan kimi haberlerle Yeşiltepe’yi suçlamaya çalıştı.

YALÇIN KÜÇÜK’LE DE İLİŞKİLENDİRDİLER!
Mehmet Yeşiltepe ile ilgili “Devrimci Karargah’ın Teorisyeni, yöneticisi; Ergenekon’un “iki teorisyeni aynı karede” gibi haberler yer aldı. Aynı basın organlarınca Yalçın Küçük ile oğluna ait olan bir fotoğraf, Mehmet Yeşiltepe diye sunuldu. Yeşiltepe ifadesinde “Kesinlikle kendisiyle bir tanışıklığı olmadığı gibi kendisiyle fikri olarak da uyuşmadığını söyledi.”

YEŞİLTEPE ÖLÜME SÜRÜKLENİYOR
Yeşiltepe’de yaşamsal riski çok fazla olan, halk dilinde beyinde su toplaması olarak bilinen Hidrosefali rahatsızlığı mevcut. Edinilen bilgiye göre, bu rahatsızlık kendisinde yoğun baş dönmesi, denge bozukluğu, çok yoğun baş ağrısı, görme bozukluğu, bayılma gibi durumlara yol açıyor. Tedavi edilmediği taktirde ölüme sebebiyet veren geri dönüşü olmayan sonuçlar ortaya çıkabileceği söyleniyor.

YILMAZKAYA İLE KONUŞAN YANDI
Orhan Yılmazkaya ile konuşan görüşen herkes içeriye alınıyor. Vatan gazetesi çalışanı Aylin Duruoğlu da Yılmazkaya’nın okuldan arkadaşı olması ve bir kez birlikte çay içmesi nedeniyle içeride tutuluyor. Yeşiltepe de Kadıköy’de bu yılın başlarında tiyatrodan çıkarken kendisiyle tesadüfen karşılaşmış. Yeşiltepe ifadesinde, uzunca günlük meselelerden sohbet ettiğini beyan etti.
***
Mehmet Yeşiltepe’nin mektubu:
“Merhaba; Size Tekirdağ F Tipi Hapishanesi’nden yazıyorum. Ben Hidrosefali hastasıyım. Bu hastalıkta kafatası içinde biriken su, beyne yaptığı basınç sebebiyle konuşma, yürüme, görme, düşünme, denge gibi fonksiyonlar üzerinde bozucu etki yapar. Ben dışarıdayken doktor kontrolündeydim ve kısa sürede ameliyat öngörülmüştü. Tutuklanmamla beraber bu süreç kesintiye uğradı. Ameliyat olunsa dahi uzun süreli ve hassas bir bakım süreci gerekecektir. Bu durumu savcılık ve mahkeme aşamasında gerekli belge ve tetkiklerle beraber bildirdim.
Hukuksal duruma gelince; Yazar, editör, gazeteci olarak bilinen; çeşitli yazar ve gazetecilerce yakından tanınan, benim de öğrencilik yıllarından tanıdığım Orhan Yılmazkaya ile oturup çay içmek dışında, bana dair saptanmış ya da saptanacak bir bulgu bir iddia yok. Benzer şekilde dosyadaki hiçbir sanıkla iddia düzeyinde dahi bir tanışıklığım yok. Buna rağmen tutuklandım. “Dosyanın gizliliği” adeta istismar edildi. Halbuki bana dair gizli/belirsiz değil.  Ben mühendisim. Çalıştığım adrese internet üzerinden dahi ulaşmak mümkün. En yetkili ağızların dahi durdukları yerden, öznelleşmiş yargı tarifi yaptığı bu süreçte, görünen o ki tutuklanma eşiği düşürülmüş, dert anlatabilme eşiği yükseltilmiş ve tutukluluk bir tedbir olmaktan çok bir cezalandırma yöntemine dönüşmüştür…”

- Reklam -

SON HABERLER

Çin’den ABD’ye ‘provokasyona son ver’ çağrısı

Çin, ABD donanmasına bağlı bir destroyerin Güney Çin Denizi’nde hak iddia ettiği...

3 yaşındaki Nurcan, toprağa verildi

Kars'ın Sarıkamış ilçesine bağlı Ortakale köyündeki evlerinin önünden kaybolduktan 8 gün sonra...

Toronto Raptors’tan kritik galibiyet

Amerikan Basketbol Ligi (NBA) Doğu Konferansı finalinde 2-0 gerideki Toronto Raptors, Milwaukee Bucks'ı 118-112 yenerek serideki ilk galibiyetini...

Real Madrid, Kroos’un sözleşmesini yeniledi

İspanya Birinci Futbol Ligi (La Liga) takımlarından Real Madrid, orta saha oyuncusu...

Deniz ulaşımına yüzde 24.7’lik zam

Çanakkale'de boğaz ve adalar hattının ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş. ücret tarifelerine yüzde...

Kılıçdaroğlu, Buldan ve Temelli’nin dokunulmazlık dosyaları Meclis’te

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan...

Karlov suikastı sanığının avukatı FETÖ’den gözaltına alındı

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastı sanıklarından Salih Yılmaz'ın avukatı Erdem Semih...

CHP’den yasa teklifi: Muhtarlık seçimleri mahalli seçimlerden ayrılmalı

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, TBMM’ye mahalli idareler ile mahalle muhtarlıkları ve...

YSK, İstanbul seçimlerini iptal kararının gerekçesini açıkladı

Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerini iptal...

Fatih Terim’den Cüneyt Çakır’a özür

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in Başakşehir maçında oyundan...

Sonraki haber